تاریخچه ورزش اسکی در جهان و ایران

در این مقاله تاریخچه ورزش اسکی در جهان و ایران، چگونگی تشکیل فدراسیون جهانی اسکی،تاسیس فدراسیون اسکی در ایران و نام اختصای فدراسیون جهانی اسکی را شرح خواهیم داد.

 

1. تاریخچه اسکی در جهان

2. چگونگی تشکیل فدراسیون جهانی اسکی

3. تاریخچه اسکی در ایران

4. چگونگی تاسیس فدراسیون ورزش اسکی در ایران

 

 

شاید بتوان به جرأت گفت که اسکی کردن قدمتی به درازای تاریخ داشته باشد و در گذشته های دور ابزاری برای حرکت بشر در میان برف ها بوده است که امروزه با عنوان ورزشی مفرح در فصول سرد سال با بارش برف و طبیعت سپیدی که بر سطح دشت ها و کوهها گسترده می شود علاقمندان را به خود جذب می کند تا ساعاتی را در دنیای هیجان انگیز خود قرق کند. در مقالات پیشین پیرامون تجهیزات اسکی و چوب اسکی صحبت کرده ایم در این مقاله برآن شدیم تا تاریخچه این ورزش  در جهان و کشورمان را خدمت شما عرض نمائیم با ما همراه باشید.

تاریخچه اسکی

تاریخچه اسکی در جهان

همانطور که عرض شد اسکی کردن در گذشته های دور برای حرکت در برف مورد استفاده قرار می گرفته است اما از نقطه نظر ورزشی یک ورزش جدید محسوب می شود که از تاریخ زیادی به عنوان ورزش برخوردار نیست اسکی بعنوان ورزش در حدود 300 سال پیش در شمال اروپا و در بین کشورهای حاشیه کوههای آلپ به عنوان ورزشی زمستانی معرفی شد. در سال 1870 میلادی کشورهای حاشیه کوههای آلپ به طور جدی به اسکی بعنوان یک ورزش پرداختند.

 در سال 1765 میلادی کتابی با موضوع تمرینات مختلف اسکی و آموزش آن برای سربازان در کشور نروژ انتشار یافت که پس از مطالعه و یادگیری تمرینات اسکی طی امتحانی که بصورت عملی انجام میدانند  به نفرات اول مدال اهدا می شد اما این کتاب و تمرینات آن نبود که ورزش اسکی را به اروپائیان معرفی کرد بلکه در سال 1888 میلادی یک جوان نروژی به نام فریدبوف نانسن تصمیم گرفت که از جنوب جزیره گرینلند تا شمال آن را با اسکی کردن طی کند وی موفق شد در مدت 46 روز طول جزیره ای را که مملو از یخ و برف بود را طی کند که این حرکت نانسن سبب شد که اروپائیان به ورزش اسکی علاقمند شوند. درست 5 سال بعد از ماجرای نانسن نروژی اولین مسابقات اروپایی  ورزش اسکی در کشور آلمان برگذار شد و پس از در طی چندین سال کشورها اقدام به تاسیس فدراسیون اسکی در کشور خود کردند که میتوان به کشورهای روسیه در سال 1896 ، چکسلواکی 1903، امریکا 1904، آلمان و اتریش 1905 . کشورهای سوئد و فلاند 1908 اشاره کرد.

بیشتر بدانید : آشنایی با لوازم و تجهیزات اسکی

تاریخچه اسکی در جهان

چگونگی تشکیل فدراسیون جهانی اسکی

 کشور نروژ که خودمعرفی کننده اسکی به عنوان ورزش در اروپای آن زمان شاخته می شد در سال 1908 اقدام به تاسیس فدراسیون اسکی نمود و درست یکسال در مسابقات اسکی که در نروژ برگذار می شد در پایان مراسم اختتامیه مسابقات مورز سرمربی تیم ملی اسکی نروژ پیشنهاد تاسیس فدراسیون جهانی ورزش اسکی را مطرح کرد که با استقبال تمامی روسئای فدراسیون های شرکت کننده در مسابقات همراه شد و 2 ماه بعد فدراسیون ورزش اسکی نروژ طی نامه ای به 11 کشور از روئسای فدراسیون کشورها دعوت کرد که برای تشکیل جلسه ای در خصوص تاسیس فدراسیون جهانی ورزش اسکی به شهر کریستیا نروژ حضور یابند که 9 کشور روسیه، سوئد، آلمان، اتریش، اسپانیا،چک اسلواکی، انگلستان،فرانسه و فنلاند در این جلسه حاضر شدند و نتیجه آن تاسیس کمیسیون بین المللی اسکی را به همراه داشت.

لوگو فدراسیون جهانی اسکی

قبل از پایان سال 1910 میلادی قوانین و مقررات ورزش اسکی تنظیم شد و در دومین مجمع با حضور نمایندگان 9 کشور در شهر استکهلم سوئد مورد قوانین مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس تغییراتی قوانین بین المللی به تصویب اعضاء رسید و پس از آن تا سال 1914 درست پیش از شزوع جنگ جهانی اول هر ساله مجمع با حضور تمامی اعضاء نشکیل جلسه می داد وحول محور تنظیم قوانین و مقررات جدید و وارد شدن ورزش اسکی و زمستانی به رقابت های المپیک گفتگو می شد. با شروع جنگ اول جهانی  مسابقات و مجمع های ورزش اسکی هیچگونه فعالیتی نداشتند و پس از خاتمه جتگ اولین مجمع اسکی با حضور نمایندگان 6 کشور در سال 1919 میلادی در استکهلم سوئد تشکیل جلسه داد و عمدتا پیرامون حضور اسکی در رقابت های المپیک بود که مورد موافقت کمیته بین المللی المپیک قرار نمی گرفت.

در سال 1924 میلادی در کشور فرانسه هشتمین مجمع ورزش اسکی تشکیل جلسه داد که تاریخ اسکی را دستخوش تحولی شگرف کرد. این مجمع که در خلال مسابقاتی با مضمون هفته بین المللی ورزش های زمستانی در فرانسه برگزار شده بود از دو جنیه از اهمیت بالایی برخوردار یود. اول آنکه مسابقات برگزار شده در این هفته بعنوان اولین مسابقات المپیک ورزش های زمستانی محسوب شد و دوم آنکه با حضور نمایندگان 14 کشور در مجمع کمسیون بین المللی اسکی به فدراسیون جهانی اسکی تبدیل گردید و نام ( FIS ) برگرفته شده از Federation International Ski به تصویب کلیه اعضاء حاضر رسید.در حال حاضر مقرر فدراسیون جهانی اسکی درشهر اوبرهوفن سوئیس می باشد.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید چوب اسکی

اولین دوره مسابقات جهانی اسکی

تاریخچه اسکی در ایران

در سالیان دور در فلات ایران و ساکنان آن برای شکار حیوانات در فصل زمستان باید وسایلی را ابداع میکردتد که بتوانند به کمک آن بدون اینکه در برف فرو روند حرکت کنند. گزنفون مورخ سرشناس در کتب تاریخی خود آورده که اهالی قفقاز در 2000 سال قبل از میلاد مضرت مسیح برای حرکت بر روی برف ها تخته هایی از چوب که با پوست حیوانات روکش شده بود به پاهای خود بسته و در برف حرکت می کردند. مورخان بر این نظر هستند که اسکی کردن بر روی برف از شرق و فلات ایران به کشورهای حوزه اسکاندیناوی برده شده است و بسیاری از زبان شناسان بر این نظرند که واژه اسکی مربوط به زبان آریایی است که در فرهنگ غربی رسوخ نموده است. تیمور گورکانی موسس سلسله گورکانیان (تیمور لنگ)  درکتاب خاطرات خود با نام منم تیمور جهان گشا بیان می کند وقتی شهر فیروزکوه در آن زمان که پایتخت کشور غور بود را تصرف کرد و وارد شهر شد فصل زمستان بود. به وی خبر دادند که پیکی وارد شهر شده که در هنگام ورود با کفش هایی چوبی و پهنی که به پا داشته از روی برف ها حرکت و وارد شهر فیروزکوه شده است تیمور در ابتدا باور نمی کند و از پیک می خواهد که به او نشان دهد که چطور بدون اینکه در برف فرو رود حرکت می کرده است . تیمور در توصیف قاصد چنین عنوان می کند که مردی بلتد و سیاه چرده بود و دو تخته به پا کرده بود ودر برف قدم برداشته و گاهی بر برف می لغزید (سر خوردن) تا بدان زمان چنان کفش هایی ندیده بودم . وی عنوان می کند که ساکنان فیروزکوه که کوه نشین بودند برای عیور مرور در برف تخته ها را به پای خود می بستند.

بیشتر بدانید : قوانین اسکی و آشنایی با اسکی آلپاین

تاریخچه اسکی در ایران

چگونگی تاسیس فدراسیون ورزش اسکی در ایران

ورزش اسکی بعد از جنگ جهانی دوم وارد خاورمیانه و کشورمان شد و بیشتر در ارتش با منظور اهداف نظامی رواج پیدا کرد به همین جهت اولین قهرمانان اسکی در کشورمان ارتشی ها بودند و یا هر کسی که به مقام قهرمانی می رسید در ارتش استخدام و مشغول به کار می شد. اولین مسابقات اسکی در کشورمان در سال 1317 هجری شمسی میان پرسنل ارتش برگزار شد و در سال 1946 میلادی مصادف با 1325 شمسی فدراسیون اسکی تاسیس شد که در دهه 20 اوج اتفاقات مهم ورزشی آن زمان تاسیس کمیته ملی المپیک و به طبع آن تشکیل فدراسیون های مختلف ورزشی بود که تاسیس فدراسیون اسکی نیز یکی از اقدامات سازمان ورزش آن زمان بود. پس از تشکیل فدراسیون اسکی ریاست آن به آقای فیلیکس آقایان محول شد که همچنین ایشان نماینده ارامنه در مجلس ملی ایران نیز بودند و در حال حاضر آقای سید عبدی افتخاری ریاست این فدراسیون را بر عهده دارند.

لوگو فدراسیون اسکی جهموری اسلامی ایران

کالاورزش