راهنمای خرید و انتخاب توپ بسکتبال سالنی، خیابانی و قیمت آن

در این مقاله راهنمای خرید و انتخاب توپ بسکتبال سالنی و توپ بسکتبال خیابانی، سایز توپ بسکتبال و ساختار توپ بسکتبال و قیمت توپ بسکتبال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1. مشخصات توپ بسکتبال

2. ساختار توپ بسکتبال

2.1 توپ بسکتبال سالنی (داخلی)

2.2 توپ های بسکتبال خیابانی (خارجی)

3. سایز توپ های بسکتبال

4. خرید و قیمت توپ بسکتبال سالنی و خیابانی

 

 

بسکتبال جزء آن دسته از ورزش هایی است که طرفداران بیشماری در سراسر دنیا داشته و علاقمندان این ورزش پر هیجان همواره مسابقات آن را دنبال می کنند. توپ بسکتبال مهمترین وسیله برای انجام این ورزش محسوب می شود که دراین قسمت به آشنایی با  توپ بسکتبال ، راهنمای خرید و انتخاب آن برای بازی در داخل سالن و اماکن عمومی مانند خیابان و پارک و قیمت آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : تاریخچه ورزش بسکتبال

 

مشخصات توپ بسکتبال

توپ بسکتبال معمولا از سه نوع جنس کامپوزیت ، چرم و لاستیک ساخته می شود. این توپ کروی شکل بوده و دارای محیطی بر 75 الی 78 سانتی متر است و این توپ نسبت به توپ های سایر ورزش های توپی بزرگتر بوده و اندازه استاندارد آن 29/65 الی 29/87  در مقیاس اینچ می باشد و در زمان استفاده باید مقدار هوای داخل توپ به قدری باشد که چنانچه از ارتفاع 1 متر و 80 سانتی به سمت زمین رها شود پس از برخود با زمین بیشتر از 1 متر و 40 سانتی متر جهش نداشته باشد و وزن تقریبی آن بین 600 الی 650 گرم باشد. توپ های بسکتبال در سه انداره 5 ، 6 و 7 تولید و روانه فروشگاههای لوازم و تجهیزات ورزشی می شوند و هر کدام از این سایزها دارای مشخصات مخصوصی بوده و جهت مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند به مختصرا هریک از این سه سایز و ساختار توپ بسکتبال  را توضیح خواهیم داد.

مشخصات توپ بسکتبال

ساختار توپ بسکتبال

ساخت و تولید توپ های جدید بسکتبال با بهره گیری از مواد و متد های متفاوتی انجام می شود. درون توپ های بسکتبال کسیه هوایی از جنس لاستیک قرار میگیرد و قسمت خارجی آن  معمولا از یکی از 3 جنس کامپوزیت ، چرم و یا لاستیک تهیه می شود لازم به ذکر است  که در هریک از این مواد از تکنیک های خاصی برای ساخت توپ  مورد استفاده قرار می گیرد و از نظر کیفیت یکسان نیستند و بر اساس مواد استفاده شده در تولید و ساخت توپ در دو نوع توپ بسکتبال سالنی و توپ یسکتبال خیابانی نامگذاری می شوند. اما هر دو نوع توپ دارای 6  قسمت تشکیل دهنده اصلی شامل کیسه لاستیکی هوا ( بادکنک)، سیم پیچ های نخی، لایه درونی، پوشش بیرونی، کانال ها و عاج هستند . کیسه لاستیکی هوا ( بادکنک) نقش نقش نگهداری هوای توپ را بر عهده دارد و پیرامون آن نوارهایی از جنس نایلون و یا پلی استر قرار میگیرد تا سبب مقاومت و شکل گیری گردی توپ شود. پوشش بیرونی سطح رویه توپ همان کاور محسوب می شود که در تماس با دستان برای گرفتن توپ قرار دارد و خط هایی مشکی رنگی که اجزای توپ را به هم متصل می کنند کانال ها نامیده می شوند و عاج ها هم تشکیل دهنده بافت سطح توپ هستند که در تمام سطح توپ را در بر می گیرند.

 

توپ بسکتبال سالنی (داخلی)

توپ های سالنی از جنس چرم ساخته می شوند و به دلیل قابلیتی که درنرمی چرم وجود دارد در انگشتان دست به خوبی قرار میگیرند و در مسابقات لیگ های معتبر بسکتبال مانند ان بی ای و رقابت های المپیک و جهانی از توپ های چرمی استفاده می شود.

توپ بسکتبال سالنی (داخلی)

توپ های بسکتبال خیابانی (خارجی)

توپ های خیابانی (خارجی) که موارد کاربرد آنها بازی در خیابان ها و یا پارکها است که از جنس کامپوزیت و یا لاستیک ساخته می شوند و از مقاومت بالاتری نسیت به توپ های چرمی برخوردار هستند  و از نقطه نظر قیمتی نسبت به توپ های چرمی بسیار اقتصادی تر هستند اما در هنگام بازی باعث زیری و سخت شدن پوست انگشتان ورزشکاران می شود.

توپ های بسکتبال خیابانی (خارجی)

سایز توپ های بسکتبال

توپ های بسکتبال دارای سه سایز 7 ، 6  و 5 هستند که به آنها خواهیم پرداخت.

توپ سایز 7 بسکتبال

توپ سایز 7 دارای محیطی 29/5 اینچ و وزنی معادل 600 گرم است که تنها از این سایز توپ در مسابقات ان بی ای مورد استفاده قرار میگیرد و مخصوص استفاده برای آقایان است.

توپ سایز 6 بسکتبال

توپ سایز 6 برای استفاده رده سنی 12 الی 15  آقایان سال طراحی شده است و محیط آن 28/5 و دارای وزنی معادل 560 گرم است و در مسابقات بسکتبال بزرگسالان بانوان مورد استفاده قرار می گیرد.

توپ سایز 5 یسکتبال

توپ سایز 5 مخصوص کودکان تا 11 سال طراحی و ساخته می شود و دارای 27/5 اینچ محیط و وزنی معادل 500 الی 505 گرم است.

بیشتر بدانید : خلاصه قوانین جدید بسکتبال

سایز توپ های بسکتبال

خرید و قیمت توپ بسکتبال سالنی و خیابانی

تولیدکنندگان توپ های بسکتبال محصولات تولیدی خود را بر اساس مواد بکار رفته در ساخت توپ با قیمت های متفاوتی روانه بازارهای لوازم و تجهیزات ورزشی می کنند و عوامل تاثیر گذار در قیمت توپ ها  شامل برند شرکت تولیدکننده ، سایز توپ و مواد تشکیل دهنده آن و ..  هستند. به هر حال قیمت توپ های بسکتبال بسته به برند شرکت تولید کننده بین 80 الی 500 هزار تومان ارزش گذاری می شود. یکی از مهمترین نکات در خرید توپ بسکتبال این است که آن را از کانال ها و سایت های معتبری که صلاحیت آنها مورد تائید قرار گرفته شده باشد و خدمات جانبی از جمله گارانتی و تعویض را نیز دارا باشند خریداری نمائید در این راستا می توانید با مراجعه به سایت ما مستقیم با فروشندگان توپ های ورزشی بدون واسطه تماس برقرار کرده و محصولات آنها را مشاهده و در صورت تمایل اقدام به خریداری کالای مورد نظر خود نمائید.

کالاورزش