تجهيزات تنيس و نحوه نگهداری و استفاده از راکت تنیس

در این مقاله به بررسی تجهیزات ورزش تنیس، نحوه نگهداری و استفاده صحبح از راکت تنیس و انتخاب کفش ، لباس مناسب و نوپ مخصوص این ورزش خواهیم پرداخت.

 

1 راکت تنیس و زه

2. قسمتهاي مختلف راکت تنيس

3. چند نکته مهم برای نگهداری صحیح راکت تنیس

4. توپ تنيس

5. کفش‌ها و جوراب بازيکنان تنيس

6. لباس تنيس

 

 

برندهای ويلسون، پرنس و هدسل بیش از 70 درصد از راکت های تنيس موجود در بازار را تشکيل میدهند.

در ورزش تنیس بدون اینکه به سطح مهارت افراد توجه شود، تمامی بازيکنان نياز دارند که ابزار يکسان و مناسبی برای بازی استفاده کنند. اگر چه ممکن است لوازم و تجهیزات مورد نیاز از لحاظ کيفيت و قيمت تفاوت داشته باشند اما در هر صورت راکت، توپ، کفش و لباس تنيس از لوازم ضروری و مورد نیاز ورزش تنيس است.

در این مقاله قصد داریم بعضی از تجهیزات ضروری ورزش تنیس را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : فوای ورزش تنیس و تاثیر این ورزش بر لاغری

راکت تنیس

راکت تنیس و زه

زمانیکه قصد خريد راکت تنيس را داريد، کمی وقت بگذارید و درباره کیفیت و مدل راکت اطلاعات مختصری کسب کنید.

گاهی حتی برچسبها وکارتهای روی محصول اطلاعات بسیار خوبی را در زمينه قسمت های مختلف راکت در اختیارتان میگذارد و به راحتی میتوانید از ویژگیهای آن مطلع شوید.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، برندهای ويلسون، پرنس و هدسل بیش از 70 درصد راکت های تنيس موجود در تنیس را تشکيل میدهند. حدود سه چهارم از راکت‌های تنيس پرس شده هستند و جنس آنها از آلومينيوم يا گرافيت سبک است. ولی برای افراد مبتدی و تازه کار راکت هاي معمولی تر تولید میشود تا به آسانی تنیس یاد بگیرند.به طور متوسط سبک ترین وزن برای راکت تنیس حدود 8 اونس و سنگین ترین آنها  5/12 اونس وزن دارند. بهتر است افراد مبتدی راکتی را انتخاب کنند که سبک و کمی محکم باشد تا نیروی بیشتری تولید کند. راکت های حرفه ای تنیس که سبک هستند طوری تولید میشوند که وزن آن بیشتر روی سر راکت باشد. اگر وزن در تمام نقاط پخش باشد یا در نقطه ای به جز سر راکت باشد، تولید کردن نیرو و ضربه زدن برای بازیکن بسیار سخت میشود. راکت های سنگین بیشتر توسط بازیکنان سطح متوسط تا حرفه ای استفاده میشود، زیرا کنترل آنها و نحوه تولید انرژی در این راکت ها سخت است و نیاز به مهارت بالا دارد. 

بیشتر بدانید : آشنایی با قوانین ورزش تنیس

 راکت تنیس و زه

قسمتهای مختلف راکت تنيس

یک بازیکن تنیس هم‌ زمان با پيشرفت و حرکت رو به جلو، مدل چرخشش هم بهتر میشود. در بازی تنیس افرادی که چرخش‌هايی کمتر و کوتاه ‌تری دارند، با راکتهای سخت بهتر بازی میکنند. در عوض بازیکنانی که چرخش‌های بلند دارند، زمانیکه از راکت های نرم استفاده میکنند، موفق ترند. افرادی که چرخش متوسط دارند نیز بايد به دنبال راکت تنیسی باشند که درجه سختی و نرمی آن متوسط باشد.هرچه وزن راکت تنیس کمتر باشد، ابعاد سر راکت بیشتر و وسیع تر است. بطور معمول در این ورزش معمولا بیشتر از راکت هایی استفاده میشود که مساحت آنها تقریبا 90 تا 110 اينچ مربع باشند.در حال حاضر اندازه رایج راکت تنیس بين 95 تا 115 است و سایز های بزرگ‌تر راکت بيشتر توسط افرادی استفاده میشود که برای تفريح تنيس بازی میکنند. راکت های تنیس در 5 تا 6 سايز و اندازه های بين 8/41 تا 8/45 اينچ به بازار موجود است. اما اندازه های رايج آن که بیشتر مورد استفاده عموم قرار میگیرد بين 2/41 و 8/43 اينچ هستند. در زمان خرید راکت به اطلاعات بالای دسته که در مورد سايز و مدل دست گرفتن آن است، توجه کنيد.

سازندگان راکت تنیس، راکت هایی با طول هاي مختلف، تا 29 اينچ را مورد آزمايش و بررسی قرار داده‌اند؛ ولی ميانگين طول راکت ها و اندازه استاندارد آن تا  27 اينچ است. راکت های کوتاهی هم برای تنیس وجود دارند که کودکان از آنها استفاده میکنند و برای آموزش بازيکنان نوجوان نیز ایده خوبی است.راکت های حرفه‌ای تنیس که اغلب مورد استفاده افراد حرفه ای یا متوسط هستند، بدون زه به فروش میرسند. در ساخت راکت های حرفه ای تنیس بیستر از زه ‌های نايلونی و صنعتی استفاده میشود و فقط تعداد محدودی از زه ها از گات که همان روده گوسفند و يا گاو است، ساخته میشوند که بصورت سفارشی برای بازيکنان حرفه ای يا افرادی که بازی هايشان را خيلی جدی میگيرند ساخته میشوند.

زه‌های سفت و محکم‌ قابلیت کنترل بالاتری دارند؛ ولی این نکته را از یاد نبرید که شما هم باید دارای قدرت کافی برای کنترل توپ باشید. سعی کنيد از کششی در راکت تنیس خود استفاده کنيد که بهترين ترکيب قدرت و کنترل را ايجاد کند.

قسمتهای مختلف راکت تنيس

چند نکته مهم برای نگهداری صحیح راکت تنیس

1.      راکت تنیس را در جاهایی که بیش از حد گرم، سرد و يا مرطوب است، نگهداری نکنيد.

2.      زمانی که از راکت استفاده نمیکنيد، آن را درون کاور بگذارید.

3.       از کشيدن سر راکت روی زمين خودداری کنيد.

4.      از راکت برای جمع کردن توپهای روی زمین استفاده نکنيد.

5.      بعد از اتمام بازی تنیس در زمین بازی که هوای آن کمی مرطوب است، زه‌ها را به درستی تميز کنيد.

6.      از دسته ی راکت شما ساييده شده است و باعث میشود دستتان اذيت شود، یک پوشش جدید برای آن تهیه کنید یا به طور موقت روی دسته را با چیزی بپوشانید تا از ساییدگی دستتان جلوگیری کند.

7.      از پرتاب کردن راکت ، کوبیدن آن به زمين و ضربه زدن به هرچیزی به غیر از توپ، جدا خودداری کنيد.

8.      قبل از اینکه زه ها را از راکت جدا کنید، وجود پيچ‌خوردگی يا ترک در آن را چک کنيد.

 

توپ تنيس

 در طي نیم قرن گذشته، توپ تنيس دچار تغييرات زيادی نشده است. حتي اگر شما در ورزش تنیس مبتدی هستيد، هیچوقت از توپ های بی کيفيت یا کم کیفیت استفاده نکنيد. بعضی از برندها ممکن است شما را فریب دهند اما با کیفیت ترین توپ ها متعلق به شرکت های ويلسون، پن و دانلوپ 3 هستند. مارک تجارتی روی توپ تنیس هر چيزی که بود شما فقط به دنبال اطلاعاتی باشيد که نشان‌گر تاييد شدن توپ از طرف سازمان USTA که همان فدراسيون جهانی تنيس است، باشید. اين اطلاعات معمولا روی بسته پلاستيکی توپ های تنیس درج شده است.

بیشتر بدانید : مشخصات توپ های تنیس و راهنمای خرید آنها

توپ تنيس

کفش‌ها و جوراب بازيکنان تنيس

اگر ترجیح میدهید در زمينی نرم و يا از خاک رس بازی کنید، کفش هایی بخرید که نرم و دارای انعطاف‌پذيری بالا باشند. حتی بازيکنان حرفه ای هم میتوانند برای مدتی از يک جفت کفش در زمين نرم استفاده کنند. اگر در زمين سفت بازی میکنيد، کفش تان نبايد زيره‌های انعطاف‌پذير و نرمی داشته باشد، زیرا به سرعت پاره ميیشود.اصلی ترين نقش يک کفش تنيس کنترل جانبی، دوام خارجی و داخلی آن است. بازيکنان تنيس دائما و بطور مداوم از يک سمت به سمت ديگر و از جلو به عقب در حال حرکتند. در نتیجه بسیار مهم است که چه کفش‌های تنیسی انتخاب میکنید تا بتواند به راحتی حرکت های کناری و ناگهانی شما را کنترل کند و از پيچ‌خوردگی مچ پا به داخل و يا خارج جلوگيری ‌کند.

کفش‌ها و جوراب بازيکنان تنيس

لباس تنيس

يکی از نکات مهم در انتخاب لباس تنیس این است که شما بتوانید لباسی با کيفيت بالا و قيمت مناسب و متوسط از فروشگاه‌های ورزشی حرفه‌ای بخرید. در مسابقات تنیس دانش‌آموزان در دبيرستانها و کالج عموما از شلوارک و تیشرتی که مخصوص خود دبیرستان است استفاده میشود.در حقيقت هيچ اجباری در کار نیست که لباس تنیس باید رسمی باشد. اگر میخواهيد در يک تمرين گروهی تنیس و يا مسابقات تنیس شرکت کنيد، برای ادامه دار بودن فعاليت گاهی قوانين مخصوصی وجود دارد.برخی از موسسات تنیس هنوز تاکيد دارند که برای بازی های تنیس باید از لباس سفيد استفده شود، ولی در اغلب موارد افراد از لباس رنگی استفاده میکنند.

لباس تنيس

در مورد انتخاب لباس مناسب میتوان از برخی افراد با تجربه در این زمینه سوال کرد. باما در کل بهتر است که در بازی تنیس از لباس‌های استفاده شود که باعث حرکت راحت‌تر فرد میشود.

کالاورزش