زومبا (Zumba) چیست ؟ همه آنچه که درباره این ورزش باید بدانیم

در این مقاله زومبا (Zumba) چیست ؟ مضرات و فواید آن به همراه معرفی ورزش زومبا فیتنس (Zumba Fitness) و تاثیر زومبا بر افسردگی پرداخته شده است.

 

1. زومبا (Zumba) چگونه ورزشی است ؟

2. زومبا فیتنس (Zumba Fitness)

3. فواید ورزش زومبا

4. مضرات ورزش زومبا

5. تاثیر ورزش زومبا بر افسردگی

 

 

زومبا (Zumba) چگونه ورزشی است ؟

Zumba یک واژه لاتین مربوط به کشورهای امریکای جنوبی است که که در ادبیات زبان کلمبیایی به معنی حرکت سریع بدن و همراه با طراوت (دنس) معنی پیدا می کند. ریتم موزیک این ورزش برگرفته شده از موسیقی و حرکات موزون (رقص) پر انرژی و شاد کشورهای لاتین زبان مانند اسپانیا، برزیل (رقص سامبا) و کشورهای حوزه دریای کارائیب (رقص سالسا سوکا) برگرفته شده است. Zumba  نخستین بار در سال 1990 توسط آلبرتو بتو پرز (Alberto beto perez) کلمبیایی ابداع و با استقبال مردم کلمبیا روبه رو شد و پس از آن به کشورهای امریکای جنوبی ورود پیدا کرد ودر اندک زمانی مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت تا جایی که بر اساس آمارهای جهانی بیش از 15 میلیون نفر در 185 کشور جهان به آموزش و یادگیری و انجام ورزش زومبا پرداخته و حضوری مستمر در کلاس های این ورزش دارند.

زومبا (Zumba) چگونه ورزشی است ؟

Zumba به طور کلی نوعی فعالیت ورزشی است که تمام اندام ها و ماهیچه های بدن را توسط مجموعه ای از حرکات موزون و متنوع به چالش می کشد و باعث تقویت عضلات، بهبود انعطاف بدنی، چربی و کالری سوزی، لاغری و تناسب اندام می شود. این ورزش با ترشح هورمون اندروفین در مغز، احساس طراوت و شادبی را در کنار بهبود عملکرد سیستم قلبی – عروقی بهرای ورزشکار به ارمغان می آورد. کلاس های این ورزش در دو نوع زومبا فیتنس (Zumba Fitness) و زومبا دنس (Zumba Dance) در بیشتر کشورهای جهان برگزار می شود.

بیشتر بدانید : فواید ورزش ایروبیک و تاثیرات آن در لاغری

زومبا (Zumba) چگونه ورزشی است ؟

زومبا فیتنس (Zumba Fitness)

Zumba Fitness نوعی فعالیت ورزشی هوازی است که حرکات آن بر مبنای حرکات تمرینی ایروبیک مدرن طراحی شده اند که در آن حرکات تمرینی اندام های پائینی بدن (باسن) همراه و همزمان با حرکات پاها و دستان صورت می گیرد. اما فرق میان حرکات ورزش Zumba  و حرکات ورزش Aerobic در میزان هماهنگی پاها، دست ها، ضربه زدن و چرخش با اندام های میانی بدن و استفاده از وزنه (دمبل) و انجام حرکاتی قدرتی در تمرینات است.  

بیشتر بدانید : ایروبیک یا پیلاتس ؟ کدام بهتر است ؟ ایروبیک فیتنس چیست ؟

زومبا فیتنس (Zumba Fitness)

فواید ورزش زومبا

Zumba ورزشی گروهی است که برای آن دسته افرادی که ورزش در محیط های شاد و پر انرژی را می پسندند میتواند گزینه مناسبی باشد. این ورزش از مجموعه ای از حرکات تمرینی متنوع موزون و شاد تشکیل شده و برای افرادی که چندان تمایلی به انجام تمرینات سنگین و یکنواخت با دستگاههای ورزشی را ندارند انتخاب مناسبی است.

زومبا یکی از بهترین فعالیت های ورزشی برای دستیابی به کاهش وزن و لاغری است به طوریکه در 1 ساعت تمرین زومبا میتوان چیزی در حدود 450 کالری از دست داد تا جایی که میتوان بدون پیروی از برنامه رژیمی خاص تنها با انجام تمرینات مستمر این ورزش به کاهش وزن دلخواه رسید.

 حرکات متنوع تمرینی این ورزش علاوه بر افزایش توان هوازی موجب تقویت عضلات بدن از جمله ماهیچه های کمر، شکم و پاها و با به چالش کشیدن عضلات اصلی بدن مانند عضلات شکمی، پشت، باسن و ران ها تناسب اندام را نیز برای ورزشکار پدید می آورد.

در تمرینات زومبا میتوان سریعتر از هر ورزش دیگری میزان ضربان قلب را به حدود 140 ضربه در دقیقه رساند و با دریافت اکسیژن بالا و خونی رسانی بیشتر به اندام ها سیستم قلبی را تقویت نمود. حرکات تمرینی طراحی شده در ورزش زومبا حرکاتی نیستند که شما در سایر ورزش ها دیده باشید زیرا حرکات تمرینی این ورزش با حرکات موزون (رقص) آمیخته شده اند که علاوه بر ایجاد طراوت و شادابی در تمرین افزایش انعطاف بدنی را در ورزشکار ایجاد می کند و با کاهش تنش باعث آرامش روحی و روانی در فرد می شود.

این ورزش علاوه بر تقویت بدن موجب رشد عضلانی وهماهنگی بین اندام ها و تناسب بدنی شده و بهبود عملکرد مغز را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بدانید : بادی پامپ چگونه ورزشی است ؟ آیا باعث لاغری می شود ؟

فواید ورزش زومبا

مضرات ورزش زومبا

Zumba برای افرادی که از اضافه وزن بالایی برخوردارند و افرادی که دچار بیماریهای جسمی هستند میتواند مضر باشد. همانطور که قبلا گفته شد زومبا از مقدار کالری سوزی بالایی برخوردار است که در هر ساعت باعث سوختن 450 کالری در بدن می شود حرکات تمرینی مداوم و سنگین این ورزش و ضربات متوالی به عضلات تحتانی بدن و مفاصل میتواند در افرادی که اضافه وزن بالایی برخوردارند یا به عبارتی افراد چاق سبب احتمال افزایش آرتروز زودرس شود. این ورزش ترکیبی که به صورت حرکات موزون همراه با موزیک و ضرب آهنگ های سریع انجام می شود با توجه به داشتن کالری سوزی بالا میتواند مشکلات مفصلی و درد های استخوانی را در افراد چاق ایجاد کند. به طور کلی انجام ورزش زومبا برای افراد بالای 35 سال هیچگاه توصیه نشده است.

بیشتر بدانید : بادی بالانس (Body Balance)  چگونه ورزشی است  ؟

مضرات ورزش زومبا

تاثیر ورزش زومبا بر افسردگی

به طور کلی افرادی که به طور مرتب ورزش می کنند از خلق و خوی بهتری برخوردارند و بسیار کمتر دچار افسردگی می شوند. یکی از دستاورد های ورزش کردن الخصوص ورزش زومبا بهبود عزت نفس است. هنگامی که شما تمرینات Zumba را انجام میدهد باعث آزاد سازی اندروفین در مغز می شوید که احساس مثبتی تا حدودی شبیه به تاثیر مرفین بر بدن را دارد که باعث حس خوشحالی و انرژی در بدن می شود. در واقع اندروفین عملکردی همچون مرفین در بدن دارد به عبارتی نوعی تسکین دهنده درد است و سمتی یک آرامش بخش محسوب می شود.

تحقیقات نشان داده که انجام مستمر تمرینات ورزش زومبا سبب کاهش افسردگی، استرس، اضطرابات روحی روانی و افرایش اعتماد به نفس و بهبود خواب و احساس نشاط و آرامش در فرد می شود.

بیشتر بدانید : چه ورزش هایی باعث درمان چه بیماری هایی می شوند ؟

تاثیر ورزش زومبا بر افسردگی

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ورزش زومبا و سایر ورزش ها بع صفحع اصلی سایت ما (کالاورزش)، قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید.

کالاورزش