چمن مصنوعی چیست؟

در این مقاله به چمن مصنوعی و فواید استفاده از آن و همچنین مقدار عمر مفید چمن مصنوعی با توجه به نوع کاربرد پرداخته شده است.

 

1. چمن مصنوعی چیست ؟

2. فواید استفاده از چمن مصنوعی

3. عمر مفید چمن مصنوعی 

4. پیشنهاد

 

 

چمن مصنوعی چیست ؟

چمن های مصنوعی به عبارتی فرشی بافته شده از نخ پلی پروپلین و پلی اتیلن هستند که در ابتدا برای ورزشگاهها و استادیوم های ورزشی طراحی مورد استفاده قرار گرفته شدند اما بعدها با پیشرفت تکنولوژی و تغییراتی که در بافت و موارد استفاده آنها پدید آمد منجربه بهره گیری از چمن های مصنوعی برای مصارف دیگری همچون تجهیز اماکن اداری و تجاری، مراکز آموزشی، و حتی اماکن مسکونی گردید. امروزه چمن های مصنوعی با توجه به نوع کاربرد در اندازه های بلند، متوسط و کوتاه تولید می شوند که برای دوام بیشتر چمن از الیاف پلی استر در ساخت آن بکار برده شده است اما در چمن های تزیئنی برای لطافت بیشتر چمن از الیاف پلی اتیلن، پلی پروپلین و پلی آمید استفاده می شود.
چمن های مصنوعی اولیه به جهت برخورداری از اتصالات نه چندان مقاوم و مواد بکار رفته بی کیفیت که در ساخت آنها بکار رفته بود چندان مورد پسند بازیکنان نبودند و گاهی آنها را دچار محدودیت هایی می کرد به طوری که برای بازی در زمین های چمن مصنوعی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پوست بدن خود از لباس های ورزشی آستین دار و ... استفاده می کردند اما با پبشرفت تکنولوژی در ساخت چمن های مصنوعی و استفاده از الیافی که لطافت و مقاومت مناسب تری داشتند این مشکل برطرف شد به طوریکه امروزه شرکت های تولیدکننده کفپوش و چمن های مصنوعی با بهره گیری از الیاف بسیار نازک و لطیف چمن هایی با لطافتی نزدیک به چمن های طبیعی تولید می کنند که در مسابقات بین المللی ورزشی ماننند جام جهانی فوتبال و رقابت های المپیک مورد استفاده قرار گرفته می شوند. 

بیشتر بدانید : آشنایی با چمن طبیعی و انواع آن

چمن مصنوعی چیست ؟

فواید استفاده از چمن مصنوعی

امروزه چمن های مصنوعی با بهره گیری از تکنولوژی جایگزینی اقتصادی در برابر چمن های طبیعی محسوب می شوند که بسته به ساختار و مواد تشکیل دهنده دارای مزیت های قابل توجهی نیز هستند. شاید بتوان مقاومت بالای چمن های مصنوعی در هنگام بارش نزولات جوی (برفباران) مهمترین مزیت آنها دانست و درعین حال کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر نسبت به چمن های طبیعی از دیگر مزایای آن است. امروزه برای تجهیز زمین های مسابقات ورزشی مانند فوتبال، تنیس، گلف، هاکی چمنی و ... از چمن های مصنوعی که نوعی کفپوش محسوب می شوند استفاده می شود. 

بیشتر بدانید : نحوه انتخاب بهترین کفش فوتبال برای بازی در چمن مصنوعی

فواید استفاده از چمن مصنوعی

عمر مفید چمن مصنوعی 

نکته بسیار مهم در میزان دوام و عمر چمن های مصنوعی بسته به نوع مصرف و مراقبت و نگهداری آنها متفاوت است. میانگین طول عمر یک چمن مصنوعی در زمین های ورزشی در حدود 7 سال است اما در مکانهای ادارای و مصنوعی این طول عمر حتی به 12 سال هم میرسد. 

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع کفپوش های ورزشی و طریقه نصب آنها

عمر مفید چمن مصنوعی

پیشنهاد

چمن های مصنوعی خود نوعی کفپوش بشمار می روند که برای تجهیز ورزشگاهها ،استادیوم ها، و سایر اماکن (ورزشی- مسکونی - اداری) بسته به نوع کاربری مورد استفاده قرار می گیرند از این رو پبشنها می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد چمن های مصنوعی و سایر کفپوش های ورزشی و همچنین آشنایی با انواع لوازم و تجهیزات ورزشی به صحفه اصلی سایت ما و قسمت * وبلاگ * مراجعه و با مطالعه مقالات روز مربوطه اطلاعات ورزشی خود را افزایش دهید.

 

کالاورزش