دستگاه دراز نشست، فواید، خرید و تاثیر آن بر لاغری

در این مقاله به فواید دستگاه دراز نشست و تاثیر آن بر لاغری و چند نکته مهم در هنگام خرید آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1. حرکت دراز نشست

2. فواید دستگاه دراز نشست

3. چند نکته مهم در خرید دستگاه دراز نشست

4. تاثیر دستگاه دراز نشست برای لاغری

 

حرکت دراز نشست

شاید به خاطر داشته باشید که در دوران مدرسه یکی از تمریناتی که معلم های ورزش به دانش آموزان در جهت آمادگی جسمانی و گاهی تنبیه در نظر می گرفتند حرکت دراز و نشست بود.این  تمرین که در مدرسه بدون استفاده از دستگاه دراز و نشست انجام می گرفت تمرینی چندان اصولی نبود و دراکثر مواقع باعث ایجاد درد در قسمت شکم می شد به این دلیل که نحوه اجرای صحیح حرکت درست انجام نمی شد. دراجرای صحیح حرکت دراز نشست به جای آن که شانه ها را یکباره از زمین جدا کنید و بلند شوید، مناسب است که ابتدا شانه ها را 5 سانتی متر از زمین بلند کرده، بالا آمده وهنگامی که ماهیچه های شکمی منقبض شدند دوباره به حالت اولیه برگشته و دوباره حرکت را نکرار کنید. اگر می خواهید که شکم و پهلوی شما عضلانی شوند باید یک روز درمیان حرکت دراز و نشست را در برنامه تمرینی خود قرار دهید. حال این سوال پیش خواهد آمد که چرا تمرین را هروز انجام ندهیم؟ در جواب باید گفت که : برای اینکه با انجام این حرکت صدمات میکروسکوپی بر روی عضلات شکمی ایجاد خواهد شد به همین جهت باید به این عضلات زمان دارد تا دوباره خود را ترمیم کنند. البته امروزه تمرین دراز و نشست به صورت اصولی و با دستگاه مخصوص این حرکت تمرینی انجام می شود به طوری که دستگاه دراز نشست در انواع مختلف و قابلیت های متفاوتی در بازارهای ورزشی یافت می شود و در تمامی باشگاهها بعنوان یک وسیله ورزشی کلیدی در جهت انجام تمرینی مهم وجود دارد و تقریبا درهر خانه ای برای کمک به سوزاندن چربی های شکم و تقویت عضلات شکم  برای کسانی که زمان کافی برای رفتن به باشگاه را ندارند یافت می شود.

بیشتر بدانید : ورزش ایروبیک و تاثیر آن بر لاغری

حرکت دراز نشست

فواید دستگاه دراز نشست

اگر دوست دارید که شکمی عضلانی داشته باشید بهترین وسیله برای رسیدن به آن دستگاه دراز و نشست است. این دستگاه کوچک ، سبک و ارزان بهترین وسیله برای تقویت عضلات شکم و پهلو است این دستگاه فقط برای تمرین حرکت دراز نشست طراحی و ساخته شده اند و قابلیت خاص دیگری ندارند. این دستگاه برای تقویت ماهیچه های کمر نیز مفید است و برای افرادی که از درد در ناحیه کمر رنج می برند میتواند مفید باشد. اگر به این فکر می کنید که با کمک این دستگاه می توان تمامی  چربی های شکم و پهلو را سوزاند سخت در اشتباه هستید. دستگاه دراز نشست به تنهایی نمی تواند این ماموریت را برای شما انجام دهد فقط میتواند کمک کند که برخی از چربی های شکم و پهلویتان را بسوزانید و قدرت تنفس شما را افزایش دهد برای از بین بردن تمام چربی ها به وسایل و تمرینات دیگری مانند تمرینات هوازی ، قدم زدن و دویدن نیز نیاز است . با وجو اینکه دستگاه دراز نشست کامل ترین وسیله برای از بین بردن تمام چربی های بدن نیست ولی برای سلامت و آمادگی جسمی بسیار سودمند است و تمرین با آن سبب نقویت و استحکام عضلات شکم و پهلو می شود و هرچه عضلات شکمی بیشتر تقوبت شوند یعنی اینکه کالری سوزی بیشتری در آن نقطه انجام گرفته  و باعث فرم گرفتن شکم می شود .

فواید تمرین با دستگاه دراز نشست

چند نکته مهم در خرید دستگاه دراز نشست

دستگاه دراز نشست از قدیمی ترین وسایل و تجهیزات ورزشی برای تمرینات شکم است این وسیله در زمره ابزارهای عالی برای فرم دهی و نقویت ماهیچه های شکم قرار دارد. از این وسیله برای انجام حرکت های مرتبط با سایر وسایل بدنسازی مانند دمبل، هالتر و حرکت پرس سینه میتوان استفاده کرد. این دستگاه قابلیت تنظیم دارد و این امکان را یه ورزشکار میدهد که در زاویه های مختلف متناسب با تمرین خود دستگاه را  تنظیم و استفاده کند. شرکت های تولیدی تجهیزات ورزشی مدل های جدبد این دستگاه را با طراحی های آرگونومیک که دارای پوشش های ضخیم تری هستند را به بازارهای ورزشی عرضه کرده اند و به این جهت است که در هنگام استفاده از دستگاه، قسمت کمر و پاهای ورزشکار حمایت شده و انجام تمرین آسانتر انجام شود. در ادامه به چند نکته که در زمان خرید دستگاه درازتشست باید توجه داشته باشید را بیان می کنیم .

- بیشتر دستگاههای دراز نشست برای افرادی که قد متوسط دارند ساخته شده است و اگر قد شما بلند است باید دستگاهی مناسب با قد خود بخرید زیرا اگر دستگاه مناسب با قد شما نباشد باعث می شود که نتوانید حرکت را صحیح انجام دهید.

- سعی کنید دستگاهی را برای خرید انتخاب کنید که نیمکت آن شکلی منحنی داشته یاشد زیرا این امکان را به شما می دهد تا قوس کمرتان را پر کرده و به فرم صحیح اجرای حرکت نیز نزدیکتر است . دستگاههای با نیمکت های صاف از معمولی ترین توع دستگاههای دراز تشست محسوب می شوند.

- دقت داشته باشید که جنس بدنه دستگاه از آهن ساخته شده باشد زیرا آهن به دلیل سنگین بودن به ثابت بودن و مقاومت دستگاه در حین تمرین کمک می کند.

- اکثر دستگاههای دراز نشست قابلیت تنظیم دارند پیش از خرید حتما درجه شیب و ارتفاع باشتک آن را مورد ارزیابی قرار دهید.

- قیمت دستگاههای دراز نشست بر حسب برند تولید شده و کیفیت آن متغیر است ولی نکته مهم این است دستگاهی را خریداری کنید که برند مطرح و شناخته شده ای باشد تا کیفیت و دوام آن برای بازه زمانی کوتاهی نباشد و قابلبت حمل داشته، و از وزن کمی برخوردار یاشد.

چند نکته مهم در خرید دستگاه دراز نشست

تاثیر دستگاه دراز نشست برای لاغری

متخصص فیزیولوژی ورزشی دکتر فرشاد غزالیان بر این عقیده است که یکی از تست هایی که برای ارزیابی مقاومت عضله مورد آزمایش قرار می گیرد حرکت داز نشست است. اگر شخصی قادر باشد که 40 الی 50 مرتبه این حرکت را در یک زمان انجام دهد بدین معنا است که از عضلات قوی برخوردار است وی در ادامه بیان می کند : اگر شخصی بخواهد با هدف تمرینی در راستای کاهش وزن ، و از بین بردن چربی های موضعی شکم و پهلو برای لاغری این ورزش را انجام دهد باید بداند که این تمرین با افزایش تقویت عضله همراه است و تا حدودی باعث سوختن چربی های شکم خواهد شد وی تاکید دارد نخستین گام در بهبود وضعیت بدنی، بهیود ترکیب بدن است و اولین گام انجام ورزش های عمومی و یا انجام ورزش های قلبی و عروقی است و پس از آن انجام تمرینات استقامتی بر روی عضلات مانند تمرین دراز نشست می باشد. افرادی که زیاد حرکت دراز نشست را انجام می دهند تمرین آنها کمک بسیار زیادی به کاهش چربی و لاغری نخواهد کرد و تنها استقامت عضلات شکم را افزایش داده اند. اگر تمایل دارید وزن خود را با چربی سوزی کاهش دهید باید ورزش های استقامتی عمومی را در کنار تمریناتی مانند دراز نشست انجام داد و تنها انجام  تمرین دراز نشست باعث لاغری و چربی سوزی موضعی نخواهد شد. میتوان در کنار دراز نشست تمرینات دیگری به کمک سایر وسیله های ورزشی مانند دویدن بر روی تردمیل و یا رکاب زدن با دستگاه الپتیکال (دوچرخه ثابت) را انجام داد.

بیشتر بدانید : آیا ورزش با اسکی فضایی (الپتیکال) باعث لاغری می شود ؟

تاثیر دستگاه دراز نشست برای لاغری

کالاورزش