آشنایی با انواع بازی بیلیارد و قوانین بازی بیلیارد 8

در این مقاله به آشنایی با انواع بازی بیلیارد، قوانین بازی بیلیارد 8 و همچنین سبک بازی کرامبول، اسنوکر و بازی بیلیاردPOOL  و زیر شاخه های آن به همراه خطاهای بازی بیلیارد 8 را مورد بررسی قرار داده ایم. 

 

1. انواع بازی بیلیارد

1.1 بازی اسنوکر SNOOKER

1.2 بازی POOL  و زیر شاخه های آن

1.3 سبک بازی کارامبول (carom ball)

2. قوانین بازی بیلیارد 8 (eight ball)

2.1 خطاهای بازی بیلیارد 8 (eight ball)

 

 

از زمان ساخت اولین میز بیلیارد و ابداع این بازی سبک و روش های مختلفی نیز بوجود آمده اند که سبک هایی نظیر pool  (پول) ، carom ball (کارامبول) ، و snooker (اسنوکر) از مشهور و رایج ترین روش های بازی بیلیارد محسوب می شوند که هریک از این روش های بازی نیز دارای زیر مجموعه هایی هستند که به شرح آنها خواهیم پرداخت . در مقالات قبلی پیرامون ورزش بیلیارد وقوانین بازی اسنوکر مطالبی را عنوان نموده ایم در این قسمت با سبک ها و روش های سایر بازی بیلیارد و قوانین بازی 8 بال (eight ball) آشنا خواهیم شد.

بیشتر بدانید : بیلیارد چیست ؟ 

میز بیلیارد

 

انواع بازی بیلیارد

بازی بیلیارد امروزه در سه نوع )  SNOOKER اسنوکر(، pool (پول) ، و کارامبول  (carom ball) انجام میشود و مشهورترین بازی های بیلیارد اسنوکر و زیر مجوعه های بازی POOL  روش هایی مانندBALL  8 ،  BALL 9 ، و 10 BALL  هستند که در ادامه به انواع سبک های بازی بیلیارد خواهیم پرداخت.

 

بازی اسنوکر SNOOKER

SNOOKER  یکی از سبک های بازی بازی بیلیارد است که به صورت 2 نفره بازی می شود و به  طور کلی با سبک POOL  متفاوت است و  ابعاد میز این بازی نسبت به سایر سبک ها بزرگنر است و حفره ها اطراف میز نیز کوچکتر از سایر سبک های بازی بیلیارد هستند. زادگاه سبک بازی اسنوکر هند است و زمانی که این کشور از مستعمرات روباه پیر (انگلستان) بود افسران انگلیسی این سبک بازی را در هند ابداع کردند. توپ های بازی اسنوکر 22 عدد است و بازی آن بسیار مشکل و زمان بر است در این بازی 15 توپ قرمز رنگ و 6 توپ به رنگ های صورتی، آبی، قهوه ای، سبز، و یک توپ زرد  که هر کدام دارای امتیازات متفاوتی هستند  به همراه یک توپ سفید که با آن به سایر توپ ها ضربه زده می شود. شرح قوانین بازی SNOOKER  در مقاله ورزش بیلیارد مطالعه فرمائید.

بازی اسنوکر SNOOKER

 

بازی POOL  و زیر شاخه های آن

سبک بازی POOL که با نام پاکت بیلیارد (POCKET BEILLIARD) نیز شناخته می شود دارای 3 زیر مجموعه بازی است که عبارتند از 8 بال (eight ball)، 9 بال (nine ball)، و 10 بال (ten ball) که از نظر شکل بازی شبیه به یکدیگر هستند اما از نظر قوانین با یکدیگر متفاوت می باشند. مشهور ترین سبک بازی POOL بازی 8 بال (eight ball) است. در این بازی 16 توپ وجود دارد که باید داخل حفره های میز شوند و سهم هر بازیکن وارد کردن 8 توپ درون حفره بوسیله توپ سفید است و بازیکنی که توپ شماره 8 را وارد حفره کند برنده بازی خواهد بود.

بازی POOL و زیر شاخه های آن

سبک های بازی 9 بال (nine ball) و 10 بال (ten ball) از محبوبیت کمتری نسبت به بازی 8 بال (eight ball) برخوردار هستند. در بازی 9 بال به همراه توپ سفید در مجموع 10 توپ وجود دارد که در این بازی، بازیکنان بر ترتیب شماره درج شده بر روی توپ آنرا وارد حفره می کنند. بازی 10 بال از نوع روش بازی شبیه بازی 9 بال است اما از نکته نظر ضربه و خطاها از مقررات سختگیرانه تری برخوردار است و سخترین بازی در سبک POOL محسوب می شود و مستلزم مهارت بالایی است.

 

سبک بازی کارامبول (carom ball)

سبک باری کارامبول با نام دیگری مانند Carombole و Carom Billiards نیز شناخته می شود. این سبک بازی در قرن 18 مبلادی توسط فرانسوی ها ابداع شد و امروزه غیر از فرانسوی ها کسی بیلیارد را با این سبک بازی نمی کند. سبک کارامبول (carom ball) خود نیز دارای 3 زیر مجموعه با نام های Three Cushion (سه بالشتک - سه توپOne Cushion (یک بالشتک – یک توپ) و Balkline است که میزهای بیلیارد این سبک بازی بدون حفره هستند به طور کلی سبک بازی کارامبول به غیر از کشور فرانسه در جای دیگری رابج نمی باشد.

سبک بازی کارامبول (carom ball)

 

قوانین بازی بیلیارد 8 (eight ball)

در بازی 8 بال 15 توپ وجود دارد که از توپ شماره 1 تا شماره 7 بصورت تک رنگ به ترتیب رنگ های زرد، آبی، قرمز، بنفش، نارنجی، سبز، زرشکی و توپ عدد 8 مشکی رنگ است به همین ترتیب از توپ شماره 9 تا شماره 15 توپ ها به ترتیب رنگ های که گفته شد به صورت دو رنگ می باشند.

برای شروع بازی کلیه توپ ها به غیر از توپ سفید که برای شروع بازی ضربه به وسیله آن به توپ ها زده می شود در داخل راک به صورت مثلث در وسط نقطه یک چهارم میز قرار داده می شود در هنگام چیدن توپ ها در داخل راک توپ شماره 8 یا مشکی در وسط توپ ها قرار داده می شود. بازی با ضربه توپ سفید به سمت شارها شروع می شود. توپ سفید میتواند زمان ضربه شروع درهر نقطه یک چهارم زمین مقابل شارها قرار داشته باشد. چنانچه پس از ضربه شروع توسط توپ سفید 4 یک از توپ های رنگی با باند برخورد نکنند باید مجددأ توپ ها درون راک قرار گرفته و دوباره ضربه انجام شود.

قوانین بازی بیلیارد 8 (eight ball)

پس از پخش شدن توپ ها نوبت رقیب است که با انتخاب یک رنگ و ضربه به آن تعین رنگ کند که چنانچه ضربه او داخل حفره نشود شما باید با ضربه به یک توپ تعیین رنگ کنید.

نکته  1: اگر پس از شکستن توپ ها توپ سفید به داخل حفره برود حریف باید توپ سفید را در نقطه یک چارم میز قرار داده و به توپ های رنگی قرار گرفته در بعد از حفره وسط زمین ضربه بزند.

نکته 2 : اگر با ضربه شروع بازی توپ مشکی به داخل حفره برود بازی دوباره از ابتدا شروع خواهد شد.

پس از مشخص شدن رنگ توپ هر یک از دو حریف، هر بازیکنی که توپ های خود را رودتر وارد حفره کرده باشد میتواند توپ 8 مشکی را در داخل حفره قرار دهد اما دو نکته برای ضربه به توپ 8 (مشکی) وجود دارد.

1- بازیکن باید حفره ای را که می خواهد توپ 8 را درون آن قرار دهد مشخص نماید.

2- چانچه توپ 8 در حفره ای غیر از حفره انتخاب شده توسط بازیکن ضربه زننده قرار گیرد و یا با خطا وارد حفره انتخابی شود زننده ضربه بازنده بازی خواهد بود.

 

خطاهای بازی بیلیارد 8 (eight ball)

در بازی 8 بال مواردی وجود دارد که در صورت بروز آنها  خطا محسوب خواهد شد.

1-  هنگامی که توپ سفید با هیچ توپی برخورد نکند.

2- هنگامی که توپ سفید ابتدا با توپ رقیب برخورد کند.

3-  هنگامی که توپ سفید اول با توپ 8 (مشکی) برخورد کند.

4- خطای باند : هنگامی که توپ سفید با شارها برخورد کند و هیچکدام از توپ های در حال حرکت با باند برخورد نداشته باشند خطا محسوب خواهد شد.

5- هنگامی که دست، بدن و یا چوب شما باعث حرکت سایر توپ ها شود.

6- هنگامی توپ سفید پس از ضربه وارد حفره شود.

7- هنگامی که با ضربه توپ سفید از میز خارج شود.

در زمان بروز این 7 خطا رقیب مجاز می باشد که توپ سفید را در هر نطقه ای که مایل است قرار داده و ضربه بزند.

خطاهای بازی بیلیارد 8 (eight ball)

8- هنگامی که توپ 8 (مشکی) وارد حفره شود و زننده ضربه هنوز توپ های رنگی خود را تمام نکرده باشد. در صورت بروز این خطا زننده ضربه بازنده بازی محسوب خواهد شد.

9- هنگامی که با ضربه یکی از توپ های رنگی از میز خارج شود که در صورت بروز این خطا توپ خارج شده از میز داخل حفره قرار داده می شود و رقیب میتواند از هر نقطه زمین که مایل باشد توپ سفید را قرار داده و ضربه بزند.

10- هنگامی که توپ 8 (مشکی) از میز خارج شود. در این صورت زننده ضربه بازنده بازی محسوب خواهد شود.

 

پیشنهاد

در این مقاله انواع بازی بیلیارد و قوانین بازی بیلیارد 8 (eight ball) را بیان کردیم پیشنهاد می کنیم در صورت تمایل به سایت ما مراجعه نموده و با انواع وسایل تجهیزات ورزشی آشنا شده و با مطالعه مطالب و مقالات روز ورزشی آگاهی خود را افزایش دهید.

کالاورزش