کمان کراسیو (CrossBow) چیست ؟

در این مقاله به آشنایی با کمان کراسیو، مشخصات فنی کمان کراسیو و بهترین نوع کمان کراسیو پرداخته شده است.

 

1. کمان کراسیو (CrossBow)

2. مشخصات فنی کمان کراسیو (CrossBow)

3. بهترین کمان کراسیو (CrossBow)

4. پیشنهاد

 

 

کمان کراسیو(CrossBow)

کمان کراسیو با نام های کمان افقی، تفنگی و زوبین نیز شناخته می شود. طراحی این کمان به گونه ای است که بر روی یک قنداق چوبی و گاهأ فلزی قرار گرفته است و از نظر نوع کاربرد و نحوه پرتاب تیر با کمان های ریکرو و کامپوند متفاوت است. کمان کراسیو در اروپای قرون وسطا ابداع و رایج شد و مدت ها بعد توسط ترکان عثمانی و سایر ممالک اسلامی بعنوان سلاحی نظامی مورد استفاده قرار گرفت. در اروپای قرون وسطایی کمان های کراسیو به جهت نیرو و قدرت تخریبی تیرهای رها شده از این کمان برای نشانه روی و زدن شوالیه ها مورد استفاده قرار می گرفت زیرا زره شوالیه ها در برابر شمشیر و تیرهای چوبی از مقاومت بالایی برخوردار بود و تنها تیرهای فلزی کمان کراسیو قادر به شکافتن زره و از پای انداختن شوالیه ها بودند و به کمک این کمان بود که اروپائیان توانستند به دوران حکمرانی شوالیه ها در قاره سبز پایان دهند.

تیراندازان کمان کراسیو در اروپای قرون وسطا

کمان های کراسیو قرون وسطا از طراحی و ظاهری ساده برخوردار بودند به طوری که از دو بازوی جدا از یکدیگر و یا بصورت یک تکه بر روی قنداقی از چوب بلوط نصب می شدند و دارای ماشه ابتدایی بودند. مزیت کمان های کراسیو در آن زمان نسبت به سایر کمان ها سهولت استفاده از آن بود به طوری که هر فردی قادر بود بدون مهارت و تمرین از آنها استفاده و تیراندازی کند.

مقاله مرتبط : تاریخچه تفنگ

با ابداع تفنگ های اولیه (تفنگ های سرپر) و فراگیر شدن آنها در بین سپاهیان آرام آرام کمان های کراسیو در بین سربازان به فراموشی سپرده شدند. در دهه های اخیر کمان های کراسیو با طراحی های جدید و تغییراتی که در آنها به کار برده شد مجددأ حیات خود را بدست آورند البته این بار نه برای مقاصد نظامی و جنگی بلکه برای تفریح و شکار حیوانات.

نمونه ای از کراسیو اروپای قرون وسطا

مقاله مرتبط : آشنایی با انواع تیر و کمان

 

مشخصات فنی کمان کراسیو (CrossBow)

کمان های کراسیو مدرن در دو نوع کامپوند و ریکرو طراحی و ساخته می شوند. کراسیوهای کامپوندی از برد و قدرت بالاتری برخوردارند و برای شکار گزینه مناسب تری نسبت به سایر کمانها محسوب می شوند و برای شکار در جنگل به جهت ایجاد صدای کم حاصل از رها شدن بولت (تیر کمان کراسیو) بسیار مناسب تر از تفنگ های بادی هستند.

نکتهپونداژ کمان = نیروی که برای کشیدن زه کمان به میزان 71 سانت (28 اینچ) نیاز است.

کمان های کراسیو همواره از نقطه نظر پونداژ اعدادی را نشان میدهند که شاید کمی عجیب به نظر برسد اما حقیقت این است که کراسیو با پونداژ بالا برای جبران کردن فاصله کشیدن زه به میزان کمتر نسبت به کمان است. به طور مثال کمان کامپوند 60 پوندی دارای طول کشش زه به مقدار 76 سانت (30 اینچ) است که سرعت اولیه تیر پس از رها شدن از کمان معادل 106 متر (350 فوت) در ثانیه است. حال در یک کمان کراسیو با پونداژ 200 که دارای طول کشش زه به میزان 50.8 سانت (20 اینچ) است و سرعت اولیه تیر پس از رها شدن از کمان معادل 106 متر(350 فوت) در ثانیه است.

کمان کراسیو مدرن

کمان های کراسیو شکاری دارای قدرتی به پونداژ 150 الی 350 پوند و از سرعتی معادل 80 الی 120 متر در ثانیه برخوردارند و برد مفید بولت پس از رها شدن از کمان در حدود 100 متر است که تیر پس از آن افت سرعت خواهد داشت اما در صورت اصابت با هدف حتی تا فاصله 400 متر نیز بسیار کشنده خواهد بود. بولت (تیر) های کراسیو در انواع آلومینیومی، آلومینیوم کرین، چوبی و فایبرگلاس ساخته می شوند. قسمت نوک تیر نیز خود در سه نوع تیغه قابل تنظیم، تیغه ثابت و تیغه مکانیکی ساخته می شوند که در صورت اصابت با هدف و یا شکار از بدن شکار عبور خواهد کرد. اما نکته بسیار مهم در مورد کمان های کراسیو این است که هرگز نبایستی کراسیو را بدون تیر و یا با تیرهای سبک  شلیک کرد زیرا سبب شکسته شدن بازوهای کمان خواهد شد.

کمان کراسیو شکاری مدرن

 

بهترین کمان کراسیو (CrossBow)

کمان های کراسیو در انواع متفاوتی توسط برندهای مختلفی ساخته می شوند که هر کدام دارای مزایای خاص خود هستند. تیراندازان بر اساس قابلیت های کمان مانند قدرت، پونداژ، سرعت و نوع کمان کراسیو(کامپوندی- ریکرو) اقدام به انتخاب بهترین کمان البته با نظر شخصی خود می کنند اما برای اینکه بتوان بهترین کمان کراسیو را مشخص کرد نیاز است که فاکتورهایی مانند سرعت و دقت، کارایی و راحتی کمان، دقت و اطمینان از برخورد با هدف، قیمت کمان و هزینه تعمیرات و نگهداری آن را کامل بررسی نمود با این حال شاید بتوان برندهای mission ، pse archery ،  Barnett ، و tenpoint را جزوء بهترین کمان های کراسیو ساخته شده دانست.

یکی از مدل های کمان کراسیو ساخت کمپانی barnett

پیشنهاد

در این مقاله به آشنایی با کمان کراسیو، مشخصات فنی آن و به معرفی چند نمونه از بهترین برندهای کمان کراسیو پرداخته شد پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با سایر تیر و کمانها، مدل ها و  برندهای آنها با مراجعه به سایت ما و درج واژه تیر و کمان در قسمت جستجو یا انواع تیر و کمان و مشخصات هر یک آشنا شده و صورت خرید به طور مستقیم با فروشندگان ارتباط برقرار نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب و در صورت تمایل اقدام به خرید فرمائید. 

کالاورزش