مشخصات توپ والیبال حرفه ای

همه کسانیکه بصورت حرفه ای والیبال بازی میکنند، توپ مورد علاقه ی خود را دارند که آن توپ برای راحتی، سهولت در بازی و مدیری موقعیت آن طراحی شده است.
در این مقاله قصد داریم 3 تا از بهترین توپ های والیبال و تاریخچه ی آن ها را شرح دهیم:

 

1.تاچیکارا

2.مولتن

3.میکاسا

4.مواد و مصالح سازنده توپ والیبال

     4.1 پوسته ی بیرونی توپ

     4.2هسته ی درونی توپ

     4.3قطعه ها

   
تاچیکارا
تاچیکارا یک کمپانی ژاپنی است که در سال 1915 بازگشایی شده است. بطور کلی این کمپانی در تولید تجهیزات ورزشی تخصص داشتند، اما به توپ والیبال نیز بسیار علاقمند بودند. در واقع توپ والیبال محصولی است که با آن بیشتر شناخته شدند. تاچیکارا تولید کننده توپ رسمی از طرف والیبالNAIA  بانوان یا اتحادیه ملی کالج ورزشی و رسمی والیبال چین، اقیانوسیه، آفریقا، کانادا و اروپا هستند.
توپ والیبال یکی از پر مشتری ترین قطعات و تجهیزاتی است که کمپانی تاچیکارا طراحی کرده است. این توپ از کیسه های بوتیل ساخته و با تکنولوژی T میکروچرم پوشانده شده است که کارایی آن را ساده و موثر کرده است. چیزی که در این طراحی به آن اشاره و توجه شده است، دوام توپ در بازی هایی است که با دست انجام میشود و اینکه چطور پوشش بیرونی توپ در حین بازی بطور صحیح، بازی را مدیریت میکند.

توپ والیبال تاچیکارا

مولتن
مولتن یکی از کمپانی هایی است که در بیرون از ژاپن مستقر است و مانند تاچیکارا، در ساخت تجهیزات ورزشی پیشگام است. این کمپانی توپ های بسکتبال، والیبال، فوتبال، هندبال را برای استفاده های رسمی تولید میکنند. توپ بسکتبال مولتن در FIBA  (فدراسیون جهانی بسکتبال) استفاده میشود. توپ والیبال مولتن برای تیم ملی آمریکا در 1997 و تیم جوانان در 2001 استفاده شده است. همچنین مولتن توپ رسمی در بخش NCAA مردان است و این توپ در بسیاری از بازی های دانشگاهی استفاده شده است.
این کمپانی توپ های ممتازی را از لحاظ ساختار ارائه میدهد که در حین بازی پایداری و پروازی عالی دارند. چیزی که این توپ را از بقیه متمایز میکند، این است که این توپ توانایی پرواز با حداکثر سرعت و عبور از هوای اطراف ساخته شده است و همچنین به آسانی میتوان آن را گرفت.
 

نوپ والیبال مولتن

میکاسا
میکاسا یکی دیگر از شرکت هایی است که تجهیزات ورزشی می فروشد و بیرون از ژاپن مستقر شده است. توپ والیبال میکاسا در رقابت های جهانی FIVB  بصورت رسمی استفاده می شود. همچنین این کمپانی تجهیزات رسمی برای المپیک های 2012 و 2016 را فراهم کرده است.
میکاسا از 8 قطعه طراحی شده است و بخیه های ایرودینامیک خاص آن روی سر تا سر بدنه ی بیرونی وجود دارد. این بخیه ها باعث میشود تا لمس و گرفتن توپ بسیار آسان تر شود. این توپ طراحی خاص و مهندسی شده ی خود را در استحکام و کنترل به رخ میکشد و قابلیت های خود را در بازی های با اهمیت نشان می دهد. این توپ خاص از پوشش میکروفایبر و مرکز نایلونی ساخته شده است.
مدل MV200 یکی از بهترین توپ های سالی میکاسا است. وقتی با این توپ بازی می کنید، به روشنی تفاوت چالاکی و کنترل را متوجه می شوید.

توپ والیبال میکاسا

مواد و مصالح سازنده توپ والیبال
چیزی که یک توپ والیبال را از توپ های دیگر متمایز میکند، مواد اولیه آن است. مواد اولیه بی کیفیت، توپ های متوسط وکم کیفیتی را میسازند.
اگر شما توپی دارید که توسط FIVB یا سازمان های رسمی که از ورزش حمایت می کنند تایید شده، بهتر است که بدانید این توپ بصورت رسمی برای والیبال طراحی شده است. استفاده از بهترین تجهیزات ورزشی به بازیکنان این امکان را میدهد که بتوانند استعدادهای خود را به نمایش بگذارند.
بطور کلی 3 بخش مختلف در توپ وجود دارد:

1. پوسته ی بیرونی توپ
معمولا لایه بیرونی از چرم با کیفیت یا چرم مصنوعی ساخته میشود. توپ والیبال از قطعات مختلف که بصورت ایمن به پوشش داخلی چسبیده است، ساخته می شود. در این صورت بخیه ها صاف تر به نظر می رسد. صاف بودن بخیه ها باعث افزایش کیفیت بازی می شود. اگر درزها سفت و بدشکل باشند، هنگام اصابت به زمین یا زمانی که توپ رها می شود، در جهت غیر قابل انتظاری میرود و بازیکنان در شرایط و وضعیت دشواری قرار می گیرند. صاف و هموار بودن بخیه ها تضمین میکند که توپ در جهت درست و قابل پیش بینی حرکت کند و این اجازه را به بازیکنان میدهد که به آسانی با توپ کار کنند.

2. هسته ی درونی توپ
هسته و درون توپ (کیسه) نام دارد. این قسمت معمولا از پلاستیک ساخته میشود. به این دلیل توپ باید بسیار کم وزن و سبک باشد. به یاد داشته باشید که توپ والیبال باید وزنی حدود 9.2 تا 9.9 داشته باشد. سبکی توپ نه تنها باعث میشود که توپ راحت و صاف تر در هوا حرکت کند، بلکه باعث میشود بازیکنان توانایی واقعی خود را نمایش دهند و از کشیدگی عضلات نیز جلوگیری میکند.
تصور کنید که بارها و بارها توپ به دستان یک والیبالیست اصابت کند. احتمالا فردی را میبینید ساعدهایش قرمز و دردناک شده است. حالا تصور کنید اگر توپ ها سنگین باشند، آسیب دستها بسیار بدتر خواهد بود.

3. قطعه ها
 در گذشته توپ ها از 18 قطعه در دور تا دور تشکیل میشد. اکنون توپ های رسمی که برای المپیک و دیگر لیگ های رسمی استفاده می شوند، دارای 3 رنگ و 8 قطعه هستند. دلایل مختلفی برای چند قطعه بودن توپ هست، اما چیزی که مهم است اثرگذاری قطعه ها در عملکرد توپ است. قطعه ها کمک میکنند که توپ محکم و کنار هم بماند و در بازی موثر عمل کند. 
توپ در بازی والیبال یک قطعه کلیدی از تجهیزات ورزشی محسوب میشود. تصور کنید اگر توپ بی دوام و شل بود چه اتفاقی میافتاد؟ در اینصورت بازیکنان درجه یک در مسابقات قهرمانی باید با یک توپ شل و ول بازی می کردند. در نتیجه اگر توپ ها غیرمقاوم و بی کیفیت باشند، هیچ راهی برای رسیدن به پیروزی نیست.

 

0 دیدگاه
در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.
مقالات مرتبط
کالاورزش