جامپینگ فیتنس چیست؟ بررسی فواید و مضرات این ورزش

در این مقاله به معرفی ورزش جامپینگ فیتنس و فواید آن از جمله تناسب اندام، کالری سوزی ، تقویت عضلات و همچنین مضرات و آسیب های ورزش جامپینگ فیتنس پرداخته شده است.

 

1. جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes) چیست ؟

2. فواید جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes)

3. مضرات جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes)

 

 

جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes) چیست ؟

ورزش جامپینگ فیتنس را میتوان نوعی تمرین تناسب اندام پویا تعریف نمود که مجموعه ای از حرکات ریتمیک و پرهیجان را در خود جای داده که حرکات تمرینی آن به وسیله ترامپولین انجام می شود. امروزه این ورزش در جهان به صورت علمی و آکادمیک در باشگاههای مخصوص این ورزش به علاقمندان ورزش های پر هیجان آمورزش داده می شود. تمرینات جامپینگ فیتنس همانند بسیاری از ورزش ها به صورت گروهی و همراه با موزیک های ریتمیک و هیجان بر انگیز انجام می شود.

جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes) را میتوان یک فعالیت ورزشی عالی برای فرم دهی به بدن دانست که تاثیر بسزایی در تقویت سیستم قلبی – عروقی دارد. تمرینات این ورزش به نوعی موجب تقویت کلیه عضلات بدن  شده و چربی سوزی را به همراه دارد و روشی موثر برای کاهش وزن و رسیدن به اندامی مناسب محسوب می شود. امروزه در کشورمان باشگاههای بسیاری با نام ترامپولین تاسیس شده اند که به آموزش ترامپولین یا همان sJumping Fitnes زیر نظر کمیته جامپینگ فیتنس کشورمان و با نظارت فدراسیون ورزش های همگانی مشغول هستند.

جامپینگ فیتنس (Jumping Fitnes) چیست ؟

به طور کلی ورزش جامپینگ فیتنس بر اساس حرکات و تمرینات سنگین پایه گذاری نشده است و ورزشی مناسب برای تمام سنین می باشد این ورزش بیش از 400 عضله بدن را درگیر می کند در صورتی که بسیاری از ورزش های سنگین قدرتی و استقامتی فاقد این قابلیت هستند. تمرینات جامپینگ فیتنس را میتوان حتی تاثیر گذارتر از برخی ورزش های هوازی مانند پیاده روی و دویدن در جهت کالری سوزی دانست تا جایی که حتی هیچگونه آسیب و خطری مفاصل پاها را در انجام این ورزش تهدید نمی کند و حتی موجب فرم و شکل گیری اندام هایی همچون پاها، شکم، باسن و .. نیز شده و با ترشح هورمون اندروفین در بدن موجب آرامش و شور در ورزشکار نیز می شود.

بیشتر بدانید : آشنایی با ترامپیولین و تاثیر آن بر لاغری

جامپینگ فیتنس (Jumping Fitnes) چیست ؟

فواید جامپینگ فیتنس (sJumping Fitnes)

جامپینگ فیتنس که با نام ترامپولین نیز شهرت جهانی پیدا کرده در گذشته به منظور ابزاری در جهت تقویت انعطاف پذیری بدن و افزایش چابکی ورزشکاران ژیمناستیک کار مورد استفاده قرار می گرفت و با توجه به فواید و مزایای تمرینی که از ترامپولین بروز پیدا کرد از این وسیله در جهت تمرین فضا نوردان نیز بهره گرفته شد و امروزه این وسیله با نام جامپینگ فیتنس خود نمایی می کند. به طور کلی فواید ورزش جامپینگ فیتنس را میتوان در :

- کالری سوزی و رسیدن به تناسب اندام

- ترشح هورمون اندروفین و ایجاد نشاط و شادی و برطرف نمودن افسردگی

- تقویت ماهیچه های مرکزی بدن

- بالا بردن تراکم استخوانها

- بهبود و تقویت سیستم قلبی – عروقی بدن

- بر طرف کننده چربی های انباشته شده در بدن (سلولیت) با متابولسیم بالا

- بهبود رشد جسمی و فکری در کودکان

- افزایش سیستم ایمنی بدن و بهبود حافظه و تمرکز مغز

و بسیاری مواردی دیگر دانست.

بیشتر بدانید : بادی بالانس چه ورزشی است ؟ آیا باعث لاغری می شود ؟

فواید جامپینگ فیتنس (Jumping Fitnes)

مضرات جامپینگ فیتنس (Jumping Fitness)

شاید بتوان مضرات و مصدومیت های این ورزش این چنین عنوان کرد که اکثریت افرادی که به جهت آسیب دیدگی در تمرینات جامپینگ فیتنس به کلینیک های درمانی مراجعه می کنند عمومأ کودکان و نوجوانان هستند که دچار پیچ خوردگی پاها، دستان و گاهأ شکستگی و کشیدگی عضله در اندام های خود شده اند که در اثر انجام حرکات خطرناکی مانند پشتک زدن، پرش غیر اصولی و گاهأ در اثر برخورد با یکدیگر به خارج از تشک ترامپولین پرت شده و دچار مصدومیت شده اند اما با رعایت چند نکته میتوان از بروز مصدومیت و مضرات این ورزش کاست.

- همواره به طور انفرادی از وسایل جامپینگ فیتنس (ترامپولین) استفاده کنید و از تمرین به صورت گروهی بر روی این وسیله جدأ خودداری نمائید چون اکثر اتفاقات و حوادث این ورزش در اثر برخورد افراد با یکدیگر بروز می کند.

- هیچگاه تا هنگامی که به مهارت کامل در انجام حرکات تمرینی این ورزش دست نیافته اید از اجرای حرکات نمایشی مانند پشتک زدن پرهیز کنید.

- افراد مبتدی همواره در هنگام تمرین با وسایل جامپینگ بایستی پیرامون خود را با لوازم حمایتی مانند تشک نرم و .. تجهیز نمایند تا از بروز آسیب احتمالی ایمن باشند.

مضرات جامپینگ فیتنس (Jumping Fitnes)

با رعایت موارد ایمنی هیچگاه در هنگام تمرینات این ورزش دچار آسیب دیدگی نخواهید شد و اثرات مثبت این ورزش را بر روی بدن خود احساس خواهید کرد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با سایر ورزش ها و همچنین انواع لوازم وتجهیزات و رزشی و مطالعه بیشتر مقالات علمی ورزشی روز به صفحه اصلی سایت کالاورزش، قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید .

کالاورزش