راهنمای خرید دمبل مناسب برای باشگاههای بدنسازی و باشگاههای خانگی

در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید دمبل مناسب برای باشگاههای بدنسازی و باشگاههای خانگی وآشنایی با انواع دمبل از جمله دمبل متغیر را مورد بررسی قرار دهیم .

 

 

1. راهنمای خرید دمبل

2. انواع دمبل ثابت

2.1 دمبل های لاستیکی ثابت 

2.2 دمبل های یورتان ثابت

2.3 دمبل های هگزاگونالی ثابت

2.4 دمبل های ثابت کرومی

3. دمبل قابل تنظیم (دمبل متغیر)

3.1 دمبل صحفه ای

4. دمبل ایروبیک

 

 

بدون اغراق دمبل از پرطرفدارترین وسایل و تجهیزات بدنسازی و تناسب اندام است که تا به حال مورد استفاده قرار گرفته است دمبل یکی از وسایل کلیدی در تمرین های  قدرتی و منظم ورزشکاران را تشکیل می دهد.

 

راهنمای خرید دمبل

جهت آسان سازی در انتخاب و خرید دمبل جهت باشگاه و منزل باید گفت که دمبل ها به 3 دسته طبقه بندی می شوند که شامل دمبل های ثابت ، دمبل های قابل تنظیم (دمبل متغیر)  و دمبل های ایروبیک هستند. 

بیشتر بدانید : فواید ورزش با دمبل

 

انواع دمبل ثابت

دمبل ثابت شناخته شده ترین نوع دمبل است که در بازارهای وسایل و تجهیزات ورزشی به وفور یافت میشود. دمبل های ثابت، دمبل هایی هستند که به طور معمول در رک ها به صورت افقی و عمودی قرار می گیرند و به طور معمول در وزن های بین 1 تا 100 کیلوگرم و بصورت جفت عرضه می شوند. خرید یک مجموعه از دمبل ها به توانایی مالی افراد بستگی دارد برای باشگاههای کوچک ورزشی و یا افرادی که مایل هستند در منزل تمرینات ورزشی خود را انجام دهند تهیه مجموعه دمبل با وزن 2.5 الی 30 کیلو گرم بسیار مناسب است.برای باشگاههای بزرگتر که تعداد ورزشکاران بیشتری از آن استفاده می کنند مجموعه 2.5 الی 50 کیلو گرمی از دمبل ها پیشنهاد می شود. ولی مجموعه دمبل هایی با وزن 50 الی 100 کیلو گرمی مناسب جهت باشگاههایی است که در آن ورزشکاران حرفه ای بدنسازی و وزنه برداران در آنجا تمرین می کنند . دمبل های ثابت بسیاری وجود دارد که به نمونه هایی از آنها اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : بهترین حرکات بدنسازی برای شکم با دمبل

انواع دمبل ثابت

دمبل های لاستیکی ثابت 

این نوع از دمبل مناسب افرادی است که ترجیح می دهند با دمبل های تنومند تمرین کنند زیرا که این دمبل ها دارای پوشش سخت لاستیکی هستند و در برابر تمرینات سنگین و سخت بسیار مقاوم هستند و مناسب برای یک باشگاه خانگی است برای اینکه کیفیت و حسی که در هنگام تمرین به شما میدهد بی نظیر است. یکی از مزایای این نوع دمبل نسبت به دمبل های چدنی و کروم این است که پوشش لاستیکی دمبل در هنگام بلند کردن آن نقش منطقه بلند کردن دمبل را ایفا می کند و دراین  نوع دمبل فرورفته گی ها و خراش هایی که در سایر دمبل ها دیده می شود  در این دمبل بسیار کمتر است. دمبل های لاستیکی زمانی که از دست ورزشکار به زمین می افتد صدای کمی ایجاد می کند و دارای نمای زیبا تر و در رنگ های مختلف یافت می شود و قابل سفارش هستند و میتوان هنگام سفارش از تولید کننده خواست تا با لوگو باشگاه و یا اسم خود آنرا برایتان تولید کند . 

دمبل لاستیکی ثابت

دمبل های یورتان ثابت

این نوع از دمبل ها در بین ورزشکاران بسیار پر طرفدار است و اختلاف چندان زیادی یا دمبل های لاستیکی ندارند اما دارای مزیت هایی هستند که کمی آنرا گرانتر از دمبل های لاستیکی کرده است . این نوع دمبل نسبت به دمبل های لاستیکی از مقاومت بیشتری برخوردارند و بسیار محکم تر از آن است که آسیب ظاهری پیدا کنند برای آنکه لایه های بیرونی آن در برابر ضربه و خراشیدگی بسیار مقاوم است. دمبل های یورتان دارای مزیت غیر قابل آسیب دیدگی هستند در صورتی که در دمبل های لاستیکی هنگامی که بر روی سطح چوبی می افتد باعث آسیب دیدگی سطح آن می شود و از دیگر مزیت این دمیل میتوان به آن اشاره کرد که مانند دمبل های لاستیکی دارای بوی مشخصی نیست . 

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع هالتر و تمرینات آن

دمبل های یورتان ثابت

دمبل های هگزاگونالی ثابت

این نوع دمبل بدلیل شکل ظاهری خاص به هگزاگونالی نامگذری شده است . این دمبل مانند سایر دمبل ها بر روی زمین نمی لغزد که خود یک مزیت برای این دمبل محسوب می شود زیرا زمانی که از آن استفاده می کنید و بر روی زمین میگذارید به راحتی از همان نقطه میتوانید بدون اینکه دمبل حرکت کرده باشد دوباره آنرا برداشته و به تمرین خود ادامه دهید. از این دمبل میتوان برای انجام حرکاتی مانند شنا سوئدی نیز استفاده کرد. دمبل های هگزاگونالی نسبت به دمبل های لاستیکی و یورتان بسیار ارزانتر هستند و این خود یک نکته در صرفه جویی در هزینه است . 

دمبل هگزاگونالی ثابت

دمبل های ثابت کرومی

دمبل های آهنی از قبل محبوبیت خاصی داشتند و بیشتر جایگزین ارزانتری برای دمبل های لاستیکی و یورتان می باشند. این دمبل ها بیشتر در باشگاههای قدیمی اغلب به عنوان وسایل دست دوم در دسترس ورزشکاران قرار می گیرد اما در حال حاضر این دمبل با شکل های کلاسیک و هگزاگونالی و بسیار مقاوم تر ارائه شده اند به شکلی که در باشگاههای حرفه ای وزنه برداری و پاورلیفتینگ که ورزشکاران در اثر شدت فشار تمرین و انقباض عضلات مجبور به انداختن وزنه بر روی زمین هستند در اثر شدت ضربه از خود مقاومت محکمتری نشان می دهند و به سختی خراش پیدا می کنند. امروزه باشگاههای ورزشی و بدنسازی بسیاری را می بینید که از دمبل های پولادی که با کروم روکش شده اند (دمبل های کرومی) و ظاهر زیبایی دارند را مورد استفاده قرار  می دهند  که این نوع از دمبل از آلیاژ بسیار سخت و مقاوم و ضد خراش کروم تولید می شوند و  میتوان گفت که استفاده از دمبل های ثابت کرومی برای سالن ورزشی خانگی و باشگاههای ورزشی کوچک بسیار مناسب و اقتصادی است . 

دمبل ثابت کرومی

دمبل قابل تنظیم (دمبل متغیر)

این نوع از دمبل بسیار مناسب برای ورزشکارانی است که تمایل دارند انواع متفاوت وزنه ها را داشته باشند و بودجه کافی و فضای مناسب برای نگهداری مجموعه کامل یک نوع دمبل را ندارتد. تکنولوژی ساخت این نوع دمبل در حال توسعه است اما مشکل عمده این نوع از دمبل این است که با توجه به اصولی که وزنه ها باید تقسیم شوند دارای حجم زیادی است و در مواقعی که نیاز باشد وزنه ها را با سرعت تعویض کنید با مشکل مواجهه خواهید شد و از سرعت تعویض و شروع دوباره تمرین شما کاسته خواهد شد. دمبل قابل نتظیم یک محصول خوب برای باشگاه بدنسازی خانگی است که فضای کمتری نسبت به سایر مجموعه دمبل ها را اشغال می کند و خود یک مجموعه کامل با تنوع وزنه های مختلف است.

دمبل قابل تنظیم

دمبل صحفه ای

این دمبل برای مصارف باشگاه خانگی بسیار کاربردی و پر طرفدار است که مجموعه این توع دمبل حاوی میله کوچک به همراه صفحه هایی که در دو طرف آن نصب شده و قابل تنظیم است و برای ورزشکارانی که دوست دارند وزنه های بیشتری داشته باشند و فضای کمی دارند بسیار اقتصادی است . در دمبل صحفه ای به طور طبیعی از گیره چرخشی برای بستن صفحات وزنه استفاده می شود که روش خیلی  ایمنی نیست اما باز و بسته صفحات وزنه سریع و آسان انجام می شود. در دمبل های صحفه ای امکان تنظیم وزنه از 500 گرم تا 5 کیلوگرم وجود دارد اما وزنه های این نوع دمبل قابلیت استفاده بر روی هالتر را ندارند و عمدتا مصرف خانگی دارند و تنها عیب این نوع از دمبل دسته پهن آن است که انجام بعضی از حرکات را محدود می کند اما در دمبل های ثابت این امکان وجود دارد که گستره بیشتری از حرکات را انجام دهید و فعالتر باشید.

دمبل صحفه ای

دمبل ایروبیک

در باشگاهها و سالن های مخصوص ایروبیک از این دمبل بعنوان بخشی از فعالیت سبک ورزشی استفاده می شود. دمبل های ورزش ایروبیک بسیار ارزان، با کیفیت و دارای واحد ذخیره سازی هستند و در رنگ های مختلف با وزن های منفاوت وجود دارند که بدلیل رنگ بندی میتوان وزن هر کدام را در هنگام استفاده در کلاس ایروبیک تشخیص داد. ابن نوع دمبل به طور کامل پوشیده است  به طوری که دمبل با لایه لاستیکی از جنس نئوپرن برای محاظت از آن پوشیده شده است که این پوشش در هنگام انجام تمرین های قلبی عروقی سنگین در کلاس ورزشی انجام حرکت را برای ورزشکار آسان می کند. دمبل های ابروبیک معمولا در بازارهای ورزشی به صورت جفت عرضه و فروخته می شوند. دمبل های ایروبیک برای تمرین در خانه بسیار مناسب هستند و معمولا بین 500 گرم الی 10 کیلوگرم تولید می شوند و آنها را در مجموعه های 40 الی 50 جفت برای باشگاه میتوان خریداری کرد . 

بیشتر بدانید : آموزش تمرین با دمبل برای بانوان

دمبل ایروبیک
 

کالاورزش