مهمترین ویژگی انواع لباس های ورزشی و نحوه نگهداری صحیح آنها

در این مقاله قصد داریم مهمترین ویژگی های انواع لباس های ورزشی، جنس مناسب آنها و نحوه صحیح نگهداری از لباس های ورزشی را مورد بررسی قرار دهیم.

 

1. لباس ورزشی

2. ویژگی های لباس ورزشی مناسب

3. جنس مناسب برای لباس ورزشی

4. لباس مناسب برای هر ورزش

5. انواع لباس ورزشی

5.1 شلوار ورزشی

5.2 شورت ورزشی

5.3 پیراهن ورزشی

5.4 تاپ ورزشی

5.5 جوراب ورزشی

6. روش صحیح نگهداری از لباس ورزشی

 

لباس ورزشی

یکی از اصول بسیارمهم برای ورزش کردن، انتخاب لباس ورزشی مناسب است. گاهی اوقات خرید‌ لباس ورزشی، میتواند برای برخی از افراد، انگیزه شروع کردن تمرینات ورزشی است. همانطور که میدانید ورزش کردن باعث افزایش تعریق در فرد میشود؛ پس بهتر است لباسی را برای تمرین کردن استفاده کنیم که از آسیب های پوستی در اثر تعریق جلوگیری کند و همچنین بتواند رطوبت را از بدن دور کند.

اگر تمایل دارید که از همین امروز ورزش کردن را شروع کنید، اول باید لباس و کفش ورزشی مناسب تهیه کنید. د‌ر این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی درباره خرید‌ لباس ورزشی را در اختیارتان بگذاریم.

 با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : نحوه انتخاب و خرید لباس و تی شرت ورزشی

لباس ورزشی

ویژگی های لباس ورزشی مناسب

پوشیدن لباس ورزشیِ مناسب برای حفظ سلامت فرد هنگام تمرین ‌کردن بسیار حائز اهمیت است. پوشاک ورزشی بسته به نوع ورزشی که انجام میدهید، ویژگیهای متفاوتی دارد. البته شرایط آب و هوایی و محیطی که در آن ورزش میکنید نیز در انتخاب نوع لباس ورزشی تان نقش مهمی دارد. بهار است لباس ورزشی سبک باشد و هنگام تمرین کردن در آن احساس راحتی کنید.

لباس ورزشی مناسب باید‌ د‌ر عین حال که راحت است، مانع از تعریق بد‌نتان شود و همچنین اندامتان را زیباتر جلوه دهد. در فروشگاه پوشاک ورزشی، تنوع مد‌ل‌های مختلف لباس ورزشی شما را سر در گم خواهد کرد. اما تلاش کنید به دنبال لباسی بگردید که برای ورزش مخصوص خود نیاز دارید و به این نکته توجه کنید که جنس لباسی که انتخاب میکنید، علاوه بر سایز مناسب، از الیافی نرم و راحت باشد که در آن احساس راحتی میکنید و همچنین رطوبت را از بدنتان دور کند.

ویژگی های لباس ورزشی مناسب

جنس مناسب برای لباس ورزشی

لباس های ورزشی نخ و پنبه که جزو الیاف های طبیعی هستند، سبک اند و به راحتی رطوبت را جذب میکنند و از بدن دور میکنند. در نتیجه لباسهای مناسبی برای ورزش کردن هستند. اما الیاف های مصنوعی مثل نایلون، با اینکه سبک و راحتند اما قدرت جذب رطوبت را ندارند و باعث مشکلات پوستی میشوند. اگر قصد تهیه لباس ورزشی با الیاف مصنوعی را دارید، قبل از خرید دقت کنید که آستر آن از جنس  نخ یا دیگر الیاف های طبیعی باشد تا از آسیب به پوست جلوگیری کند.

البته لباس‌های الیاف مصنوعی نسبت به الیاف های طبیعی عمر طولانی ‌تری دارند و دیرتر خراب میشوند. الیاف طبیعی از پوست بدن محافظت می‌کند. اگر که زیاد عرق می‌کنید، بهتر است که در حین ورزش فقط  لباس‌ نخی بپوشید، زیرا لباس هایی با الیاف مصنوعی، باعث میشود که بیشتر عرق کنید و لباستان بو بگیرد.

بسته به نوع آب و هوا و محیطی که در آن ورزش میکنید میزان لباس پوشیدن را کم و زیاد کنید. بالا رفتن بیش از حد دمای بدن، بسیار خطرناک است و حتی میتواند منجر به سکته قلبی شود. همچنین پایین بودن دمای بدن و تمرین با لباس کم در هوای سرد باعث میشود تا سرما بخورید یا دچار خشکی ماهیچه شوید. پس بهتر است که لباسی بپوشید که با محیطی که در آن تمرین میکنید سازگار باشد و دمای بدنتان را کنترل کند.

جنس مناسب برای لباس ورزشی

لباس مناسب برای هر ورزش

هر ورزشی نیاز به پوشاک ورزشی اختصاصی خودش دارد؛ بطور مثال، لازم است تا بدنسازان از شلواری استفاده کنند که کوتاه و آزاد است و حتی بهتر است از شلوارک استفاده کنند تا قسمت زانویشان آزاد باشد و تنگی لباس جلوی دست و پایشان را نگیرد؛ یا کسانیکه بوکس کار میکنند باید کفش هایی با ساق بلند بپوشند زیرا در این ورزش حرکات سریع باعث پیچ خوردن مچ میشود و کفش ساق بلند از آسیب های احتمالی جلوگیری میکند.

یکی از مهم‌ترین اصول خرید لباس ورزشی، خریدن لباس مخصوص آن ورزش است. ورزشکارانی که بصورت حرفه ای کار میکنند میدانند که برای یک تمرین راحت چه لباسی را انتخاب کنند. اگر شما جزو ورزشکاران مبتدی هستید، این مقاله تا حدی میتواند در انتخاب مناسب ترین لباس ورزشی به شما کمک کند.

پارچه های پنبه ‌ای رطوبت را به راحتی‌ جذب می‌کنند‌. لباسهایی که از پنبه خالص تهیه میشوند، زودتر از الیاف های دیگر شکل خود را از دست میدهند. با اینکه این پارچه رطوبت را به راحتی جذب میکند اما نمیتواند آن را به سرعت خشک کند؛ در نتیجه لباس سنگین میشود و بد بو میشود و فرد نمیتواند به راحتی به تمرین خود ادامه دهد. پس بهتر است از لباسی استفاده کنید که از ترکیب پنبه با الیاف های دیگر تهیه شده است.

بطور مثال لباسی که از ترکیب پنبه و پلی‌استر تهیه شده است، دیرتر خراب میشوند و مدت طولانی تری ظاهر اولیه خود را حفظ میکنند. همچنین این ترکیب از دو جنی، هم رطوبت را جذب میکند و هم به سرعت آن را خشک میکند؛ به همین دلیل جنس بسیار مناسبی برای لباس های ورزشی محسوب میشوند؛ به خصوص برای کسانیکه میزان تعریق بالایی دارند و ورزش های سنگین با تحرک بالا انجام میدهند.  

پارچه اسپند‌کس که نوعی پارچه کشی است، سریعا رطوبت جذب کرده و از پوست دور میکند. این نوع پارچه به علت کشی بودن، از انعطاف خوبی برخوردارند و در حین انجام حرکات کششی هم در آنها راحت خواهید بود. این پارچه به دلیل انعطاف بالایی که دارد، برای ورزشهایی مانند پیلاتس، یوگا،ایروبیک و دو مناسب است.  

الیاف هایی مثل‌ پلی‌استر، پلی ‌پروپیلن، گرافیت و دیگر پارچه‌های ترکیبی برای ورزش های مناسب است‌. کارکرد این نوع الیاف ها به گونه ای است که رطوبت را جذب نمیکنند، بلکه رطوبت از سوراخ های ریز موجود روی پارچه و درزهای لباس خارج میشوند. همچنین این سوراخ ها باعث میشوند که هوا روی پوست جریان داشته باشد و دمای بدن را کنترل میکنند.

این جنس های ترکیبی ازانعطاف پذیری بالایی برخوردارند‌ و هنگام انجام حرکات کششی خراب و پاره نمی‌شوند و بر اثر شسته شدن از بین نمیروند.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید انترنتی لباس ورزشی

لباس مناسب برای هر ورزش

انواع لباس ورزشی

 

شلوار ورزشی

شلوار ورزشی انواع مختلفی دارد، اما اگر بخواهیم بطور خلاصه درباره آنها صحبت کنیم، میتوان گفت که شلوار ورزشی جذب و تنگ برای تمرینات بد‌نیِ شد‌ید‌ مورد استفاده قرار میگیرد؛ ولی شلوارهای ورزشی گشاد و آزاد برای ورزش هایی مناسب است که نیاز به جست و خیز زیادی ندارد و بیشتر ساکن هستند. بهتر است که شلوار ورزشی کشی باشد‌ تا مانع جریان خون نشود و همچنین بتوانید به راحتی با آن به تمرین بپردازید.

شلوار ورزشی

شورت ورزشی

شورت ورزشی باید‌ سبک باشد‌ و لایه های آن از جنسی باشد که رطوبت را از خود خارج میکنند (مانند پلی ‌پروپیلن)  تا باعث سایش و عرق سوختگی نشود. همچنین کش شورت ورزشی باید از جنسی باشد که نه کمر را تحت فشار بگذارد و نه در حدی شل باشد که مانع تمرین کردن شود.

شورت ورزشی

پیراهن ورزشی

جنس پیراهن ورزشی باید طوری باشد که رطوبت را به خوبی جذب کند و سرریعا آن را خشک کند. همچنین پیراهن ورزشی باید در سایز مناسب تهیه شود و نه خیلی گشاد‌ باشد که مانع تمرین کردن شود و نه خیلی تنگ باشد که بدن ورزشکار را فشار دهد و مانع از تمرین وی شود.

پیراهن ورزشی

تاپ ورزشی

تاپ نوعی پوشاک محبوب بین لباس‌های ورزشی است. بهتر است تاپ‌ ورزشی که خریداری میکنید دارای کیفیت مناسب باشد تا بتواند مانع مرطوب ماندن بدن شود و دمای بدن را تنظیم کند.

تاپ ورزشی

جوراب ورزشی

جوراب ورزشی باید‌ از الیافی تهیه شود که مقاومت بالایی داشته باشد و در اثر شست ‌وشو از بین نرود. الیاف هایی مانند اسپند‌کس از پاها در برابر ضربه های احتمالی تا درصد بالایی محافظت میکند. الیاف های نانو نیزاز تعریق جلوگیری کرده، پاها را خشک نگه می‌د‌ارند‌ و باعث میشوند تا پاها بو نگیرند اما جوراب هایی مانند الیاف پشم، باعث تعریق، سنگین شدن، بد بو شدن و ایجاد تاول و ساییدگی در پاها میشوند.

بیشتر بدانید : چگونه یک جوراب ورزشی مناسب انتخاب کنیم ؟

جوراب ورزشی

روش صحیح نگهداری از لباس ورزشی

عموما جنس لباس‌های ورزشی به گونه ای است که چروک نمی‌شوند. لباس ورزشی تان را برای مدت طولانی در ساک ورزشی نگه ندارید. سعی کنید هرچه زودتر آنها را از ساک خارج کنید و اگر فرصت شستن لباسها را ندارید، آنها را در حمام یا رختکن آویزان کنید تا فرصت شستن آنها فراهم شود. نگه داشتن لباس های ورزشی کثیف و مرطوب در ساک ورزشی، باعث میشود تا باکتری ها و قارچ ها در آن محیط تجمع کنند و زمینه مشکلات پوستی را ایجاد کنند. همچنین لباسهای ورزشی استفاده شده را در کمد قرار ندهید یا روی تخت رها نکنید؛ زیرا باعث انتقال آلودگی و ایجاد بوی بد به دیگر لباس ها و لوازم  شما خواهد شد.

 

0 دیدگاه
در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.
مقالات مرتبط
کالاورزش