آشنایی با انواع وسایل پارکی و فواید بازی با آنها برای کودکان

در این مقاله به آشنایی با وسایل بازی پارکی کودکان و انواع آنها از جمله سرسره، الاکلنگ، تاب، کلبه و استخر توپ کودکان همچنین فواید بازی با این وسایل برای کودکان پرداخته شده است.

 

1. وسایل پارکی کودکان

2. فواید بازی با وسایل پارکی برای کودکان

3. انواع وسایل پارکی کودکان

3.1 الاکلنک 

3.2  کلبه و استخر توپ

3.3 تاب 

3.4 سرسره

 

 

وسایل پارکی کودکان

باتوجه به تغییر سبک زندگی و تمایل شدن به سمت زندگی اپارتمان نشینی، ترویج بازی های یارانه ای ، استفاده بیش از اندازه از وسایل الکترونیکی ، کودکان بیش از پیش نیازمند حضور در پارک ها و استفاده از وسایل پارکی کودکان هستند تا بتوانند با هم سن سالان  و وسایل پارکی کودکان بازی کنند .در واقع علاوه بر اینکه اوقات فراغت خود را می گذرانند، هنگام استفاده از وسایل پارکی دانش کسب می کنند و اموزش می بینند که این موضوع نقش بسیار مهمی در تقویت روحیه ، کاهش استرس و افزایش قابلیت های فردی کودکان دارد.

بیشتر بدانید : آشنایی با لوازم ورزشی پارکی و نحوه استفاده از آنها

وسایل پارکی کودکان

فواید بازی با وسایل پارکی برای کودکان

وسایل پارکی کودکان استاندارهای لازم برای سلامتی و امنیت کودکان را ندارد اما این موضوع دلیل بر مانع شدن از رفتن کودکان به پارک و استفاده نکردن از وسایل پارکی کودکان نمی شود.زیرا علاوه بر مسائلی که قبلا به آن اشاره شد، می توانند از مزایای نور آفتاب که تاثیر بسیار زیادی در سلامتی کودکان نیز دارند بهره مند شوند. مسئله دیگر اینکه وسایل پارکی از نظر بهداشتی در وضعیت مناسبی نیستند و حتی ممکن است کودکان را در معرض بیماری های گوناگونی قرار دهند. در هر صورت باید به کودکان بیاموزیم که فضای پارک را تمیز نگه داریم و در راستای استفاده از وسایل پارکی  بیشتر مراقب باشند و پس از استفاده از این وسایل حتما نکات بهداشتی را رعایت کنند.
جنس وسایل پارکی کودکان در ابتدا فلزی بود  که شامل الاکلنگ ، تاب ، بارفیکس ، چرخ فلک ، انواع سرسره ها  و ..می شد. وسایل پارکی کودکان که از جنس فلز معمولا در کارگاه ها و شرکت های غیر تخصصی تولید و ساخته می شدند  استاندارد و امنیت کافی را نداشتند به همین دلیل در هنگام بازی باعث بروزحوادث ناگواری برای کودکان می شد.امروزه وسایل پارکی کودکان که معمولا بصورت مجموعه ای هستند جایگزین وسایل بازی فلزی شدند که علاوه بر استاندار و امنیت ،تنوع زیاد و رنگی های مختلف باعث هیجان بیشتر کودکان می شود.

فواید بازی با وسایل پارکی برای کودکان

انواع وسایل پارکی کودکان

الاکلنک 
همه ما تجربه بازی با الاکلنگ  در دوران کودکای را داشته ایم که معمولا در آن  از قطعه چوب ، فلز ویا پلاستیک درازی را بر روی تکیه گاهی مانند ترازومیگذارند و دو نفر که از نظر وزنی یک اندازه هستند بر دو انتهای آن می نشینند و با انتقال وزن چوب به طرف بالا و پائین می‌رود و افراد با این  وسیله بازی تفریحی، هیجان را تجربه می کنند. الاکلنگ از لحاظ علم فیزیک یک ماشین، و اهرم نوع اول است.

انواع وسایل پارکی کودکان - الاکلنک

 کلبه و استخر توپ
معمولا کودکان علاقه زیادی به نشستن در گوشه های دنج  دارند که باعث احساس امنیت و رفع نیاز آنها به استقلال می شود .کلبه بازی کودکان بعضا همراه با استخر توپ برای رفع این نیاز و حس کودکانه طراحی شده و در واقع کلبه بازی کودکان می توانند ساعت ها کودکان شما را سرگرم و شاد نگه دارد.

 کلبه و استخر توپ

تاب 
 تاب یکی از وسایل پارکی کودکان است که از بازی های هیجانی و لذت بخش برای کودکان محسوب می شود که علاوه بر سرگرمی باعث تقویت عضلات و مهارت های حرکتی و تعادلی کودک می شود. زیرا در حین بازی باید از عضلات خود برا حفظ تعادل کمک بگیرید. تاب بازی علاوه بر کودکان حتی برای بزرگسالان هم  لذت بخش  می باشد و تاثیراتی بنیادی بر سلامتی ما و کودکانمان می گذارد. و در عین حال که یک بازی هیجانی محسوب می شود به دلیل حرکات ریتمی و منظم  به مغز فرمان آرامش می دهد و باعث افزایش آرامش و بهبود حافظه می شود. برای کودکان کوچکتر که قادر به نشستن هستند اما هنوز نمی توانند به خوبی تعادلشان را حفظ کنند باید تاپ محافظ دار انتخاب کرد.

تاب بازی

سرسره
همان اندازه که فعالیت کودکان و تحرک فیزیکی مهم است، اینکه وسیلۀ بازی هم برای آن‌ها جذاب باشد  نیز مهم است. درواقع جذابیت وسایل بازی می‌تواند کودکان را به داشتن فعالیت‌های فیزیکی تحریک کند. بالارفتن از سرسره و سرخوردن روی آن، حتماً کودکان را سر ذوق می‌آورد.بازی های حرکتی و هیجانی مانند حرکت داخل تونل وبعد سرسره بازی به طور کلی بازی هایی هستند که کودکان را از لحاظ فیزیکی درگیر می کنند. نیاز به فعالیت فیزیکی و حرکت برای کودکان امری ضروری است زیرا هم باعث تخلیه انرژی می شود و هم عضلات و مهارت های حرکتی و تعادلی کودکان را تقویت می کنند.

سرسره کودکان

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با  لوازم و تجهیزات ورزشیپارکی و انواع تجهیزات مورد نیاز برای هر نوع فعالیت ورزشی به صفحه اصلی سایت ما مراجعه و با کلیک بر روی * وبلاگ * و مطالعه مقالات علمی روز ورزشی اطلاعات خود را افزایش دهید. 
 

کالاورزش