راهنمای خرید راکت و توپ مخصوص بدمینتون

در این مقاله به راهنمای انتخاب و خرید راکت و توپ مخصوص بدمینتون، انواع راکت و توپ حرفه ای مخصوص تمرین و مسابقات ورزش بدمینتون خواهیم پرداخت.

 

1. راهنمای انتخاب و خرید راکت بدمینتون و انواع آن

1.1 راکت بدمینتون حرفه ای

1.2 راکت بدمینتون پایه

1.3 راکت بدمینتون متوسط

1.4 راکت های قدرتی

1.5 راکت های سرعتی

1.6 راکت های ترکیبی

1.7 راکت های کنترلی

2. توپ مخصوص بدمینتون

2.1 توپ پلاستیکی

2.2 توپ پری

 

 

در مقالات قبلی به تاریخچه ورزش بدمینتون و فواید بدمینتون و مصدومیت های آن پرداخته ابم در این قسمت قصد داریم تا راهنمای انتخاب و خرید راکت و توپ مخصوص بدمینتون بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : تاریخچه و قوانین ورزش بدمینتون

 

راهنمای انتخاب و خرید راکت بدمینتون و انواع آن

راکت های ورزش بدمینتون بر سه نوع هستند و تنها وجه تمایز در بین آنها در کیفیت ، جنس و  مواد بکار رفته در آنها  خلاصه می شود. در ادامه  به انواع راکت ها خواهیم پرداخت.

 

راکت بدمینتون حرفه ای

راکت های بدمینتون حرفه ای از کربن گرافیت ساخته شده اند که بسیار مورد علاقه بازیکنان حرفه ای است به این علت که راندمان بسیار بالایی در کیفیت بازی ورزشکاران دارند. این نوع از رکات ها بسیار سبک هستند و در مواقعی که ورزشکار در جهش به هوا برای ضربه موجب کیفیت بهتر ضربه می شود. تنها عیب این راکت ها در شکننده بودن آنها در هنگام برخورد با اجسام سخت است.

راکت بدمینتون حرفه ای

راکت بدمینتون پایه

این راکت ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند که مناسب جهت استفاده برای افراد تازه کار است و به دلیل مقاومت بالای آنها در برابر ضربات حاصل از اشتباهات ورزشکاران در اثر برخورد با زمین و یا تقابل راکت های بازیکنان با یکدیگر مناسب می باشد و به دلیل مقاومت بالای این راکت بیشتر برای انجام تمرینات و آموزش مورد استفاده قرار میگیرند.

راکت بدمینتون پایه

راکت بدمینتون متوسط

راکت های بدمینتون متوسط ترکیبی از دو راکت حرفه ای و مبتدی است که عموما جنس دسته آنها (شفت) از کربن  به دلیل داشتن انعطاف و قسمت فریم آنها از آلومینیوم به جهت مقاوم بودن ساخته می شود. باید در نظر داشت که به جهت تکنولوژی های جدید که در شکل و فرم این قبیل راکت ها در راستای افزایش کیفیت آنها بکار برده می شود نسبت به راکت های مبتدی گرانتر هستند.

به ورزشکاران مبتدی پیشنهاد می شود که برای شروع از راکت های مبتدی استفاده کنند و تا به سطح یک یازیکن متوسط  و یا حرفه ای برسند برای اینکه اشتباه در انتخاب راکت مبتواند باعث مصدومیت در مچ ها و عضلات کوچک شانه  و کیفیت پائین در عملکرد بازیکن شود.

راکت بدمینتون متوسط

حال که با انواع راکت بدمینتون آشنا شدید وقت آن است که بدانید راکت ها خود نیز بر چهار دسته هستند که هر کدام دارای خواص مخصوص خود هستند و به توضیح مختصر آنها خواهیم پرداخت.

 

راکت های قدرتی

این رکت ها از وزن بیشتری نسبت به سایر راکت ها در قسمت سر راکت (هد) برخوردار بوده و همینطور قابلیت انعطاف در شفت راکت سبب افزایش قدرت ضربه می شود.

راکت قدرتی بدمینتون

راکت های سرعتی

در راکت های سرعتی با بهره گبری از تکنولوژی بکار رفته در فریم و شفت آنها که باعث سبکی در این قبیل راکت ها شده این امکان را برای ورزشکار میدهد که ضربات خود را با سرعت و دقت بیشتری وارد کند که عموما تمام این خاصیت ها را میتون در راکت های حرفه ای بدمینتون مشاهده کرد.

راکت سرعتی بدمینتون

راکت های ترکیبی

در راکت های ترکیبی وزن راکت در کلیه اجزای آن به صورت یکنواخت توزین شده است که از نکته نظر انعطاف در حد متوسطی قرار گرفته اند.

 

راکت های کنترلی

این راکت ها دارای فریم و سر (هد) سبکتری نسبت به سایر راکت ها هستند و به همین جهت به بازیکن از قدرت بیشتری در کنترل ضربات برخوردار خواهد بود زیرا که با سبک شدن فریم ورزشکار با دقت و تمرکز بیشتری میتواند ضربه وارد کند.

مارک ها و برند های معتبری که در زمینه تولید و ساخت راکت های مخصوص بدمینتون فعالیت دارند و از کیفیت قابل توجهی برخوردارند میتوان به یونکس  yonex، ویکتور  victor و مکس پاور maxpower اشاره کرد تقریبا میتوان گفت که این 3 برند تولید کننده بهترین و با کیفیت ترین راکت های بدمینتون در جهان هستند.

بیشتر بدانید : فواید ورزش بدمینتون و تاثیر آن بر لاغری

راکت کنترلی بدمینتون

توپ مخصوص بدمینتون

توپ مخصوص بدمینتون بر دو نوع پلاستیکی و توپ پری هستند .

 

توپ پلاستیکی

توپ پلاستیکی به علت کاربری بیشتر عموما برای تمرینات و بازی های عادی مورد استفاده قرار می گیرد و از دوام و مقاومت بیشتری برخوردار هستند که جنس سر این نوع توپ از پلاستیک بوده و جنس بدنه آن نیز از پلاستیک که دارای مشبک های ریز هستند ساخته شده است. و وزن استاندارد آنها بین 5 الی 7 گرم است. لازم به ذکر است پس از خرید این نوع توپ مقداری روغن به قسمت توری توپ آغشته کنید تا با نرم شدن آن از پاره شدن توپ پیشگیری و به عمر مصرف آن افزوده شود.

توپ پلاستیکی بدمینتون

توپ پری

توپ های پری در مسابقات حرفه ای بدمینتون مود استفاده قرار می گیرد که  عموما از 16 الی 14 پرک از پر غاز و یا اردک تشکیل شده اند و طول این پرها بین 60 تا 70 سانتی متر بوده  وزن استاندارد آنها بین 5/5 الی 4/72 گرم است. نحوه نصب پرها به شکلی است که خاصیت ایرودینامیک ایجاد می کند. در قسمت سر توپ از چوب پنبه ای به قطر 5 الی 7 سانتی متر استفاده شده است که معمولا با لایه ای از چرم پوشانده می شود. و از نظر سرعت توپ های پلاستیکی از سرعت بالاتری نسبت به توپ های پری یرخوردار هستند

توپ پری بدمینتون

کالاورزش