10 فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

در این مقاله فواید دوچرخه ثابت برای سلامتی و کاهش وزن و دردهای مفاصل زانو، پیشگیری از بیماری دیابت ، آلزایمر، پارکینسون و افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها و طول عمر و ... را شرح خواهیم داد.

 

1. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی عضلات قلب

2. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها

3. دوچرخه ثابت ماهیچه ها را قوی میکند و استقامت پاها را بالا می برد

4. دوچرخه ثابت و  کاهش وزن

5. دوچرخه ثابت ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش میدهد

6. تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود

7. دوچرخه ثابت یک ورزش ملایم برای مفاصل  زانو است

8. رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین میاورد

9. دوچرخه ثابت، یک راه تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

10. دوچرخه ثابت برای سلامتی و افزایش طول عمر عالی است

 

 

دوچرخه ثابت یک ورزش عالی برای ماهیچه ها و رسیدگی به پاها و ران ها در زمانی است که در حال وزن کم کردن هستید. اما آیا میدانستید که ورزش با این وسیله مزایای عالی دیگری برای بدن و سلامتیتان دارد؟

این ورزش باعث احساس خوشحالی میشود. زیرا با انجام آن هورمون های خاصی در بدن ترشح میشود که باعث کاهش استرس و اضطراب میشود و اثر ضد افسردگی دارد. همچنین ریسک بروز بیماری های مختلف را به شدت کاهش میدهد و بر علیه کلسترول های بد است.

بیشتر بدانید : فواید تمرین با دوچرخه ثابت برای بانوان

تمرین با دوچرخه ثابت

1. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی عضلات قلب

ماهیچه های قلب و تمامی ماهیچه های دیگرنیاز دارند که به طور منظم تمرین داده شوند تا شکل بگیرند و زیبا بمانند. یک تمرین هوازی خوب، ضربان قلب را تحریک میکند تا در حین استراحت و تمرین عادی باشد. هرچه قلب عضلانی تر شود، جریان خون در عروق خونی (فشار خون) پایین میاید؛ به این علت که در هر انقباض مقدار خون بیشتری به بیرون پمپاژ میشود.اگر به طور منظم تمرین میکنید، میتوانید ظرفیت تنفسی خود را بهبود ببخشید. این اثرات سودمند ورزش قلب به شما کمک میکند تا ریسک بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهید. افرادی که فعالیت های جسمی میکنند، کمتر احتمال دارد که لطمه ببینند و دچار حوادث قلبی عروقی شوند. اگر در هفته 2 تا 3 بار به مدت 30 تا 45 دقیقه در هفته تمرین میکنید، نشانه های سلامتی به زودی و پس از چند هفته در شما ظاهر خواهند شد. برای اینکه متوجه پیشرفتتان شوید، در 3 تا 4 هفته پس از شروع ورزش، ضربان قلبتان را در زمان استراحت اندازه بگیرید.

ورزش با دوچرخه ثابت جزو تمرینات استقامتی است که برای قلبتان ایده آل و مناسب است.

بیشتر بدانید : تفاوت میان دوچرخه ثابت و اسپینینگ

دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی عضلات قلب

2. دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها

ورزش کردن و فعالیت فیزیکی، کارایی ماهیچه ها را افزایش میدهد. ماهیچه های ورزیده و قوی در حین تمرین به اکسیژن کمتری نیاز دارند و همچنین دی اکسید کربن کمتری هم تولید میکنند. وقتی حجم تنفسی شما افزایش میابد، نباید در هنگام استراحت هم مانند زمان فعالیت نفس نفس بزنید. تمرین کردن به طور معمول میتواند به شما کمک کند که حجم تنفسی تان را بالا ببرید و زمانیکه مدیریت کردن تنفس را یاد گرفتید، شدت و تکرار نفس را در حین تمرین کنترل خواهید کرد.

افرادی که بیماری ریوی مزمن مانند آسم دارند، میتوانند با ورزش کردن و انجام فعالیت های فیزیکی نشانه های بیماریشان را بهبود ببخشند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است که قبل از شروع هرگونه فعالیت فیزیکی با پزشک خود مشورت کنید.

دوچرخه ثابت و تاثیر آن بر روی افزایش ظرفیت تنفسی ریه ها

3. دوچرخه ثابت عضلات را قوی میکند و استقامت پاها را بالا می برد

تمرین کردن با دوچرخه ثابت برای به حرکت در آوردن پاها، ران ها و عضلات سرینی عالی است و همچنین این ورزش میتواند عضلات بازوها، شکم و ماهیچه های پشت را هم تقویت کند. درجه مقاومت پایین در دوچرخه ثابت برای گرم کردن بدن و بهبود بخشیدن به استقامت بدن موثر است.

ماهیچه ها در قسمت پایینی بدن ( رنگ قرمز در دیاگرام) به صورت دائمی روی دوچرخه ثابت کار میکنند که شامل عضله همسترینگ (در پایین عضلات سرینی)، عضله چهار سر (جلوی ران ها) و ساق پا (پشت ران ها) میشود.

ماهیچه های شکمی و پست ( رنگ زرد در دیاگرام) به شما اجازه میدهد که حالت بدنتان را حفظ کنید.

ماهیچه های دست (رنگ سبز در دیاگرام) کمتر از ماهیچه های قسمت پایین تنه کار میکنند. عضللات درگیر عبارتند از عضله دو سر بازو و عضله سه سر بازو که به شما این امکان را میدهد تا فرمان دوچرخه را نگه دارید. این ماهیچه ها زمانی بیشتر کار میکنند که شما در حال فعالیت شدید تر باشید و مجبور باشید فرمان را محکم تر بگیرید. زمانی که روی زین نمی نشینید و به حالت نیمه ایستاده روی پدال ها هستید، ماهیچه های دست (دو سر و سه سر) و ماهیچه های پایین تنه (ران، چهار سر، سرینی) فعالیت بیشتری میکنند.

دوچرخه ثابت عضلات را قوی میکند و استقامت پاها را بالا می برد

4. دوچرخه ثابت و  کاهش وزن

ورزش کردن با دوچرخه ثابت میتواند به شما کمک کند تا کالری زیادی بسوزانید و در نتیجه وزن کم کنید. مهم است بدانید که تمرین با شدت بالا باعث میشود که کالری بیشتری بسوزانید؛ هرچند تمرین کردن با شدت بالا و اینکه برای مدت طولانی پدال بزنید کار سختی است. این کار بستگی به شما دارد که مایل هستید یک تمرین هوازی طولانی مدت با شدت کم یا متوسط و 2 تا 3 بار در هفته، یا یک تمرین اینتروال ( تمرین با شدت خیلی بالا) برای یکبار در هفته انجام دهید. برای اینکه 1 کیلوگرم وزن کم کنید، باید 3 بار در هفته به مدت 1 ساعت روی دوچرخه ثابت به تمرین بپردازید.

بیشتر بدانید : چگونه یک دوچرخه ثابت ارزان خانگی بخریم ؟

تاثیر دوچرخه ثابت بر کاهش وزن

5. دوچرخه ثابت ریسک ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش میدهد

ورزش های استقامتی به خصوص تمرین با دوچرخه ثابت، مزایای فراوانی برای بیماران دیابتی دارد. وقتی تمرین یا ورزش میکنیم، ماهیچه ها از گلوکز به عنوان سوخت استفاده میکنند و در نتیجه سطح قند خون کاهش پیدا میکند. مشخصه ی دیابت، وجود قند اضافی در خون است. مطالعات علمی نشان داده اند که ورزش و فعالیت های فیزیکی سطح گلوکز خون را در بیماران دیابتی پایین میاورد. فعالیت های فیزیکی باعث تنظیم شدن سطح انسولین در خون میشود. انسولین یک هورومون است که توسط بدن ترشح میشود و وظیفه ی آن تنظیم سطح گلوکز خون است؛ به خصوص اینکه پس از مصرف وعده غذایی قند خون را کم کند.در بیماران دیابتی، هورمون انسولین در طولانی مدت نمیتواند نقش خود را به درستی ایفا کند و در نتیجه قند خون بالا میرود. ورزش کردن باعث میشود که بدن به جذب انسولین حساس تر شود. به این معنا که فعالیت ورزشی باعث میشود اثر انسولین طولانی تر باشد و سطح گلوکز خون کمتر شود. ورزش به طور طبیعی، سطح قند خون را تنظیم میکند.

 

6. تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود

وقتی با دوچرخه ثابت تمرین میکنید، بدنتان هورمون های مختلفی از جمله آندروفین و سروتونین ترشح میکند؛ که هرکدام از این هورمون ها برای شما حال خوب به ارمغان میاورند. این هورمونها به هورمون شادی معروفند و باعث تنظیم حال عمومی و کاهش استرس و اضطراب میشوند. با ورزش کردن حس شادی در شما تحریک میشود و اثرات ضد استرس و ضد افسردگی در شما نمایان خواهد شد. اگر میخواهید مقداری آندروفین دریافت کنید و حس خوشحالی و رضایت را تجربه کنید، شما باید حداقل 1 تا 2 ساعت روی دوچرخه رکاب بزنید.

بیشتر بدانید : دوچرخه ثایت اسپینینگ چیست ؟

تمرین با دوچرخه ثابت باعث ترشح آندروفین و ایجاد حس خوب در فرد می شود

7. دوچرخه ثابت یک ورزش ملایم برای مفاصل  زانو است

تمرین با دوچرخه ثابت یک ورزش آرام و ملایم است که برای توان بخشی استفاده میشود، به خصوص زمانی که زانو رگ به رگ شده یا مچ دچار پیچ خوردگی میشود. یک ورزش یک راه ملایم و بدون شوک برای بهبود مفاصل است؛ ولی همیشه باید پیش از شروع ورزش با دکتر خود مشورت کنید.

 

8. رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین می آورد

چربی خون (کلسترول)  به خودی خود بد نیست؛ ولی میزان کلسترول اضافی ریسک بیماری قلبی عروقی را افزایش میدهد. کلسترول بد و خوب باید از هم متمایز شوند. چیزی که مهم است بدانید این است که ورزش کلسترول خوب را ترویج میدهد و از میزان کلسترول بد کم میکند. بر اساس بسیاری از مطالعات علمی، ورزش کردن و انجام فعالیت فیزیکی بصورت منظم، باعث بهبود وضعیت افرادیکه مشکل کلسترول دارند، میشود.

رکاب زدن روی دوچرخه ثابت سطح  چربی خون (کلسترول) را پایین می آورد

9. دوچرخه ثابت، یک راه تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

دوچرخه سواری ورزش ملایمی است که هر فرد 9 تا 99 ساله میتواند آن را در تمام طول زندگی در خانه انجام دهد. اما بسیار مهم است که پس از 65 سالگی فعال بمانید و به انجام فعالیت های معمول ورزشی ادامه دهید. در واقع بسیاری از تحقیقات علمی نشان میدهد که اگر فعالیت فیزیکی بطور منظم و معمول انجام شوند، میتوانند ریسک بوجود آمدن بیماری های فاسد کننده مثل آلزایمر و پارکینسون را تاخیر بیندازند یا کاهش دهند. این حقیقت توضیح واضحی است برای اینکه فعالیت فیزیکی میتواند برخی نواحی مغز را تحریک کند. نکته ی جالب اینجاست که برای شروع ورزش هیچوقت دیر نیست و همیشه میتواند برایتان مفید باشد. همانطور که پزشکان میگویند، ورزش کردن یک راه پیشگیری عالی بر علیه بیماری های مربوط به کهولت سن است.

دوچرخه ثابت، یک راه تاثیر گذار برای پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

10. دوچرخه ثابت برای سلامتی و افزایش طول عمر عالی است

این نوع ورزش میتواند امید به زندگی را نیز افزایش دهد. در واقع تمرین کردن با دوچرخه ثابت میتواند ریسک پیدایش بسیاری از بیماری ها را کاهش دهد، علائم بیماری ها را به تاخیر بیاندازد و سیستم ایمنی را برای مدت طولانی تری در افراد مسن حفظ کند. بدین ترتیب امید به زندگی در این افراد افزایش می یابد. طبق یافته های دکتر چی پنگ ون از 400 هزار نفر، اگر افراد بالای 12 سال بطور میانگین 15 دقیقه در روز فعالیت فیزیکی انجام دهند، میزان امید به زندگی در آنها به اندازه 3 سال افزایش پیدا می کند.

در واقع فواید سلامتی دوچرخه ثابت بسیار شگفت انگیز است. تمرین با دوچرخه ثابت مزایای بی شماری روی بدن، سلامت و حال عمومی فرد دارد. تمرین کردن به ما کمک میکند که حال خوبی داشته باشیم و این تاثیر مثبت فقط به صورت روانی نیست و بدن ما نیز به آن نیاز دارد. هربار که ورزش میکنیم، بدنمان با ترشح مقداری هورمون شادی از ما تشکر میکند. حالا شما همه چیز را درباره تاثیرات فوق العاده و شگفت انگیز تمرین با دوچرخه ثابت میدانید.

دوچرخه ثابت برای سلامتی و افزایش طول عمر عالی است

این مقاله را به اشتراک بگذارید و این کلمات را انتشار دهید. هنوز افراد زیادی هستند که فعالیت فیزیکی ندارند. قدم اول در هر تغییری آگاهی از آن است.

کالاورزش