انواع کفپوش ورزشی، قیمت و طریقه نصب آن

در این مقاله به بررسی انواع کفپوش های ورزشی، قیمت و طریقه نصب و تولید آن را در کشورمان خواهیم پرداخت.

 

1. کفپوش ورزشی

2. انواع کفپوش ورزشی

2.1 چمن مصنوعی

2.2 کفپوش درجا ریز ورزشی

2.3 کفپوش سالن ورزشی یا PVC

2.4 تاتامی

2.5 کفپوش گرانول

2.6 کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

3. طریقه نصب کفپوش ورزشی

3.1 زیر سازی

3.2 چسب کاری

3.3 علامت گذاری

3.4 نصب کفپوش

3.5 دوخت حرارتی

4. قیمت و تولید کفپوش ورزشی

 

 

کفپوش ورزشی

کفپوش ورزشی خود یکی از انواع کفپوش است که کاربرد آن در مکانهای مخصوص ورزشی مانند سالن های ورزشی، پارک ها و باشگاهها متناسب با نوع ورزش که در آن باشگاه انجام می گیرد نصب می شود. لازم به ذکر است که کفپوش ها خود بر سه دسته 1- کفپوش تزئینی و ساختمانی، 2- کفپوش های صنعتی، و 3- کفپوش های ورزشی  تقسیم می شوند ما قصد داریم به انواع کفپوش های ورزشی، طریقه نصب ، کاربرد و قیمت آنها بپردازیم.

کفپوش ورزشی

انواع کفپوش ورزشی

کفپوش های ورزشی کاربرد و تاثیر بسیاری زیادی بر روند فعالیت ورزشی ورزشکاران در حین تمرین و مسابقات دارند که به چند نمونه از مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

 

چمن مصنوعی

چمن های مصنوعی جایگزینی خوب و بسیار اقتصادی به جای چمن های طبیعی است و دارای مزایای زیادی هستند که مهمترین آن مقاومت بالای آنها در برابر نزولات جوی (باران و برف) و هزینه ای نگهداری است که از نقطه نظر اقتصادی نسبت به چمن های طبیعی بسیار مقرون به صرفه هستند و از آنها برای تجهیز کردن زمین ورزش هایی مانند فوتبال، هاکی روی چمن، و گلف استفاده می شود و از جهت جزوء کفپوش های بسیار رایج در این ورزش ها محسوب می شوند.

چمن مصنوعی

بیشتر بدانید : چمن مصنوعی چیست ؟ 

کفپوش درجا ریز ورزشی

کفپوش درجا ریز ورزشی از دسته از کفپوش هایی از جنس پلاستیک فشرده شده هستند که درمحوطه ها و زمین های بازی کودکان در پارک ها و مهد کودک ها به صورت یک دست نصب می شوند که اگربرای ورزشبه پارک رفته، و از وسایل و تجهیزات ورزشی پارکی استفاده کرده باشید این نوع از کفپوش را حتما باید دیده باشید.

کفپوش درجا ریز ورزشی

کفپوش سالن ورزشی یا PVC

کفپوش سالن ورزشی که به کفپوش PVC معروف است کاربرد بسیار زیادی در سالنهای ورزشی دارد. این کفپوش دارای پوششی از جنس لاستیک با عنوان پی وی سی است که در لایه زیرین آن از فوم سختی به نام EVA تشکیل شده است که ترکیب این دو مواد باعث سخت شدن این کفپوش ورزشی شده و آنرا مناسب برای استفاده در ورزش های سالنی مانند ، فوتسال، والیبال، بسکتبال،و ... کرده است.

کفپوش سالن ورزشی یا PVC

تاتامی

تاتامی ساخته شده از فوم ای وی آ است که خود یک کفپوش ورزشی محسوب می شود که از ویژگی های بارز آن میتوان به نصب آسان، شستشوی راحت،قابلیت حمل و نصب آسان، ضربه گیری و قیمت ارزان این کفپوش اشاره کرد. تاتامی در ورزش های رزمی مانند کاراته، تکواندو، کونگ فو، بدنسازی و غیره ... کاربرد دارد و به عنوان کفپوش در اتاق کودک نیز قابل استفاده است.

تاتامی

کفپوش گرانول

این کفپوش ورزشی از ترکیب لاستیک و نوعی چسب مخصوص تشکیل شده که با نام کفپوش لاستیکی نیز شناخته می شود. این کفپوش ورزشی دارای مقاومت بسیار بالایی یوده و از آن برای پوشش سطح باشگاههای بدنسازی به جهت تحمل بالای آن در زیر دستگاههای بدنسازی و وزنه ها مورد استفاده قرار می گیرد و به جهت مقاومت بالا در زیر نور مستقیم آفتاب و عدم جذب آب از این کفپوش در شهربازی ها و مکانهای مخصوص بازی کودکان، یرای پوشش سطح نیز استفاده می شود.

کفپوش گرانول

کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

کفپوش سالنی دارای دو نوع است، فوم دار و دیگری لاستیکی وبه کفپوش بیمارستانی نیز شناخته می شود. این کفپوش در تجهیز زمین ورزش هایی همچون فوتسال، والیبال و بسکتبال مورد استفاده قرار می گیرد.

کفپوش سالن ورزشی چند منظوره

طریقه نصب کفپوش ورزشی

نصب کفپوش ورزشی دارای 5 مرحله کلیدی که بایستی هر یک از مرتحل به صورتی صحیح و اصولی انجام گیرد که چنانچه مراحل نصب به درستی انجام نشود در مدت زمان اندکی کفیوش دچار مشکل شده که ضمن از دست دادن زیبایی به مرور از سطح زمین جدا خواهد شد. مراحل نصب کفپوش مخصوص سالنهای ورزشی دارای 5 مرحله است.

 

زیر سازی

در مرحله زیر سازی پس از نظافت کامل سطح ساحل از گرد و خاک موادی ترکیب شده از چسب چوب، پودر سیمان که در آب روان شده است بر روی سطح بتونی ریخته می شود تا ضمن پر کردن سطوحی که دارای شکاف و یا ترک خوردی هستند پر شده تا در هنگام نصب کفپوش سطح از چسبندگی خوبی برخوردار شود.

 

چسب کاری

در این مرحله رول های کفپوش را بر روی سطح زمین پهن کرده و چسب های مخصوص کفپوش پی وی سی را نصاب به وسیله یک لیسه مخصوص پشت رول های کفپوش کشیده و در مکانی قرار می دهد تا خشک شود و سپس سطح سالن ورزشی را با همان چسب می پوشاند.

 

طریقه نصب کفپوش ورزشی

علامت گذاری

پس از خشک شدن چسب سطح سالن، طبق ابعاد استاندارد زمین ورزش به طور مثال برای ورزش فوتسال (40 متر طول و 20 متر عرض)، نسبت به نقطه مرکزی زمین بوسیله طناب های رنگی خط های مرزبندی مشخص شده تا هر یک از رنگ های کفپوش دقیقا در محل مخصوص نصب شوند.

 

نصب کفپوش

رول های کفپوش که در مراحل قبل چسب کاری شده بودند پس از اطمینان از خشک بودن آنها رول ها باز شده و بر روی سطح سالن که قبلا چسب خورده شده بود نصب می شوند و از ردیف دوم، رول ها با فشار به لبه رول قبلی چسبیده می شود که به این شکل یک فشار نسبی به یکدیگر داشته که سبب می شود پس از کاهش حجم پلیمر بدلیل فرار بودن مایعاتی نظیر حلال ها در بین کفپوش فاصله ایجاد نشود. پس از پایان مرحله نصب بر روی سطح سالن غلتک حرکت داده می شود تا چسبیده شدن تمام سطوح اطمینان حاصل شود.

نصب کفپوش

دوخت حرارتی

پس از اتمام مرحله نصب در نقطه اتصال کفپوش ها به یکدیگر شکاف کوچکی ایجاد می شود که برای برطرف کردن این شکاف ها مرحله دخت حرارتی رول های کفپوش انجام می شود تا سالن کاملا هم سطح شده و در هنگام شستشوی سالن آب به زیر کفپوش نفوذ نکرده و باعث بر آمدن کفپوش نشود. در این مرحله شکاف شیار کشی شده تا مرحله دوخت حرارتی درون شکاف ها صورت گیرد تا سطح سالن دارای برجسنگی نباشد. در این مرحله دستگاه روباتیک که چرخ جلوی آن حکم ریل را دارد دستگاه را هدایت می کند. قسمت وسط دستگاه مجهز به سیستم حرارتی اشعه مادون قرمز است که مفتول دوخت حرارتی همرنگ داخل شکاف بین دو کفپوش را ذوب کرده و قسمت انتهایی دستگاه که عمده وزن دستگاه را تشکیل می دهد و نیروی حرکت دستگاه گیربوکس به آن وارد می شود به همراه قسمتی دیگر که از روکش با جنس تفلون است دارای گودی بوده و این گودی بر روی مفتول پی وی سی قرار گرفته و مواد ذوب شده را داخل شکاف ها ریخته و آنرا پرس می کند. پس از اتمام مرحله دوخت حرارتی نوبت مرحله زیبا سازی است که کار آرایشی بر روی کفپوش صورت می گیرد به طوری قسمت های اضافی که خارج از شکاف ها می باشد بوسیله تیغ های برش مخصوصی برش داده می شوند تا کفپوش کاملا هم سطح شود.

نصب کفپوش با دوخت حرارتی

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع چمن طبیعی

قیمت و تولید کفپوش ورزشی

در گذشته برای نصب و راه اندازی سالنها و اماکن ورزشی نیاز به واردات بخش اعظمی از تجهیزات از خارج از کشور بود که این عمل هزینه های گزافی را بر روی دست اندرکاران صنعت ورزشی کشور تحمیل می کرد و عموما کالا های چندان با کیفیتی به بازار های ایران عرضه نمی شد اما امروزه کشورمان در زمینه تولید تجهیزات ورزشی خصوصا در انواع کفپوش های ورزشی و سایر کفپوش ها به خود کفائی نسبی رسیده به طوری که واردات این محصول تقریبا به صفر رسیده و یک بازار رقابتی در بین تولیدکنندگان این محصول البته با کیفیت جهانی و با قیمتی بسیار مناسب تر از نمونه محصولات خارجی در بازارهای ورزشی کشورمان پدید آمده است به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت و مشاهده انواع کفپوش های ورزشی آشنایی با تولیدکنندگان محصول به سایت ما مراجعه فرمائید.

کالاورزش