کراس فیت ( Cross-Fit) چیست ؟ آشنایی با سازه ها و لوازم این ورزش

در این مقاله به ورزش کراس فیت و آشنایی با سازه ها و لوازم و تجهیزات این ورزش از جمله طناب بتل روپ، وزنه های کتل بل، پالت وزنه، جعبه پلامتریک، نیمکت فشار و ... پرداخته شده است.

 

1. کراس فیت (Cross – Fit ) چیست ؟

2. انواع سازه های کراس فیت           

2.1 حلقه ژیمناستیک                                                        

2.2 وزنه های کتل بل

2.3 طناب بتل روپ

2.4 چهار چوب قدرتی

2.5 نیمکت فشار

2.6 جعبه پلامتریک (پرش)

2.7 پالت های وزنه

 

 

کراس فیت (Cross – Fit ) چیست ؟

کراس فیت ورزشی قدرتی و بسیار هیجان انگیزی است که از محبوبیت بالایی در بین علاقمندان به ورزش های قدرتی برخوردار است. این ورزش ترکیبی از تمرینات استقامتی، انفجاری، وزنه برداری قدرتی و المپیکی، تمرینات وزن بدن، پلایومتریک، کتل بل و سرعتی است که استقامت بدن، قدرت عضلات، انعطاف بدنی، تعادل بدنی، چابکی، سرعت، دقت و هماهنگی بین عضلات را به چالش می کشد. تمرینات این ورزش با شدت بالا و در زمان اندک بین 5 الی 15 دقیقه انجام می شود و تاثیر بسزایی در تناسب اندام ایفا می کنند. 
باشگاههای Cross- Fif همانند باشگاههای بدنسازی نیستند زیرا در این باشگاهها (کراس فیت) از دستگاههای مقاومتی و هوازی برای انجام تمرینات استفاده نمی شود و ورزشکاران کراس فیت تمرینات روزمره و معمول را انجام نمی دهند در واقع باشگاههای کراس فیت شباهت زیادی یه یک انبار وسایل ورزشی دارد که مملو از وزنه های المپیکی، دمبل، کتل بل، بارفیکس، طناب بتل روپ، حلقه های ژیمناستیک و ... است که  تمامی ورزشکاران باشگاه یک ورزش روزانه را انجام می دهند. 

بیشتر بدانید : تمرینات طلایی کراس اور و بررسی تخصصی آنها

کراس فیت (Cross – Fit ) چیست ؟

انواع سازه های کراس فیت

ورزش Cross- Fit ازسازهای مختلفی برای انجام تمرینات تشکیل شده است که در ادامه به معرفی چند نمونه از سازه های کراس فیت خواهید پرداخت . 

 

حلقه ژیمناستیک

ورزش با این حلقه ها تنها در ورزش ژیمناستیک خلاصه نمی شود بلکه برای انجام تمرینات استقامتی کراس فیت مورد استفاده قرار می گیرند. این سازه کراس فیت بایستی از بنده های محکم، با کیفیت و مقاوم تشکیل شده باشد. ورزش با حلقه های ژیمناستیک در ورزش کراس فیت این امکان را به ورزشکار میدهد تا بتواند انواع مختلفی از تمرینات را انجام دهد. 

حلقه ژیمناستیک یکی از سازه های کراس فیت

وزنه های کتل بل

کتل بل ها در بسیاری از ورزش ها بکار برده می شوند اما در کراس فیت به عنوان یک سازه مورد استفاده قرار می گیرند. کتل بل ها نسبت به دمبل های قدیمی از ضریب ایمنی بالاتری برخورارند و به صورت ست در اوزان مختلف تولید می شوند. 

بیشتر بدانید : تقویت عضلات بدن با کتل بل

وزنه های کتل بل یکی از  سازه های کراس فیت

طناب بتل روپ

طناب بتل روپ از دیگر سازه های Cross- Fit محسوب می شود که با آن میتوان حرکات و تمرینات سرعتی بالا رفتن را انجام داد. جنس این طناب از الیاف بسیار مقاوم تهیه می شود. هیچگاه با طنابی که به منظور بالا رفتن طراحی و ساخته نشده است بالا نروید. 

بیشتر بدانید : با چند نمونه از حرکات تمرینی طناب بتل روپ آشنا شوید 

طناب بتل روپ یکی از لوازم  کراس فیت

چهار چوب قدرتی

شاید به جرات بتوان گفت که هبچ باشگاه کراس فیت بدون این وسیله تکمیل نخواهد بود. این وسیله برای قرار دادن وزنه ها (هالتر) برای ورزشکارانی که مایلند با وزنه های سنگین تر تمرین کنند بسیار ایده ال است. 

چهار چوب قدرتی یکی از تجهیرات  کراس فیت

نیمکت فشار

نیمکت فشار از اصلی ترین سازه های ورزش کراس فیت است که با آن حرکات پر فشاری مانند پلاور، پرس سینه، پارویی و .. را میتوان برروی این نیمکت نجام داد. 

نیمکت فشار یکی از لوازم کراس فیت

جعبه پلامتریک (پرش)

این جعبه ها از ارزان ترین سازه های ورزش کراس فیت به شمار می آیند. جعبه های پرش معمولا از جنس چوب و با ارتفاع 30 الی 70 و حتی بلند تر ساخته می شوند و برای انجام تمریناتی مانند پرش بر روی جعبه مورد استفاده قرار می گیرند. این جعبه ها در انواع مختلفی، زاویه دار، قابل تنظیم و فلزی نیز موجود هستند. 

جعبه پلامتریک (پرش) یکی از لوازم کراس فیت

پالت های وزنه

در ورزش Cross-Fit علاوه بر نیاز به دمبل و هالتر، پالت های وزنه نیز مورد نیاز هستند که از اجزای اصلی این ورزش محسوب می شوند. این پالت ها در اندازه و ابعاد و اوزان مختلف و متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. 

بیشتر بدانید : هالتر بدنسازی و تمرینات آن

پالت های وزنه یکی از لوازم کراس فیت

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با لوازم و تجهیزات ورزشی و مطالعه مقالات علمی روز ورزشی به صفحه اصلی سایت و قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید
 

کالاورزش