فواید کوهنوردی و آیا این ورزش برای لاغری موثر است ؟

در این مقاله فواید ورزش کوهنوردی و تاثیر آن بر لاغری و کاهش وزن، فواید کوهنوردی برای قلب، جلوگیری از دیابت با کوهنوردی، تقویت جسم و روح و رابطه زانو درد و کوهنوردی زا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1. فواید کوهنوردی

1.1 تقویت جسم و روح با کوهنوردی

1.2 فواید کوهنوردی برای قلب

1.3 جلوگیری از ابتلا به دیابت با کوهنوردی

2. فواید کوهنوردی برای لاغری

3. کوهنوردی و زانو درد

 

 

به طور حتم بارها  کوهنوردی  و طبیعت گردی را تجربه کرده اید و اوقات خوشی را در طبیعت گذرانده اید آیا پس از کوهنوردی این احساس را داشته اید که جسم ، روح و ذهن شما پویا تر شده و انرژی بیشتری پیدا کرده اید؟ این احساس ها از فواید کوهنوردی هستند. کوهنوردی از جمله ورزش ها و یا به نوعی میتوان گفت تفریح هایی است که برای خیلی از افراد، کار و یا بخشی از شغل آنها به حساب می آید کوهنوردی خود شامل بخش های صخره نوردی ، راهپیمایی و صعود به قله است که هریک از این بخش ها جذابیت خاص خود را دارند که هریک از آنها خود باعث پروش جسم و پویایی ذهن می شوند. در مقالات قبلی پیرامون ورزش کوهنوردی و لوازم و تجهیزات این ورزش مفرح صحبت کرده ایم در این قسمت بنا داریم تا فواید ورزش کوهنوردی و تاثیر آن بر لاغری را مورد بررسی قرار دهیم.

بیشتر بدانید : آموزش کوهنوردی

فواید کوهنوردی و آیا این ورزش برای لاغری موثر است ؟

فواید کوهنوردی

کوهنوردی فواید بسیاری بر سلامت روح و جسم داشته و از ابتلا به بسیاری از بیماریها جلوگیری می کند که در این راستا به برخی از فواید ورزش کوهنوردی خواهیم پرداخت.

 

تقویت جسم و روح با کوهنوردی

در کوهنوردی بیشتر عضلات بدن شروع به فعالیت می کنند که باعث می شود فرد از نظر جسمی و ذهنی آماده شود که آمادگی جسمی و روحی موجب سلامتی بدن خواهد شد این ورزش با کمک به افزایش ترشح  هورمون اندروفین در بدن به کاهش یافتن اضطراب و استرس های روحی روانی کمک شایانی خواهد کرد. ورزش کوهنوردی به جهت اینکه در دامن طبیعت و به دور از آلودگی ها و اضطرابات زندگی شهری صورت می گیرد این قابلیت را در انسان بوجود می آورد که  بتواند خلاقانه تر به امور خود بپردازد و زمان بیشتری را صرف شناخت و قابلیت های موجود در خود را در اختیار داشته باشد.

تقویت جسم و روح با کوهنوردی

فواید کوهنوردی برای قلب

با ورزش کوهنوردی میتوان فشار و کلسترل خون را کنترل کرد. این ورزش تاثیر فراوانی در عملکرد مویرگ های بدن داشته و به باز شدن آنها کمک فراوانی می کند. مویرگها در به طور طبیعی در هنگام استراحت به میزان 15 درصد از ظرفیت خود فعالیت دارند اما در هنگام کوهنوردی فعالیت مویرگ ها به 95 درصد ارتقاء پیدا می کند. غذا و اکسیژن مورد نیاز بدن از طریق مویرگ ها به قسمت های مختلف بدن انتقال پیدا می کند به همین دلیل به هر مقدار که مویرگ ها فعالیت بیشتری داشته باشند اکسیژن و غذا با سرعت بیشتری به عضلات و قسمت های حیاتی بدن مانند مغز و قلب خواهد رسید.

فواید کوهنوردی برای قلب

جلوگیری از ابتلا به دیابت با کوهنوردی

شاید بتوان بکی از اصلی ترین فواید کوهنوردی، پیشگیری و جلوگیری این ورزش از ابتلا به دیابت (مرض قند) را عنوان کرد. کوهنوردی ورزشی بسیار ایده آل برای کنترل میزان انسولین خون در افراد مبتلا  به بیماری دیابت است زیرا در هنگام کوهنوردی میزان سوخت وساز بدن در بهترین وضعیت ممکن انجام می شود و متابولیسم (سوخت و ساز) کامل بدن از ابتلا به بیماری دیابت جلوگیری خواهد نمود.

جلوگیری از ابتلا به دیابت با کوهنوردی

فواید کوهنوردی برای لاغری

اثرات کوهنوردی بر لاغری و تناسب اندام یکی از مزیت هایی است که این ورزش را بسیار پرطرفدار نموده در کوهنوردی فرد باید کوه پیمایی و راهپیمایی را در شرایط منفاوت انجام دهد که پیاده روی خود همانطور که اطلاع دارید بسیار موثر در کاهش وزن ، لاغری و افزایش سلامت جسمی است. کوهنوردی و لاغری ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند در هنگام انجام کوهنوردی مقدار نیاز بدن به کالری به  حدود 3 برابر حالت عادی افزایش خواهد یافت و بدن برای تامین مقدار کالری مورد نیاز مجبور به سوزاندن چربی های انباشته و ذخیره شده خواهد نمود و همینطور عوامل دیگری مانند تعریق بدن در هنگام کوهپیمایی موجب سوزانده شدن چربی های نهفته در زیر پوست خواهند شد که مجموع این عوامل لاغری و کاهش وزن را به همراه خواهند داشت. بسیاری از افراد تمایل دارند برای در جهت کاهش وزن و لاغری اقدام به کوهنوردی در ارتفاعات کنند آیا دلیل آنرا میدانید ؟ علت این است که در ارتفاعات مقدار اکسیژن رسانی به بدن کاهش خواهد یافت و میل و رغبت به خوردن غذا نیز بسیار کم خواهد شد از این رو فعالیت های سختی که ورزشکار در پیمودن مسیر انجام میدهد لاغری و کاهش وزن قابل توجهی را به همراه خواهد داشت به طور معمول کوهنوردان حرفه در طول یک ساعت 700 کالری از دست میدهند که این مقدار کالری از دست داده بیانگر واقعیت دستیابی به لاغری و تناسب اندام با انجام ورزش کوهنوردی است.

فواید کوهنوردی برای لاغری

کوهنوردی و زانو درد

درد های زانو از مشکلات و بیماربهای شایع در میان کوهنوردان است و علت اصلی آن التهابات مفاصل زانو است. در هنگام کوهنوردی حداقل 90 درصد وزن بدن را زانوها تحمل می کنند. دردهای زانو به دلیل عدم توجه با اصول ابتدایی ورزش کوهنوردی بروز پیدا می کنند که به چند نمونه آن میتوان به حمل بار سنگین، فرود با سرعت زیاد در سراشیبی های کوه و اقدام به انجام حرکات پرشی، و عدم استفاده از باتوم های مخصوص کوهنوردی اشاره کرد. برای پیشگیری از درد ها و مصدومیت های زانو در هنگام کوهنوردی میتوان با انجام تمرینات کششی بر روی زانوها پیش از اقدام به کوهنوردی، متعادل کردن وزنه کوله مخصوص کوهنوردی از فشار بر روی زانو ها کاست و احتمال آسیب دیدگی را کاهش داد. میتوان در هنگام بروز آسیب دیدگی  زانو در هنگام کوهنوردی از شیوه یخ درمانی استفاده کرد و با قرار دادن کیسه محتوی یخ بر روی زانو ها از التهاب و تورم آن کاست. دریسیاری از صدمات زانو، بانداژ و یا استفاده از زانو بند  مفید است زیرا موجب می شود که کشکک زانو در جای خود قرار گرفته و به انجام حرکت صحیح مفاصل کمک کند. بالا قرار دادن پا در گردش خون در ناحیه آسیب دیده کمک کرده و موجب کاهش التهاب در نقطه آسیب( زانو) دیده خواهد شد.

کوهنوردی و زانو درد

کالاورزش