تاریخچه فوتبال دستی ، چیدمان و ابعاد میز آن

در این مقاله تاریخچه فوتبال دستی و مسابقات جهانی آن به همراه چیدمان و ابعاد یک میز استاندارد فوتبال دستی، همچنین چگونگی تاسیس فدراسیون جهانی این ورزش پرداخته شده است. 

 

1. تاریخچه فوتبال دستی

2. مسابقات فوتبال دستی

3. فدراسیون جهانی فوتبال دستی (ITSF)

4. چیدمان و ابعاد میز فوتبال دستی

5. پیشنهاد

 

 

فوتبال دستی (Foosball) یا همان فوتبال رو میزی امروزه یک ورزش پر هیجان  و مفرح محسوب می شود که تداعی کننده فوتبال واقعی است و از طرفداران بسیاری در بین کشورهای مختلف جهان برخوردار است از این رو بر آن شدیم تا با تاریخچه فوتبال دستی و چیدمان و ابعاد میز آن  بیشتر آشنا شویم.

فوتبال دستی

بیشتر بدانید : آشنایی با قوانین، خطاها و سبک های فوتبال دستی

تاریخچه فوتبال دستی

اسناد موثق دقیقی وجود ندارد که بیانگر آن باشد که بازی فوتبال دستی چگونه پدید آمده است. در خلال سالهای 1880 الی 1890 میلادی در برخی کشورهای اروپایی فوتبال دستی به صورت یک بازی تفریحی انجام می شده و هر شخصی ابداع آن را به خود میدانست اما تنها سند موجود درباره اختراع فوتبال دستی مربوط به سال 1901 میلادی در امریکا است. ولی تنها سند رسمی موجود درباره ثبت اختراع فوتبال دستی اینست که هارولد سیرلز انگلیسی در سال 1921 میلادی درخواست ثبت اختراع آنرا ارائه کرده و در سال 1923 سازمان ثبت اختراعات بریتانیا با این درخواست ثبت موافقت کرده است. اما میزهای فوتبال دستی به طور رسمی که در حال حاضر مورد استفاده قرار گرفته می شوند توسط الخاندرو فینیستر (Alejandro Finisterre) اسپانیایی ساخته شد حتی برخی بر این نظراند که لوسین روزنگارت (Lucien Rosengarten) فرانسوی که یکی از کارمندان کمپانی خودرو سازی سیتروئن(Citroen) فرانسه برای بازی فرزندانش در روزهای بارانی فوتبال دستی را ساخته است به هر حال نظرات بسیاری درباره این موضوع بیان شده است.

تاریخچه فوتبال دستی

مسابقات فوتبال دستی

مسابقات فوتبال دستی در خلال سالهای 1940 الی 1950 میلادی در اروپا رایج شد اما در سال 1960 میلادی یک افسر ارتش آمریکا به نام لورنس پترسون که در یکی از پایگاه نظامی آمریکا در آلمان خدمت می کرد پس از بازگشت به کشورش به علت علاقه شدید به بازی فوتبال دستی تصمیم گرفت این بازی را به اماکن عمومی بکشاند (در آن زمان در آمریکا فوتبال دستی در منازل بازی می شد و جنبه عمومی نداشت) پترسون به کمک صاحبان بارها و رستوران یک دوره مسابقات منطقه ای فوتبال دستی را شهر مونتانا امریکا ترتیب داد و نام خود را بعنوان یک برند تجاری بر روی میزهای مسابقات آن دوره ثبت نمود.

نخستین مسابقات حرفه ای پترسون در سال 1972 میلادی با جایزه 1500 دلاری برگزار شد وپس از آن این بازی در سراسر بارها، رستوران و کافه ها و .. جای خود را باز کرد و با استقبال آمریکایی ها روبه رو شد تا جایی که مسابقات قهرمانی کشوری نیز برگزار شد . پس از آن مسابقات حرفه ای فوتبال دستی با جوایز نقدی بسیار زیاد مرتب برگزار می شد تا جایی که شخصی به نام پیارد سیاتل که اهل واشنگتن بود در سال 1976 میلادی یک تور مسابقات حرفه ای با جایزه 4 میلیون دلار را برگذار کرد.

مسابقات فوتبال دستی

فدراسیون جهانی فوتبال دستی (ITSF)

فدراسیون جهانی فوتبال دستی  (ISTF) به طور رسمی در سال 2002 در کشور فرانسه و شهر نانت با هدف بالا بردن سطح ارتقاء آن به عنوان یک ورزش تاسیس شد و درست یک سال بعد اولین دوره مسابقات قهرمانی اروپا برگذار و به این ترتیب در سطح جهانی مسابقات این ورزش رواج پیدا کرد. گفته می شود که قبل از تاسیس فدراسیون جهانی فوتبال دستی که مسابقات به صورت جایزه ای برگذار می شد فردریک کالیگنان بلژیکی در سال 1999 عنوان قهرمانی مسابقات را در اروپا کسب کرد که امروزه به عنوان یکی از اسطورهای این ورزش در جهان شناخته می شود.

لوگو فدراسیون جهانی فوتبال دستی (ITSF)

مسابقات جهانی فوتبال دستی از سال 2009 تا به اکنون در ساله در نانت فرانسه برگزار شده است در مسابقات جهانی این ورزش در سال 2012 که با حضور 500 بازیکن از 30 کشور جهان برگذار شد تیم ملی آمریکا موفق به کسب نشان قهرمانی گردید در این دوره از مسابقات نیم ملی کشورمان نیز حضور داشت که موفق شد مقام پنجم مسابقات را کسب کند. تیم ملی فوتبال دستی کشورمان در سه دوره موفق به حضور در مسابقات جام جهانی این ورزش شده است که در اولین دوره حضور در این مسابقات رتبه 17 را کسب کرد و در جام جهانی 2011 موفق به کسب رتبه 9 مسابقات و در سال 2012 موفق یه کسب مقام 5 مسابقات شد. امروزه تیم ملی فوتبال دستی کشورمان به عنوان تیم اول آسیا و در بین 16 تیم برتر جهان قرار دارد.

 

چیدمان و ابعاد میز فوتبال دستی

فوتبال دستی به طور معمول بین 1 الی 2 بازیکن بر روی میز مخصوص خود با آدمک هایی که به چند میله فلزی نصب شده اند بازی می شود. ابعاد یک میز استاندارد بازی 70*120 سامتی متر و محوطه بازی در ارتفاع 90 سانتی متری از سطح زمین قرار دارد و ابعاد دروازه به عرض 19 الی 21 سانتی متر و ارتفاع آن بین 6.5 الی 8 سانتی متر است.

سطح رویه میز کاملا مسطح و صاف و معمولا از جنس چوب، فیبر و یا MDF ساخته می شود تا توپ به راحتی بر روی سطح میز حرکت داشته باشد. جنس میز فوتبال دستی از چوب تهیه می شود و میله های بازی از فلز بسیار مقاوم و آدمک ها از پلاستیک فشرده شده هستند که هر میز دارای 8 میله است که سهم هر بازیکن 4 میله است هر بازیکن 3 دروازه بان، 2 دفاع، 5 هافبک و 3 مهاجم دارد.

 ابعاد میز فوتبال دستی

برای بازی فوتبال دستی از دو نوع توپ کند (تنبل) و توپ سرعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این توپ از جنس پلاستیک فشرده شده است و حالت ارتجاعی نداشته و کمی کوچکتر از یک توپ پینگ پنگ است. فوتبال دستی به صورت انفرادی و تیمی انجام می شود که در مسابقات تعداد نفرات یک تیم 2 نفر است و هر تیم میتواند تا 4 بازیکن ذخیره داشته باشد.

 مسابقات رسمی فوتبال دستی به صورت تیمی و یا انفرادی در 5 زمان 15 دقیقه ای انجام و تایم استراحت در هر نیمه 5 دقیقه و در هر تایم بازیکنان میتوانند از 2 تایم اوت 30 ثانیه ای استفاده کنند.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع میزهای پینگ پنگ

میز  مسابقات رسمی فوتبال دستی

پیشنهاد

در این مقاله به تاریخچه فوتبال دستی، مسابقات و چیدمان و ابعاد میز استاندارد فوتبال دستی پرداخته شد پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ورزش و آشنایی با انواع میزهای فوتبال دستی، تولیدکنندگان و برند های آن به سایت ما مراجعه و با درج واژه فوتبال دستی در قسمت جستجو انواع میزها را مشاهده و در صورت تمایل به طور مستقیم با فروشندگان ارتباط برقرار نموده و اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

کالاورزش