مشخصات کوله ورزشی و نحوه انتخاب وخرید آن

در این مقاله به مشخصات کوله ورزشی مناسب، نحوه انتخاب و خرید آن و اندازه و سایز استاندار یک کوله ورزشی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1. کوله ورزشی

2. اندازه استاندارد کوله ورزشی

3. نحوه انتخاب و خرید کوله ورزشی

 

 

امروزه استفاده از کوله ها در جامعه متداول شده و تقریبا برای هر نوع مصارفی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر در سطح شهرکمی قدم بزنید افرادی را خواهید دید که از کوله پشتی، کوله کوهنوردی، کوله ورزشی و .. در جهت قرار دادن ابزار و وسایل مورد نیاز خود برای انجام اهداف روزانه  بهره می گیرند. در این قسمت به مشخصاتی که یک کوله ورزشی باید دارا باشد و چگونگی انتخاب و خرید آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید انواع کیف و ساک ورزشی مردانه و زنانه

 

کوله ورزشی

کوله های ورزشی در اشکال، انواع، و اندازه های متفاوتی تولید می شوند اما باید اهداف استفاده کوله را مشخص کنید به طور مثال  می خواهید از کوله تان فقط برای قرار دادن وسایل ورزشی هنگام رفتن به باشگاه استفاده کنید و یا تمایل دارید از کوله  تان به نوعی باشد که در مسافرت هم بتوانید از آن استفاده کنید. بسیاری از افراد ترجیح میدهند که از یک کوله ورزشی سبک که دارای بخش های اضافی نباشد استفاده کنند و برای افرادی نیز داشتن بخش ها تعبیه شده در کوله برایشان مهم است مضاف بر اینکه باعث سنگینتر شدن کوله شود این انتخاب ها کاملا شخصی است. امروزه کوله های ورزشی به گونه ای ساخته می شوند تا از فشار بر کمر و ستون فقرات در هنگام حمل آن را کاهش دهند.

کوله ورزشی

در سالهای قبل کوله های ورزشی تولید می شد که جنس پارچه آنها از کتان بود که با روکش های شمعی پوشش شده بودند و به دلیل  وجود این پوشش که از مانع از نفوذ آب در هنگام بارندگی می شد و از مقاومت خوبی نیز برخوردار بودند مورد توجه قرار داشتند اما این کوله های ورزشی ضعف هایی هم داشتند، ضعف این کوله ها در سنگین بودن پارچه استفاده شده در آنها بود و پوشش رویه آنها در تماس با اجسام تیز بسیار آسیب پذیر یود و دچار پارگی می شدند و اگر پس ازبارندگی در جایی قرار می گرفت و کاملا خشک نمی شد دچار کپک زدگی می شدند اما در حال حاضر کوله های ورزشی از پارچه هایی از جنس نایلون مقاوم ساخته می شوند که در برابر برخورد با اجسام تیز از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند و در قسمت داخلی و خارجی آنها از پوشش ضد آب تعبیه شده تا از نفوذ آب به داخل کوله جلوگیری کند.  

کوله ورزشی

اندازه استاندارد کوله ورزشی

اندازه کوله ورزشی باید مناسب با قسمت بالای بدن باشد به این معنی که هنگامی که آنرا بر روی دوش خود قرار میدهید طول آن از شانه ها تا قسمت استخوان لگن امتداد داشته باشد این سایز استاندارد کوله های ورزشی برای مقاصدی همچون استفاده از آنها در سفر و طبیعت گردی است. برای تست اندازه گیری کوله بند های کوله را شل کرده و با قرار دادن وسایل تا حدود 11 الی 13 کیلو آنرا سنگین کنید، سپس آنرا بر روی بر روی شانه خود قرار داده و بند های آنرا ببندید و مطمئن شوید که انتهای کوله بر روی استخوان لگن قرار گرفته باشد و چند قدم بزنید تا ارزیابی کنید که از نظر اندازه و راحتی در چه درجه ای قرار دارد. میتوانید مناسب با مقدار وزنی که  قصد دارید برای حمل در داخل کوله قرار دهید از اندازه هایی دیگری نیز استفاده کنید زیرا کوله های ورزشی در اندازه های مختلفی در بازارهای ورزشی به وفور یافت می شوند.

اندازه استاندارد کوله ورزشی

نحوه انتخاب و خرید کوله ورزشی

مهمترین فاکتور در انتخاب و خرید کوله ورزشی اندازه آن و متناسب بودن با فیزیک بدن است. اگر اقدام به خرید کوله ای کنید که بیش از اندازه برای فیزیک بدنی شما بزرگ و یا کوچک باشد مقداروزنی که در درون آن قرار میدهید یکسان تقسیم نخواهد شد و باعث احساس ناراحتی در شما می شود. اگر کوله ای انتخاب کنید که بسیار کوچکتر از فیزیک بدنی شما باشد هنگام حمل آن بر شانه ها فشار وارد شده و این فشار باعث خستگی و کلافه گی شما خواهد شد. در زمان خرید کوله ورزشی به دوخت های کوله توجه داشته باشید و درز های آنرا با کمی فشار دادن امتحان کنید، فاصله ما بین دوخت ها و یا نخ های پاره شده این را نشان میدهد که آن کوله ورزشی از استاندارد لازم برخوردار نیست، دوخت کوله ، اتصالات مرغوب بکار برده شده در کوله و بند های محکم و مناسب بکار برده شده در آن همه از مشخصه های یک کوله ورزشی استاندارد است.

نحوه انتخاب و خرید کوله ورزشی

در هنگام خرید کوله ورزشی از فروشنده بخواهید مقداری وزنه برای امتحان کوله به شما بدهد و کوله را تا 11 الی 13 کیلو سنگین کنید و چند قدم بزنید در این هنگام هیچ یک از اعضای تشکیل دهنده کوله نبایستی در فشار باشد  (زیرا این وزن متعادل قابل تحمل یک کوله ورزشی است) و کمربند کوله به دور کمر بسته شده و بیشتر وزن را تحمل کند. تناسب کوله را با  خم کردن یک پا مورد امتحان قرار دهید چنانچه کوله حرکت نا هماهنگی داشته باشد احتمال دارد که کمربند آن را بیش از اندازه بالا و یا پائین بسته شده باشد آن را دوباره نتظیم کنید. در هنگام قدم زدن کوله نباید به قسمت پشت بدن ضربه وارد کند. کوله ورزشی مناسب در هنگام استفاده تمام وزن را برروی قسمت لگن انداخته و بند های شانه تنها از افتادن کوله به سمت عقب جلوگیری می کنند. کوله در هنگام قدم زدن نباید تعادل شما را به هم زده و حرکتی به سمت چپ و راست داشته باشد. چانچه کوله انتخابی شما در حین امتحان فاقد این مشخصات بود قید آنرا زده و کوله دیگری انتخاب و امتحان کنید.

نحوه انتخاب و خرید کوله ورزشی

به شما پیشنهاد میکنیم پیش از اقدام به خرید کوله ورزشی با مراجعه به سایت ما مدل های انواع کیف ها، ساک ها و کوله های ورزشی را مشاهده کرده و با تولیدکنندگان و فروشندگان به طور مستقیم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم در مورد کیفیت، گارانتی محصول و قیمت کالا را دریافت و در صورت تمایل اقدام به انتخاب خرید کالای مورد نظر خود فرمائید.

کالاورزش