آشنایی با انواع میز های پینگ پنگ، ابعاد و مشخصات میزهای استاندارد

در این مقاله به آشنایی با انواع میزهای پینگ پنگ، میز پینگ پنگ خانگی و سالنی، ابعاد، مشخصات و استانداردهای لازم میز پینگ پنگ و جنس بکار رفته در ساخت میز پینگ پنگ حرفه ای را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1. ابعاد و مشخصات میزهای پینگ پنگ استاندارد

2. انواع میزهای پینگ پنگ

2.1 میز پینگ پنگ سالنی (مخصوص مسابقات)

2.2 میز پینگ پنگ خانگی

2.3 میز پینگ پنگ مخصوص فضای باز

2.4 میز های مینی پینگ پنگ

2.5 میزهای پینگ پنگ مخصوص معلولین

2.6 میزهای پینگ پنگ بدون پایه

3. جنس بکار برده شده در ساخت میزهای پینگ پنگ

 

 

همانطور که میدانید پینگ پنگ (تنیس روی میز) ورزشی پر تحرک و نشاط آور و هوازی است که برای همه رده های سنی توصیه می شود در مقالات قبلی پیرامون تاریخچه این ورزش، فواید و قوانین و مقررات بازی پبنگ پنگ و همچنین راکت پینگ پنگ صحبت کرده ایم در این قسمت سعی داریم با انواع میزهای پینگ پنگ، ابعاد و مشخصات آنها بیشتر آشنا شوبم.

بیشتر بدانیم : تاریخچه ورزش پینگ پنگ

 

ابعاد و مشخصات میزهای پینگ پنگ استاندارد

میزهای پینگ پنگ استاندارد در ابعادی به طول 274 و عرض 152 سانتی متر و ارتفاع 76 سانتی از کف زمین ساخته می شوند. میزهای استاندارد با خط سفیدی به عرض 3 میلی متر از قسمت وسط میز به دو منطقه بازی نقسیم می شود و نت (تور شبکه ای) وسط میز به ارتفاع 15/25 بر روی خط قرار داده می شود. در دور تا دور لبه میز خط های سفیدی به عرض 2 سانتی متر نیز نصب می شوند. قطر ضخامت میز های استاندارد پینگ پنگ مخصوص مسابقات حرفه ای و جهانی بین 25 الی 30 میلی متر است اما در اندازه های دیگر مانند 12 ، 16 ، 19 ، 22 و 25 میلی متر نیز ساخته می شوند که  در بازارهای ورزشی به قیمت های متفاوتی عرضه می شوند. قطر ضخامت بکار رفته شده درساخت میزهای پینگ پنگ در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود. قسمت سطح روی میز از مواد ساخته می شود که در هنگام بازی قابلیت بازگرداندن توپ را دارا باشد. چانچه یک توپ استاندارد پینگ پنگ را از ارتفاع 30 سانتی متری بر روی میز رها کنیم پس از اصابت با میز برگشت توپ باید 22 سانتی متر باشد البته این مقدار ارتفاع بازگشت به استاندارد بودن توپ نیز بستگی خواهد داشت.

بیشتر بدانیم : فواید ورزش پینگ پنگ و قوانین آن

ابعاد و مشخصات میزهای پینگ پنگ استاندارد

انواع میزهای پینگ پنگ

میزهای پینگ پنگ در انواع مختلف با در نظر گرفتن فضا و مکان بازی ساخته و تولید می شوند که به بارزترین توع آنها میتوان به میز پینگ پنگ سالنی مخصوص مسابقات)، میز پینگ پنگ خانگی، میز مخصوص فضای باز و میزهای مینی پینگ پنگ (کوچک) و ... میتوان اشاره کرد که انواع میزهای موجود در بازارهای وزشی را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

میز پینگ پنگ سالنی (مخصوص مسابقات)

همانطور که در بالا گفته شد این میرها درای ابعاد استانداردی هستند و از نکات مهم در این میزها قابلیت نقل و انتفال این نوع از میزها است که آنها را تبدیل به میزهای متحرک نموده است. این میزها در دو نوع 4 چرخ و 8 چرخ ساخته می شوند. میزهه ای دارای 4 چرخ در هنگام جمع شدن محیط و فضای زیادی را اشغال کرده و ارتفاع آنها به 183 سانتی متر خواهد رسید که یکی از معایب این نوع میزها محسوب می شود اما فوایدی هم دارند که میتوان به قابلیت تا شدن آنها اشاره کرد که این امکان به پینگ پنگ باز می دهد به بودن کمک تمرینی به ضربه زدن به قسمت تا شده میز امکان تمرین و زدن ضربات مختلف این ورزش را انجام دهد. اما در میزهای 8 چرخ همانند میزهای 4 چرخ قابلیت جدا شدن میز از یکدیگر وجود دارد که در دو طرف میز چرخ ها در مرکز و قسمت پائین میز تعبیه شده اند و فضای کمتری را اشغال می کند اما حمل و انتقال آن برای یک نفر کمی سخت خواهد بود.  

میز پینگ پنگ سالنی (مخصوص مسابقات)

میز پینگ پنگ خانگی

این نوع از میزها  مناسب با دمای خانه ساخته می شوند در صورت قرار گرفتن در دمای بالا، موجب باد کردن و موج برداشتن سطح رویه میز خواهد شد.

میز پینگ پنگ خانگی

میز پینگ پنگ مخصوص فضای باز

نحوه طرای این نوع از میزها مناسب جهت استفاده در فضای خارج از سالن و یا منزل است و معمولا از استیل، گالوانیزه و حتی شیشه که قابلیت ضد آب بودن را دارا هستند ساخته می شود. در گذشته در پارک ها از نمونه های سنگی میزهای پینگ پنگ نیز وج.د داشت اما در حال حاضر از این جنس ها در درساخت میزهای مخصوص استفاده در فضای باز استفاده می شود.

میز پینگ پنگ مخصوص فضای باز

میز های مینی پینگ پنگ

میزهای مینی از اندازه های کوچکتری نسبت به سایر میزها برخوردار هستند که قابلیت تنظیم ارتفاع پایه ها در آنها وجود دارد و مناسب برای بازی پینگ پنگ کودکان طراحی شده است. از این نوع میز در 2 طرح برای استفاده در داخل منزل و استفاده در فضای باز با طراحی های متفاوت ساخته مبشوند.

میز های مینی پینگ پنگ

میزهای پینگ پنگ مخصوص معلولین

در این نوع از میزها نحوه طراحی پایه میز بسیار مهم است. این پایه ها باید به گونه ای طراحی شوند که ویلچیر به اندازه 40 سانتی فضا در زیر میز داشته باشد تا بتواند به راحتی ویلچیر را برای پاسخ به ضربات حریف انتقال دهد.

میزهای پینگ پنگ مخصوص معلولین

میزهای پینگ پنگ بدون پایه

این نوع از میزهای پینگ پنگ تنها دارای صحفه ای هستنذ که بوسیله نت (تور شبکه ای) از وسط سطح چوب جدا شده است و مناسب برای افرادی است که فضای کافی برای قرار دادن یک میز پینگ پنگ کامل را در منزل ندارند. این میزها بر روی هر سطحی مانند میز ناهار خوری، بیلیارد و... مناسب هستند و فضای زیادی را اشغال نمی کنند.

بیشتر بدانیم : آشنایی با انواع راکت پینگ پنگ

میزهای پینگ پنگ بدون پایه

جنس بکار برده شده در ساخت میزهای پینگ پنگ

میزهای پینگ پنگ شاید از نظر شکل همه شبیه به یکدیگر باشند اما از نظر استاندارد، جنس بکار رفته در ساخت میز یکسان نیستند. قسمت سطح رویه میزهای پینگ پنگ از جنس فیبر، نئوپان و یا ام در اف ساخته می شوند که میزهای ساخته شده از فیبر از کیفیت بالاتری برخوردارند. میزهای حرفه ای مخصوص مسابقات جهانی پینگ پنگ از نوع در جه آ هستند که مجوز این درجه را فدراسیون جهانی پینگ پنگ پس از کارشناسی مورد تائید قرار میدهد. معمولا میزهای مخصوص مسابقات جهانی از چوب و یا مشتقات آن ساخته می شود. رنگ های بکار رفته در میزهای پینگ پنگ که از طرف فدراسیون جهانی این ورزش مورد تائید قرار گرفته رنگ های سیز تیره و آبی هستند.

جنس بکار برده شده در ساخت میزهای پینگ پنگ

کالاورزش