مزایای استفاده از توپ تمرینی در بدنسازی

مزایای استفاده از توپ تمرینی در بدنسازی ، پیلاتس ، یوگا و نحوه کمک به تقویت ماهیچه ها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد . 

 

1.بهبود انعطاف پذیری

2.تقویت ماهیچه های اصلی

3.چگونه تعادل خود را بهبود ببخشیم

 

 

توپ تمرینی پر از هواست و در حین تمرین تناسب اندام به راحتی میتوان از آن استفاده کرد. آن ها سبک و با دوامند. بعضی از این توپ های رنگارنگ حتی میتوانند تا وزن 270 کیلوگرم را هم پشتیبانی کنند.توپ تمرینی با اسامی دیگری از جمله توپ سوئیسی، توپ تعادلی، جیم بال و توپ یوگا نیز شناخته میشود.
خبر خوب این است که برای استفاده از توپ تمرینی به مربی شخصی و فیزیوتراپیستنیازی نیست. این توپ ها در تمرینات یوگا و پیلاتس هم مورد استفاده قرار میگیرند. حتی ممکن است برای اهداف فیزیوتراپی هم موثر باشد.

همیشه به یاد داشته باشید که بهتر است قبل از شروع برنامه تمرینی تناسب اندام با پزشک خود مشورت کنید. بخصوص اگر دچار جراحت، آسیب و شرایط خاص پزشکی هستید. اکثر افراد برای تمرین کشش ماهیچه و تمرینات شکمی از توپ تمرینی استفاده میکنند. این توپ ها برای تمرینات کم شدت ایروبیک و حتی تمرینات استقامتی روزمره هم مورد استفاده قرار میگیرند.

بیشتر بدانید : بوسوبال چیست ؟

توپ تمرینی یوگا و پیلاتس و تمرینات آن

بهبود انعطاف پذیری
استفاده درست از توپ تمرینی در تمرینات روزمره ی تناسب اندام، به بهبود انعطاف پذیری بدن کمک میکند. میتواند از توپ تمرینی برای گرم کردن و کشش دادن ماهیچه ها قبل از شروع تمرین استفاده کنید. این کار مانع آسیب دیدگی میشود و همچنین به بهبود عملکرد مفاصل و ماهیچه ها کمک میکند.

بیشتر بدانید : چگونه با بوسوبال تمرین کنیم ؟

بهبود انعطاف پذیری بدن با توپ یوگا

تقویت ماهیچه های اصلی
استفاده درست از توپ تمرینی، به استحکام عضلات شکمی و عضلات کمر و پشت کمک شایان به ذکری میکند. این ماهیچه ها از ستون فقرات محافظت میکنند. همچنین به نگهداری و پایداری ستون بدنتان کمک میکنند. اکثرا از این گروه ماهیچه ها برای اکثر فعالیت های روزانه مثل بلند کردن و کشش دادن استفاده می کنیم. استفاده از توپ تمرینی عضلات را استوار و حالت دار میکند.
ماهیچه های هسته ی بدن شامل راکتوس شکمی، ماهیچه های عرضی شکمی و ماهیچه های مورب شکمی هستند. این ماهیچه ها به بدنمان کمک میکند تا به تمام جهات حرکت کنیم. ماهیچه های هسته ای قوی از ناحیه کمر و لگن محافظت میکنند و به تحمل وزن بدن کمک میکنند. ماهیچه های مرکزی باعث میشوند تا ستون فقرات، لگن خاصره و کتف ها استوار شوند.

تقویت ماهیچه های اصلی با تمرینات توپ یوگا

تعادل خود را بهبود ببخشیم
حتی اگر فقط روی توپ تمرینی بنشینید، ماهیچه هایتان را برای حفظ تعادل بدن درگیر کرده اید. واجب است که از ماهیچه های شکم و پشت برای نگه داشتن تعادل خود روی توپ استفاده کنید. تمرین کردن با  این توپ ها به شیوه ی درست، برای وضعیت سلامت شما سودمند است.
مهم است که در هنگام استفاده از توپ، هم ترازی آن را حفظ کنید تا از جراحت و آسیب دیدگی جلوگیری شود. استفاده از این توپ ها در برنامه روزمره تناسب اندام، به تمرینات شما تنوع میدهد. کارشناسان زیبایی اندام بر این باورند که افراد با هسته ی قوی در آینده کمتر با خطر جراحت در ناحیه ماهیچه ها مواجهند.

بهبود تعادل بدن با تمرینات توپ یوگا

بطور خلاصه استفاده از توپ تمرینی در تمرینات روزمره تناسب اندام، باعث بهتر شدن استحکام، انعطاف پذیری و هماهنگی ماهیچه ها میشود. همچنین هسته قوی ماهیچه ها، به نگه داشتن حالت خوب بدن کمک میکند .

کالاورزش