بادی پامپ چیست ؟ آیا این ورزش باعث لاغری می شود ؟

در این مقاله به موضوع ورزش بادی پامپ چیست ؟  بادی پامپ و لاغری و فواید تمرینات این ورزش به همراه مشخصات میله بادی پامپ پرداخته شده است. 

 

1. بادی پامپ (body pump ) چیست ؟

2. مشخصات میله بادی پامپ (body pump)

3. آیا بادی پامپ باعث لاغری می شود ؟

4. فواید تمرینات بادی پامپ

 

 

بادی پامپ (body pump ) چیست ؟

بادی پامپ (body pump) یکی از زیر مجموعه های ورزش ایروبیک است که توسط فیلیپ میلز (philip mills) در سال 1991 میلادی ابداع گردید. این ورزش توانست به سرعت در میان ورزشکاران خصوصا بانوان محبوبیت ویژه ای پیدا کند و اکنون در بیشتر کشورهای دنیا و در سالنهای ایروبیک این ورزش انجام می شود. 
همانطور که گفته شد بادی پامپ از زیر مجموعه های ورزش ایروبیک است اما فرق آن با سایر ورزش ها و تمرینات ایروبیک در تمرین های آن است که در آن استفاده از وزنه نیز قرار گرفته است. به طور معمول مدت زمان انجام ورزش پادی پامپ 1 ساعت است که بر روی 8 گروه از ماهیچه ها فعالیت انجام می شود. 
وزنه هایی که در بادی پامپ مورد استفاده قرار می گیرند شامل میله های آزاد (میله بادی پامپ)، پلیت ها (وزنه صفحه ای)، و استپ (step) ایروبیک است که ورزشکاران با صلاحدید مربی و متناسب با فیزیک بدنی خود از وزنه ها را مورد استفاده قرار می دهند. اکثر حرکات تمرینی بادی پامپ بر روی افزایش تقویت، استقامت و قدرت عضلات و چربی سوزی متمرکز شده است که این حرکات شامل مجموعه ای از اسکات ها و پرس ها هستند.

بشتر بدانید : ورزش ایروبیک و فواید و تاثیرات آن بر لاغری و بدن

بادی پامپ (body pump ) چیست ؟

مشخصات میله بادی پامپ (body pump)

میله بادی پامپ با نام میله ایروبیک نیز شاخته می شود که دارای 7 وزن متفاوت و در اندازه های مختلف تولید می شود زیرا ورزشکاران خصوصا بانوان تمایل به تفکیک پذیری درعضلات، فرم دهی و شکل گیری آنها دارند از این رو نیازی به تمرین با وزنه های سنگین تر از 10 کیلوگرم وجود نخواهد داشت. معولا شکل ظاهری میله های بادی پامپ مناسب با سلیقه عمومی ورزشکاران طراحی و ساخته شده است. بر روی این میله ها روکش مقاومی از جنس پلاستیک قرار گرفته تا از میله در برابر آسیب دیدگی، و آلوده گی و خط و خش محافظت کند طراحی این میله ها به گونه ای است که به کف دستان آسیبی وارد نشود و در هنگام استفاده موجب اثر جا افتادن میله بر روی بدن و دست ها نشود و قابلیت دیگر این میله ها پیچی بودن آن است که ورزشکار به آسانی بتواند میله را برای سبکتر نمودن وزن آن به دو قسمت جدا کند.

بیشتر بدانید : آشنایی با چند نمونه از حرکات ورزشی چربی سوز با استپ ایروبیک

مشخصات میله بادی پامپ (body pump)

آیا بادی پامپ باعث لاغری می شود ؟

انجام تمرین های قدرتی و استقامتی به وسیله میله بادی پامپ روشی مناسب برای سوزاندن چربی های اضافی و عضله سازی است همانطور که قبلا گفته شد هر جلسه تمرین بادی پامپ در حدود 1 ساعت است که این مقدار زمان برای سوزاندن کالری ایده ال است در این 1 ساعت بسته به نوع تمرین و شدت آن میتوان 600 کالری از دست داد که میتوان با انجام مرتب برنامه تمرینی سوخت و ساز بدن را نیز افزایش داد و حتی برای بازه زمانی دراز مدت پس از تمرینات همچنان سرعت کالری سوزی همچنان بالا باشد. بادی پامپ ثابت کرده که میتوان غضلات را با بهره گیری از وزنه های سبک نیز شکل داد و در عین حال کاهش وزن را نیز تجربه نمود. هنگامی که عضلات پرورش پیدا می کنند چربی های اضافی سوخته و در نتیجه اندام های بدن دستخوش تحولات بسیاری می شوند و فرم و شکل متناسبی پیدا می کنند. به طور کلی تمرینات بادی پامپ موجب تحرک بیشتر عضلات و بالا رفتن استقامت آنها شده و به طور غیر قابل باوری موجب کالری سوزی می شود.

بیشتر بدانید : آشنایی با 5 فعالیت ورزشی با استپ ایروبیک

آیا بادی پامپ باعث لاغری می شود ؟

فواید تمرینات بادی پامپ

به طوری کلی میتوان فواید ورزش بادی پامپ را در کالری سوزی، تقویت عضلات، انعطاف پذیری بدن و نقویت و پروش عضلات شکمی دانست. بزرگ بودن عضلات و حجم آنها دلیل قوی بودن عضله نیست میتوان عضلاتی کاملا نیرومند ساخت بدون آنکه سایز آنها بیش از اندازه حجیم و بزرگ باشد. با انجام تمرینات ورزش بادی پامپ میتوان سوخت و ساز بدن را افزایش داد و با تمرکز بر روی تمرینات آن بدون ایجاد فشار بیش از اندازه به بدن میتوان عضلاتی نیرومند و تقویت شده ساخت. 
همانطور که میدانید وظیفه عضلات شکمی در واقع محافظت از اندام های داخلی بدن است و اگر فشار بیش از اندازه به این قسمت (شکم)  وارد شود اندام های داخلی دچار آسیب می شوند. همانطور که میدانید بادی پامپ ورزشی قدرتیهوازی است که با انجام آن چربی های اضافی بدن سوخته می شوند و به واسطه استقاده از میله بادی بامپ (هالتر- دمبل) و انجام تمرینات مستمر آن عضلات شکم را به مناسب ترین شکل ممکن تقویت و فرم دهی نمود.
تمرینات بادی پامپ به واسطه ماهیت قدرتی و هوازی بودن عمل گردش خون و اکسیژن رسانی به عضلات را با سرعت بالایی انجام می دهند و از خشک و سفت شدن عضلات جلوگیری می کند و انعطاف پذیری عضلات را به همراه دارد. در تمرینات این ورزش که به واسطه هالتر (میله بادی پامپ) و دمبل انجام می شود ضربان قلب افزایش یافته و عمل اکسیژن رسانی به عضلات و سایر قسمت های بدن با شدت بیشتری انجام می شود و این عمل تاثیر مثبتی بر همه قسمت های بدن داشته و انعطاف بدنی وعضلانی را نیز در پی خواهد داشت. 

بیشتر بدانید : ورزش کراس فیت چیست ؟ 

فواید تمرینات بادی پامپ

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع لوازم و تجهیزات ورزشی و مطالعه بیشتر مقالات علمی ورزشی روز به صفحه اصلی سایت کالاورزش، قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید .

کالاورزش