غلطک شکم (Ab Roller) و راهنمای تمرین با آن

در این مقاله غلطک شکم (Ab roller) و راهنمای خرید آن و همچنین فواید تمرین و راهنمای نحوه انجام تمرین حرکت رول شکم بیان شده است.

 

1. غلطک شکم (Ab Roller) چیست ؟

2. راهنمای خرید غلطک شکم (Ab roller)

3. فواید تمرین با غلطک شکم (Ab roller)

4. نحوه انجام حرکت تمرینی رول شکم

 

 

غلطک شکم (Ab Roller) چیست ؟

غلطک شکم (Ab Roller) یکی از ابزارهای تمرینی برای تقویت عضلات شکمی است که در راستای تکامل سیر تمرینات باهدف وسعت بخشی  تمرینات شکمی مورد استفاده قرار می گیرد اما نکته قابل تامل در هنگام استفاده از این وسیله در حین انجام تمرینات شکمی اینست که موجب می شود عضلاتی همچون ،عضلات بازویی، کمر و گردن نیز شروع به فعالیت کنند. میزان اثر بخشی تمرین با غلطک شکم (Ab Roller) به قدری بالاست که ورزشکاران رشته های بدنسازی را قانع نموده تا از آن برای انجام تمرینات شکمی و ساختن شکمی  Six pack (6 تیکه)استفاده نمایند.

غلطک شکم (Ab Roller) را میتوان ابزاری مناسب برای انجام تمرینات ورزشی در منزل دانست طراحی این وسیله به گونه ای است که در هنگام تمرین تاثیر مستقیمی بر روی عضلات شکمی و کمر دارد. همچنین بر روی غلطک شکم دسته هایی با روکش فوم طراحی شده تا ورزشکار در حین تمرین بتواند به راحتی برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کند.

بیشتر بدانید : ول اسلاید (Valslide) چیست ؟ راهنمای تمرین و خرید آن

غلطک شکم (Ab Roller) چیست ؟

راهنمای خرید غلطک شکم (Ab roller)

به طور کلی غلطک های شکم در مدل های یک و دو چرخ طراحی، تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند.

 غلطک های یک چرخ دارای چرخی پهن و زاویه دارهستند و از پایداری کمتری برخوردارند و این امکان را فراهم می سازند تا ورزشکار بتواند به راحتی در زاویه های مختلف تمرینات مخصوص بر روی عضلات شکم، بازو و ... را انجام دهد.

اما طراحی غلطک های دوچرخ به این صورت است که دو چرخ نسبتأ باریک در کنار یکدیگرقرار داده شده اند که قابلیت استفاده به صورت یک چرخ را نیز دارا می باشند که این قابلیت به ورزشکار این امکان را میدهد که سطح مهارت خود را در هنگام انجام حرکاتی همچون دراز نشست و حرکات تعادلی اافزایش دهد. اما نکته مهم در این نوع غلطک (دو چرخ)  این است که چنانچه وضعیت دو چرخ مورد استفاده قرار گرفته شوند دیگر از قابلیت حرکتی و تمرینی در زوایای مختلف برخوردار نخواهد بود.

مهمترین نکته در خرید غلطک شکم (Ab roller) نوع و جنس و طراحی دسته غلطک است که باید کاملا آرگومنومیک و علمی طراحی شده باشد تا در حین انجام تمرینات باعث آسیب دیدگی و مصدومیت ورزشکار نشود. دسته های غلطک بایستی قابلیت تحمل وزن بدن در هنگام حرکت در به سمت جلو و یا عقب را داشته باشند و هنگامی که ورزشکار در زاویه های مختلف با توجه به نوع حرکت تمرینی غلطک را به حرکت در می آورد دسته ها باید از قابلیت سازگاری با نوع تمرین برخوردار باشند. در هنگام استفاده از غلطک دسته ها و چرخ ها نبایستی هیچگونه لغزش و تکانی داشته باشند زیرا در صورت لغزش چرخها در هنگام تمرین بر روی سطح زمین ممکن است باعث آسیب دیدگی، مصدومیت و برخورد ورزشکار با سطح زمین شود.

بیشتر بدانید : فواید تمرین با دستگاه دراز نشست و تاثیر آن بر لاغری

راهنمای خرید غلطک شکم (Ab roller)

فواید تمرین با غلطک شکم (Ab roller)

همانطور که در بالا گفته شد غلطک شکم (Ab roller) ابزاری کاربردی برای تمرین و تقویت عضلات شکم در باشگاه و یا حتی منزل است اگر بخواهیم به صورت کلی فواید تمرینی ین وسیله را بیان کنیم باید بگویم که استفاده از غلطک شکم موجب :

تقویت عضلات شکمی، بازو، کمر و سرشانه

کمک به ساختن شکمی 6 PACK (6 تیکه)

 اثر بخشی تمرین و وسعت دهی به تمرینات

تقویت عضلات سینه ، پشت و پاها و ..

دارا بودن قابلیت استفاده برای عامه مردم چه افراد مبتدی و حرفه ای در منزل و باشگاه را میتوان نام برد.

بیشتر بدانید : آشنایی با بهترین حرکات تمرینی شکم و پهلو

فواید تمرین با غلطک شکم (Ab roller)

نحوه انجام حرکت تمرینی رول شکم

حرکت رول شکم که با نام حرکت شکم با غلطک نیز شناخته می شود که یک حرکت تمرینی قدرتی برای افرادی در سطوح متوسط است که عضلات شکم و سرشانه را به چالش کشیده و موجب تقویت آنها می شود.

برای انجام این حرکت غلطک را توسط هر دو دست در وضعیت زانو زدن گرفته به طوری که غلطک روبه روی شما قرار داشته و تمامی وزن شما بر روی دست ها و زانوها متمرکز باشد، سپس به آرامی غلطک را به سمت جلو هدایت کرده و بدن خود را کاملا در موقعیت کششی قرار دهید در هنگامی که در وضعیت کششی هستید عمل دم را انجام دهید، پس از کمی مکث در حالت کششی با انجام عمل بازدم به وضعیت اولیه خود بازگردید، لازم به ذکر است در هنگام بازگشت به وضعیت اولیه عضلات شکم را در حالت منقبض نگه دارید و مجددا حرکت را تکرار کنید.

ورزشکاران حرفه ای می توانند این حرکت را علاوه بر جهت مستقیم در جهت های مورب نیز انجام دهند. انجام این حرکت در جهت های مورب موجب ایجاد فشار به عضلات کناری شکم و تقویت آنها می شود.

انجام این حرکت برای افرادی که از بیمارهای شایع کمر رنج می برند به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

بیشتر بدانید : آموزش تمرین با دمبل برای بانوان در منزل

نحوه انجام حرکت تمرینی رول شکم

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با لوازم و تجهیزات ورزشی و نحوه انجام تمرینات آنها به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش) و برای مطالعه مقالات علمی روز ورزشی در صفحه اصلی سایت گزینه * وبلاگ * را انتخاب فرمائید.

کالاورزش