روش های غیر اصولی کاهش وزن و اثرات استفاده از مکمل های چربی سوز

در این مقاله روش های غیر اصولی کاهش وزن از جمله کاهش وزن به روش آب زدایی بدن و همچنین اثرات استفاده از مکمل های چربی سوز مانند ال کارنیتین و مکمل های افزایش دهنده وزن و توده عضلانی مانند کراتین بیان شده است.

 

1. روش های غیر اصولی کاهش وزن

1.1 کاهش وزن به روش آب زدایی بدن

2. اثرات استفاده ازمکمل های چربی سوز و مکمل های افزایش دهنده وزن و توده غضلانی

2.1 ال کارنیتین مکملی چربی سوز 

2.2 کراتین مکملی برای افزایش وزن یا توده عضلانی

 

 

بسیاری از افراد معمولا از آگاهی لازم نسبت به چگونگی کاهش یا افزایش وزن برخوردار نیستند از این روی این عدم آگاهی موجب بروز مشکلاتی در کنترل وزن ایشان خواهد شد. در ابتدا به موضوع کاهش وزن و پس از آن به چگونگی استفاده از مکمل ها در راستای  چربی سوزی و بالا بردن وزن بدن و ساختن توده های عضلانی خواهیم پرداخت.

 

روش های غیر اصولی کاهش وزن

بسیاری از افراد برای کاهش وزن از شیوه های مختلفی مانند عدم نوشیدن مایعات، پوشیدن لباس های نایلونی و جذب و زیرپوش های لاغری و حتی از سونا و انجام تمرینات شدید ورزشی در اتاق هایی با مقدار دمای زیاد برای تعریق بیشتر بدن استفاده می کنند که اثرات بکار گیری این روش ها سبب کاهش قدرت عضلات، افت مدت زمان انجام فعالیت، کاهش عملکرد سیستم قلبی در هنگام فعالیت، اخلال در مراحل تنظیم دمای بدن، کاهش روند جریان خون رسانی و کاهش مقدار خون تصفیه شده در کلیه، کم شدن ذخایر گیکوژن در کبد، و افزایش مقدار دفع الکترولیت بدن خواهد شد. 

بیشتر بدانید : چگونه میتوان با یک رژیم غذایی مناسب به کاهش وزن رسید ؟

روش های غیر اصولی کاهش وزن -  انجام تمرینات شدید ورزشی در اتاق هایی با مقدار دمای زیاد

کاهش وزن به روش آب زدایی بدن

بسیار تاسف بار است که بسیاری از افراد دفع آسان آب از بدن  به مقدار 1 الی 3 لیتر در ساعت را از روش تعریق ناشی از انجام  فعالیت ورزشی و یا قرار گرفتن در فضا های بسیار گرم مانند سونا و غیره را شیوه ای برای رسیدن به کاهش وزن میدانند درصورتی که در این روش ها مقدار آب بدن به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت که سبب بروز آثار منفی بر کلیه ها و سیستم قلبی عروقی را در پی خواهد داشت. نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که کاهش وزن از روش آب زدایی به مقدار 3 درصد و یا بیشترموجب تضعیف عملکرد فرد خواهد شد. اجتناب از مصرف آب شاید معمولا آسیب کمی به استخوان های بدن برساند اما به طور حتم کاهش حجم عضلات را در پی خواهد داشت. استفاده از قرص های ادرار آور (مدر) درمدت زمان کوتاهی موجب کاهش شدید پتاسیم و ایجاد اختلالاتی در تعادل مواد یونی بدن می شود که خود موجب بروز مشکلاتی در عملکرد سیستم قلبی را به همراه خواهد داشت.  
شاید بتوان مهمترین عوارض ناشی از کاهش وزن به روش آب زدایی را :
افزایش ضربان قلب
کم شدن برون ده قلبی
کاهش جریان خون در کلیه ها
اختلال در تنظیم درجه دمای بدن

دانست. کاهش سریع وزن بدن از راه آب زدایی منجر به خستگی سریع خواهد شد و اگر1 تا 2 درصد کاهش وزن بدن ناشی از آب زدایی باشد احتمال آن ممکن است که عملکرد هوازی بدن نیزکاهش یابد. در صورتی که شخص در حد متوسط و یا شدید دچار کم آبی شود، باید تحت شرایط کنترل شده ای به او غذا و آب رسانده شود. مصرف بیش از حد آب نیز ممکن است تعادل الکترولیتی بدن را بر هم زند. مصرف تقریبا 1 لیتر مایعات در هر ساعت، به موازات خوردن سه گرم مواد قندی (کربوهیدرات) به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن میتواند شیوه بسیار مناسبی باشد.

روش های غیر اصولی کاهش وزن - کاهش وزن به روش آب زدایی بدن

اثرات استفاده ازمکمل های چربی سوز و مکمل های افزایش دهنده وزن و توده غضلانی

متاسفانه مصرف داروهایی که وزن بدن را از راه کاهش اشتها کم می کنند رو به افزایش است. بیشتر این داروها  بدون مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه مصرف می شوند. چنین داروهایی با افزایش یا کاهش سطح انتقال دهنده های عصبی در هیپوتالاموس و کاهش اشتها از یک سو و افزایش انرژی مصرفی در بافت های بدن از سوی دیگر، موجب کاهش وزن می شوند. البته استفاده ی طولانی مدت از این داروها، سبب ایجاد مشکلات روانی و بی نظمی در عملکرد قلب (آریتمی) می شوند. همچنین، این داروها ممکن است سبب افزایش لرزش اعضای مختلف بدن، افزایش فشار ریوی و حتی حمله قلبی و در نهایت مرگ فرد شوند.
مکمل های چربی سوز بیشتر به اشکال مختلف مانند: قرص، پودر، کپسول، شربت و حتی آدامس در بازار یافت میشوند. 
بررسی های علمی نشان می دهد که در بین انواع مکمل ها، شمار مکمل های چربی سوز در بازار بیش از دیگر مواد است. البته اقشار گوناگون جامعه با هدف ها متفاوتی به مصرف این مواد روی می آورند. کسانی که چاق هستند و برخی از ورزشکاران رشته هایی که برای رسیدن به وزنی که باید در آن به رقابت بپردازند، جهت رسیدن به وزن مطلوب، این مکمل ها را مصرف می کنند.
یادآوری این نکته ضروری است که کاهش چربی و کاهش وزن بدن همواره مترادف نیستند. این نکته مهم در مورد همه روش های مصنوعی کاهش وزن صدق می کند. شماری از روش ها بیش از هر شیوه ی دیگری از میزان آب بدن می کاهند. در خصوص ایمنی استفاده از این مواد نیز تردیدهایی وجود دارند؛ زیرا واکنش های نامطلوبی در نتیجه ی مصرف برخی از این مواد و داروها دیده شده است.
مکمل های چربی سوز به روش های زیر عمل کنند:
به حرکت در آوردن چربی ها از بافت چربی به سوی خون و سپس حمل آن از خون به عضله
کاهش جذب چربی ها در دستگاه گوارش
کاهش و مهار اشتها

لازم به یادآوری است که مواد موجود در برخی از مکمل ها اساسا خطرناک هستند و حتی ممکن است مرگ آور باشند؛ حتی در مواردی که ادعا می شود مواد سازنده آن ها طبیعی هستند، باز هم به معنی ایمن بودن آنها نیست. در حال حاضر هیچ ضمانتی در مورد خلوص مکمل های تجاری وجود ندارد و تنها راه اطمینان این است که از این مکمل ها استفاده نکنید.

بیشتر بدانید : آشنایی با مکمل های رایج ورزشی و دلایل استفاده و مضرات آنها

اثرات استفاده ازمکمل های چربی سوز

 ال کارنیتین مکملی چربی سوز

از مکمل هایی که برای کاهش وزن استفاده می شود، ال کارنتین است. این ماده ترکیبی است که به انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری های سلول کمک می کند. به عبارت دیگر محلی که چربی در آن به عنوان سوخت مصرف  می شود. این ماده را میتوان از راه خوردن مواد غذایی مانند: انواع گوشت ها (گوسفند، بره، گوساله، مرغ)، شیر، تخم مرغ، بادام زمینی، به میزان متفاوتی دریافت کرد. نتیجه ی ال کارنیتین در حفظ چربی ها را می توان موجب بهبود عملکرد استقامتی دانست. به علاوه این زنجیره رویدادها منجر به ارائه فرضیه چربی سوز بودن این مکمل شده است.
مصرف مکمل ال کارنیتین تنها در صورتی مفید خواهد بود که به اندازه و در موقعیت مناسب مصرف شود. به عبارت دیگر مصرف 2 گرم از این مکمل 1 ساعت پیش از ورزش ممکن است آثار مفیدی داشته باشد. شاید مصرف روزانه 2 گرم به مدت چند هفته، حتی اثر فزاینده ای در عملکرد نیز داشته باشد. به لحاظ وجود تفاوت های زیست شناختی و توجه به این حقیقت که ما پاسخ های منحصر به فردی به مکمل ها و داروها می دهیم. معتقدیم که بی مصرف خواندن این مکمل برای همگان امری کوته بینانه است. ممکن است این مکمل برای عده ای مفید باشد اما برای عده ای دیگر جز هدر دادن پول و عمر ثمر دیگری نداشته باشد.

 ال کارنیتین مکملی چربی سوز

کراتین مکملی برای افزایش وزن و توده عضلانی

در مقابل گروه قبل که به دنبال مکمل هایی جهت کاهش وزن یا کاهش چربی بدن هستند، گروه دیگری در جست جوی مکمل هایی برای افزایش وزن یا توده ی عضلانی هستند. معمولا اولین مکملی که به این گروه توصیه میشود کراتین است.
بیشترین غلظت بافتی کراتین در عضله اسکلتی دیده شده و تقریبا دو سوم کل آن به شکل کراتین فسفات است. کراتین به شکل طبیعی در رژیم غذایی وجود دارد. یک کیلوگرم گوشت تازه گاو 5 گرم کراتین دارد. در مصرف معمول روزانه میزان آن کمتر از 1 گرم است. اما برآورد نیاز روزانه یک فرد به طور متوسط حدود 2 گرم در روز است. بدن ظرفیت خیلی کمی برای بازسازی کراتین در کبد، کلیه ها، لوزالمعده و بافت های دیگر دارد. جایگاه اصلی کراتین در بدن کلیه هاست.
مصرف کراتین موجب افزایش ناگهانی توده ی بدن میشود. عموما به نظر میرسد طی یک دوره 4 تا 5 روزه مصرف کراتین، 1 تا 2 کیلوگرم بر وزن بدن افزوده شود. اما ممکن است افزایش وزن از این هم بیشتر باشد . نگرانی های زیادی در مورد مشخص نبودن عوارض مصرف مقادیر زیاد کراتین در دراز مدت و آثار سوی آن بر سلامت وجود دارد. عمده ی این نگرانی ها مربوط به احتمال تاثیر منفی آن بر عملکرد کلیه هاست.

کراتین مکملی برای افزایش وزن و توده عضلانی

پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در خصوص شیوه های موثر در کاهش وزن و لاغری به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش)، و قسمت * وبلاگ * مراجعه و با مطالعه مقالات علمی ورزشی اطلاعات خود را افزایش دهید. 
 

کالاورزش