تاریخچه جودو و آشنایی با فنون این ورزش

در این مقاله به تاربخچه ورزش جودو و آشنایی با فنون این ورزش از جمله فنون پرتابی (ناگه وازا)، فنون کار در خاک (نه وازا) و همچنین تاریخچه این ورزش در ایران پرداخته شده است. 

 

1. تاریخچه جودو (JUDO)

2. تاریخچه جودو در ایران

3. فنون ورزش جودو (JUDO)

3.1 فنون پرتابی (ناگه وازا)

3.2 فنون کار در خاک (نه وازا)

4. پیشنهاد

 

 

تاریخچه جودو (JUDO)

جودو از ورزش های رزمی قدیمی ژاپنی ها است که توسط دکتر جیگارو کانو ابداع و بنیان گذاری شده است. کلمه جودو از ترکیب دو واژه ژاپنی "جو" به معنی نرمش و ملایمت و "دو" به معنای شیوه و یا روش تشکیل شده است. در واقع واژه "جو" برگرفته شده از هنر رزمی جوجیتسو است که توسط جنگجویان سامورائی انجام می گرفته است بنابراین جودو به معنای روش یا  شیوه ملایمت معنی می شود. در واقع ورزش جودو نشئات گرفته از ورزش رزمی جوجیتسو است که توسط جیگارو کانو در سال 1932 میلادی بنیانگذاری شد. دکتر کانو در سن 22 سالگی بر آن شد تا سبک جدبدی را در میان هنرهای رزمی پدید آورد که در پروش نسل جوان جامعه خود مسمر ثمر باشد از این رو به بررسی تکنیک ها و ضربات ورزش جوجیتسو پرداخت و حرکات و تکنیک هایی را که به نظر وی برای آموزش جوانان مفید به نظر می رسید را انتخاب وبه شاگردان خود آموزش داد.

دکتر جیگارو کانو بنیانگذار ورزش جودو

با گذشت زمان و استقبال نسل جوان از این هنر رزمی جدید رو به افزایش گذاشت تا جایی که جودو مبدل به یک ورزش رزمی مستقل گردید. در خلال سالهای 1921 الی 1931 کانو با دعوت از استادان بزرگ هنرهای رزمی ژاپن در جلسات مختلف و توضیح و اجرای فنون ورزش جودو و کاربرد فنون جودو از جمله "بکار گیری نیروی مخالف"، "بکارگیری منطقی انرژی" و "رشد و شکوفایی طبیعی" موفق شد تا جودو را بعنوان ورزشی رزمی به ثبت برساند و دقیقأ 32 سال بعد در سال 1964 میلادی ورزش جودو برای نخستین بار و به عنوان اولین ورزش رزمی شرقی وارد رقابت های المپیک شد و رقابت های آن تا به حال در قالب  مسابقات جهانی و المپیک تاکنون برگذار شده است. در حال حاضر مقرر فدراسیون جهانی جودو(IJF) در شهر کودوکان کشور ژاپن قرار دارد.

بیشتر بدانید : تاریخچه کاراته

اولین دوره مسابقات جودو در رقابت های المپیک 1964 توکیو

 

تاریخچه جودو در ایران

در سالهای پایانی دهه 1330 دو تن از افسران شهربانی به نام های آقایان سروان انوشیروان شهیدی و سروان بهروز سرشار برای بازدید از آکادمی پلیس سوئد راهی این کشور اروپایی شدند که در آن آکادمی با ورزش جودو که تمرینات آن توسط افسران دانشجویان سوئدی انجام می شد آشنا شدند. پس از بازگشت از کشور سوئد آقای سرشار به سفارت ژاپن در تهران و بخش فرهنگی آن مراجعه و با ورزش جودو بیشتر آشنا گردید و با اطلاعاتی که از بخش فرهنگی سفارت ژاپن کسب کرد متوجه شد که دو استاد جودو برای شناساندن این ورزش در خاورمیانه از طریق فدراسیون جهانی این ورزش اعزام خواهند شد با پیگیری آقای سرشار و موافقت ریاست تربیت بدنی شهربانی کشور ترتیبی داده شد که این دو استاد ژاپنی به ایران آمده و برای مدت دو هفته در سالن ورزشی دانشگاه شهربانی به آشنایی و آموزش افسران شهربانی بپردازند.

تاریخچه جودو در ایران

پس از بازگشت این دو استاد ژاپنی با پیگیری مجدد سروان سرشار استاد دیگری با نام اینویه برای مدت 6 ماه به تهران آمد و کلاس آموزش جودو را ترتیب داد که در این کلاس آقایان سروان  شهیدی و سروان سرشار فنون جودو تا درجه کمربند مشکی را آموختند. پس از بازگشت استاد اینویه به ژاپن با موافقت ریاست شهربانی وقت ارتشبد عباس قره داغی، آقایان سرشار و سعادتمند برای طی کردن دوره ویژه جودو به کودوکان ژاپن اعزام شدند که در این دوره هر دو موفق به کسب کمربند مشکی و دان یکم جودو شدند. در اویل دهه 50 با پیگیری شهربانی یک استاد جودو با نام هاتاناگا از پلیس ژاپن برای آموزش این ورزش به افسران شهربانی به ایران آمد که بسیاری از افسران در کلاس های وی حضور یافتند در همان سال یک استاد ژاپنی با نام ماتسوشی برای تشکیل کلاس های مربیگری ورزش جودو و آموزش مربیان ایرانی و همچنین استادی از کشور تایوان به نام اندرسون لین در زمینه آموزش داوری به داوران ایرانی به تهران آمدند.

لوگو فدراسیون جهانی جودو

در سال 1354 فدراسیون جودو کشورمان رسمأ به ریاست سروان سرشار تاسیس و دبیری فدراسیون به آقای فکرت واگذار شد. با تاسیس فدراسیون جودو در همان سال تیم جودو نیروهای مسلح ایران به مسابقات قهرمانی ارتش های جهان در کشور ایتالیا اعزام شد. در سال 1355 نخستین دوره مسابقات قهرمانی باشگاههای کشور برگذار شد که تیم ژاندارمری به مقام اول رسید و کاپ اهدایی مسابقات از طرف سفارت ژاپن در کشورمان به این تیم اهدا شد. در سال 1357 و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی کشورمان تیم جودوی نیروهای مسلح کشورمان به مسابقات فرانسه اعزام شد که در آن مسابقات آقای جواهری در وزن 90 کیلوگرم اولین مدال طلای جودو کشورمان را کسب کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی آقای فکرت بعنوان سرپرست فدراسیون ورزش های رزمی (جودو- کاراته- تکواندو) انتخاب شدند و نخستین اقدام وی در این سمت جدا کردن ورزش جودو از این فدراسیون بود که پس از آن فدراسیون جودو به صورت مستقل شروع به فعالیت نمود.

لوگو فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران

فنون ورزش جودو(JUDO)

فنون ورزش جودو شامل فنون پرتابی (ناگه وازا)، فنون کار در خاک (نه وازا) و فنون خفه کردن (شیمه وازا) است که در کل این ورزش حاوی 67 تکنیک پرتابی است از جمله فنون استفاده از دست شامل 15 فن، فنون کمر 11 فن، فنون پا 21 فن، فنون خوابیده به پشت 5 فن، فنون خوابیده به پهلو 15 فن، و 7 فن مربوط به خاک، 12 فن خفه کردن و 10 فن شکستن مفاصل است

فنون جودو - آموزش فنون جودو توسط ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه

فنون پرتابی (ناگه وازا)

فنون پرتابی (ناگه وازا) خود به سه دسته، فنون مخصوص دست (ته وازا) با 15 تکنیک، فنون مخصوص کمر (کوشی وازا) با 11 تکنیک و فنون مخصوص پا (اشی وازا) با 22 تکنیک  تقسیم می شوند.

فنون پرتابی جودو (ناگه وازا)

 

فنون کار در خاک (نه وازا)

فنون کار در خاک خود به دسته فنون چنگ زدن (اوسای کومی وازا) با 10 تکنیک، فنون خفه کردن (شیمه وازا) با 11 تکنیک و فنون شکستن مفاصل (کانستسو وازا) با 10 تکنیک در این دسته قرار دارند.

فنون شکستن مفاصل در جودو (کانستسو وازا)

پیشنهاد

در این مقاله به تاریخچه ورزش جودو در جهان و ایران، همچنین به معرفی و آشنایی فنون و تکنیک های این ورزش پرداختیم پیشنهاد می کنیم جهت تکمیل و افزایش اطلاعات خود در مورد این ورزش مقاله با موضوع قوانین، فواید و خطرات ورزش جودو را نیز در قسمت وبلاگ سایت ما مطالعه فرمائید.

مقاله مرتبط : قوانین، فواید و خطرات ورزش جودو

کالاورزش