راهنمای خرید توپ والیبال اصل

در این مقاله راهنمای خرید، تشخیص اصل بودن توپ والیبال و بررسی انواع توپ والیبال سالنی و ساحلی، میزان باد استاندارد، نحوه باد زدن و خالی کردن توپ والیبال را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

1. انواع توپ والیبال

1.1 توپ والیبال سالنی اصل

1.2 توپ والیبال ساحلی اصل

2. میزان باد توپ والیبال

2.1 نحوه باد زدن توپ والیبال

2.2 نحوه خالی کردن باد توپ والیبال

3. تشخیص توپ والیبال اصل

 

 

والیبال یکی از ورزشی محبوب جهان محسوب می شود که در کشورمان طرفداران بسیاری دارد. شاید در گذشته چندان به این ورزش در کشورمان اهمیت داده نمی شد اما با ظهور نسل طلایی والیبال کشورمان و با درخشش بازیکنان ملی پوش درعرصه رقابت های آسیایی و جهانی و کسب عناوین بین المللی و درخشش ستارگانی همچون سعید معروف، محمد موسوی، فرهاد قائمیان وسایر بازیکنان تیم ملی کشورمان امروزه والیبال کشورمان به یک تیم قابل احترام و سخت برای غول های والیبال جهان محسوب می شود. با ظهور این نسل طلایی و عناوین کسب شده جهانی توسط سرو قامتان کشورمان بسیاری علاقمند شدند که این ورزش پرهیجان را به طور حرفه ای و تفریحی انجام دهند. اما ورزش والیبال دارای لوازم و تجهیزات مخصوص است که یک بازی را زیباتر خواهد کرد. مهمترین ابزار برای یک بازی والیبال توپ است.در مقالات قبلی پیرامون مشخصات توپ والیبال حرفه ای  صحبت کرده ایم در این قسمت به بررسی خرید و انتخاب توپ والیبال اصل  خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : مشخصات توپ والیبال حرفه ای 

راهنمای خرید توپ والیبال اصل

انواع توپ والیبال

برای انجام بازی والیبال 2 نوع پوپ وجود دارد یک نوع مخصوص والیبال سالنی و دیگری مخصوص بازی والیبال ساحلی و خارج از سالن که هر دو توپ را مورد بررسی قرار می دهیم. لازم به ذکر است که در دو نوع توپ های والیبال از چرم ، لاستیک ویا چرم مصنوعی تهیه طراحی و ساخته می شوند.

بیشتر بدانید : عوامل موثر در انتخاب بهترین کفش والیبال

 

توپ والیبال سالنی اصل

ساختار و طراحی توپ های والیبل سالنی به شکلی است که در کیفیت بازی، کنترل مناسب توسط بازیکنان، و بهبود روند بازی تاثیر گذار است. وزن یک توپ اصلی بین 285 الی 255 گرم است و دارای محیطی به ابعاد 57 الی 65 سانتی متر معادل 26/5 الی 25/5 در مقیاس اینچ می باشد. این توپ از چرم ساخته می شود که قسمت های توپ به وسیله چسب مخصوص به قسمت آستر داخلی توپ وصل شده اند و میزان باد استاندارد در توپ های حرفه ای بین 4/3 الی 4/6 PSI ( مقیاس سنجش میزان هوا) است. توپ های سالنی به جهت استفاده از چرم در ساخت آن نرم بوده و سبب  می شود که توپ حرکت روان تری در هنگام بازی داشته باشد. این توپ ها محبوبیت بسیاری در بین والیبالست های حرفه ای برخوردار است.

توپ والیبال سالنی اصل

توپ والیبال ساحلی اصل

این نوع از توپ مخصوص بازی والیبال در خارج از سالن  طراحی و ساخته می شود. جنس بکار رفته در ساخت آن از چرم است و از اندازه بزرگتری نسبت به توپ های ولیبال سالنی، و از باد کمتری نیز برخوردار هستند. علت کم باد بودن توپ والیبال ساحلی نسبت به نوع سالنی افزایش مقاومت بیشتر توپ در هنگام وزش باد است . این نوع توپ از وزن بالاتر و دوام و مقاومت بیشتری نیز نسبت به نوع سالنی برخوردار است. محیط توپ والیبال ساحلی بین 68 الی 66 سانتی متر معادل 27 الی 26 در مقیاس اینچ است و وزنی معادل 280 الی 310 گرم نیز دارند. میزان باد استاندارد در توپ های مخصوص والیبال ساحلی بین 3/2 الی 2/5 PSI است. سطح قسمت رویه این توپ از جنس چرم تهیه و ساخته می شود که سبب می شود تا سطح توپ سفت باشد. قسمت های مختلف توپ بر خلاف توپ های سالنی که با چسب متصل می شوند این توپ با دوخت و کوک زدن به هم متصل شده و کاملا ضد آب و در برابر نفوذ رطوبت مقاوم است.

توپ والیبال ساحلی اصل

میزان باد توپ والیبال

برای آنکه توپ عملکرد مناسبی در هنگام بازی داشته باشد بایستی بر اساس استاندارد لازم بر فشار باد تنظیم شود. توپ های مخصوص مسابقات جهانی دارای فشار بادی بین 5 الی 4 PSI هستند البته فشار هوای استاندارد توپ بر روی قسمت سوپاپ باد درج شده است. هیچگاه بدون استفاده از سوزن مخصوص توپ اقدام به باد زدن و یا تخلیه باد توپ نکنید زیرا ممکن است سبب گرفتگی و یا سوراج شدن بادکنک داخل توپ شود برای باد زدن و یا تخلیه توپ میتوانید از این نکات استفاده کنید.

 

نحوه باد زدن توپ والیبال

توپ های والیبال به طور معمول در هنگام بازی مقداری از باد خود را از دست خواهند داد به همین جهت است که در رقابت های جهانی و مسابقات از چند توپ استفاده می شود و همواره میزان فشار توپ ها مورد بررسی قرار می گیرد. بر اساس اصول گفته شده در بالا توپ را باد بزنید و میزان آنرا مطابق با استاندارد فدراسیون جهانی والیبال 4/26 PSI تنظیم کنید.

میزان باد توپ والیبال

نحوه خالی کردن باد توپ والیبال

میزان باد درون توپ والیبال بسیار مهم است زیرا در صورت وجود هوای غیر استاندارد در داخل توپ باعث بروز آسیب در قسمت تکه های توپ و خارج شدن از فرم استاندارد آن خواهد شد. برای خارج کردن هوای اضافی با سوزن مخصوص به این روش که سوزن را به شکل چرخشی در قسمت سوپاپ توپ به حرکت درآورید و آن را به مقداری در داخل سوپاپ نگه داشته تا به مقدار فشار استاندارد برسد و به آرامی سوزن را از داخل سوپاپ  خارج کنید.

نحوه خالی کردن باد توپ والیبال

تشخیص توپ والیبال اصل

برند های ویلسون، مولتن، تاچیکارا،بادن، و میکاسا از کمپانی های معروف و صاحب نام در زمینه تولید  توپ های والیبال محسوب می شوند که معمولا از تولیدات این کمپانی ها در رقابت های جهانی و لیگ های معتبر والیبال استفاده می شود. همه این شرکت ها در ساخت و تولبد محصولات خود از مواد موغوب و با کیفیتی استفاده می کنند. اکثر این کمپانی برای محصولات خود دارای شناسنامه هستند و هر یک از مدل های تولیدی خود را با ذکر مشخصات کامل شامل جنس چرم بکار برده شده در توپ، سایز، میزان مقاومت و وزن توپ را مشخص کرده اند. شما با در دست گرفتن دو توپ متفاوت با توجه به مطالبی که در مورد توپ های والیبال گفته شد مانند میزان نرمی توپ ، جنس توپ، نحوه حرکت توپ، و حالت انصال قسمت های توپ به یکدیگر مانند نحوه چسب شدن قطعات و نوع دوخت (کوک) به راحتی میتوانید توپ اصلی را یک توپ تقلبی و بی کیفیت تشخیص دهید.

تشخیص توپ والیبال اصل

پیشنهاد می کنیم پیش از خرید توپ از سایت ما بازدید کرده و در قسمت مربوط به توپ های ورزشی انواع مدل ها و برند های توپ های مخصوص والیبال را مشاهده و بطور مستقیم با فروشنگان ارتباط  و اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص توپ والیبال اصل را بدست آورید.

0 دیدگاه
در بحث پیرامون این مقاله شرکت کنید.
مقالات مرتبط
کالاورزش