چگونه و با چه ابزارهایی مچ دست را تقویت کنیم ؟

در این مقاله ابزار و تجهیزات تقویت مچ دست ها از جمله فنر (قیچی) تقویت مچ دست، توپ تقویت مچ دست (Power Ball) و حلقه تقویت مچ دست (Power Ring) و فواید آن به همراه چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه بیان شده است.

 

1. چرا باید مچ های قوی داشته باشیم ؟

2. ابزارها و تجهیزات تقویت مچ

2.1 فنر (قیچی) تقویت مچ دست (Hand Grip)

2.2 توپ تقویت مچ دست (Power Ball)

2.3 حلقه تقویت مچ دست (Power Ring) و فواید آن

3. چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه

3.1 حرکت چرخش مچ دست

3.2 حرکت سطل شن

3.3 حرکت ایستادن بر روی دست ها

3.4 حرکت شنا بر روی دیوار

 

 

چرا باید مچ های قوی داشته باشیم ؟

مچ دست و عضلات آن مثل ماهیچه های پاها جزء کاربردی ترین عضلات و اندام های بدن محسوب می شوند. برخورداری از مچ دستانی نیرومند در امر ورزش و زندگی عادی خود یک مزیت است و در بسیاری از ورزش ها مانند تنیس، والیبال، بسکتبال، بدمینتون، بدنسازی و حتی برای دروازه بانان فوتبال برخورداری از مچ هایی نیرومند فاکتوری مثبت و کاربردی است. برخورداری از مچ هایی نیرومند به طور چشمگیری در کاهش مصدومیت های ناشی از تمرینات سنگین و سرعت بهبود مصدومیت ها بسیار موثر است از این روی همواره متخصصان ورزشی انجام تمریناتی در جهت تقویت مچ و عضلات دست را به ورزشکاران توصیه می کنند. 

بیشتر بدانید : فواید تمرین با کش بدنسازی CX و آشنایی با تمرینات آن

چرا باید مچ های قوی داشته باشیم ؟

ابزارها و تجهیزات تقویت مچ

امروزه شاهد پیشرفت چشمگیری در زمینه ساخت و تولید تجهیزات ورزشی هستیم که هر یک با هدف مشخصی برای تقویت عضوی از بدن طراحی و ساخته شده اند که مچ دست ها و تقویت آنها نیز از این مقوله مستثنی نیستند. از این روی به معرفی چند نمونه از ابزارهایی که راستای تقویت عضلات مچ دست ها از کارایی بالایی برخوردارند خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : رتبه بندی تجهیزات بدنسازی بر اساس کارایی

 

فنر (قیچی) تقویت مچ دست (Hand Grip)

قیچی تقویت مچ (Hand Grip) یکی از مناسب ترین ابزار های تمرینی برای تقویت مچ و ساعد است و با توجه به مقدار کارایی بالایی که دارد درعین ساده گی از تنوع بسیاری برخوردار بوده و بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. مچ و ساعد دست ها در بیشتر ورزش ها برای انجام حرکات تمرینی به چالش کشیده می شوند. در ورزش هایی مانند بدنسازی، صخره نوردی، هنرهای رزمی، ژیمناستیک، پاورلیفتینگ و ... برخورداری از مچ ها و ساعد هایی قوی بسیار حائز اهمیت است که استفاده از این وسیله میتواند به تقویت عضلات مچ و ساعد ورزشکاران این رشته های ورزشی کمک کند. قیچی مچ ابزاری بسیار ایده ال برای استفاده ورزشکاران ورزش های قدرتی مانند پاورلیفتینگ، وزنه برداری و بدنسازی است تا بتوانند قدرت و استقامت مچ و ساعد خود را افزایش دهند. این وسیله دارای دستگیره ای است که ورزشکار با فشار به آن میتواند حرکت مورد نظر خود را انجام و دهد و با تنظیم فنر قرار گرفته بر روی دستگاه مقدار فشار وارد به مچ دست خود را تنظیم کند.

معمولا قیچی های تقویت مچ در انواع متنوع در اندازه 15 سانتی متر طراحی و ساخته می شوند. در قسمت بالای این وسیله فنر مقاومی قرار گرفته که دارای قابلیت تنظیم فشاری است که میتوان میزان فشار وارد شونده به مچ را تنظیم نمود. بر روی قسمت دستگاه برای پیشگیری از آسیب (تاول پینه) به کف دست  پوشش پلاستیکی نرمی تعبیه شده است همچنین این وسیله دارای پیچ تنظیم فشار است که میتوان مقدار فشار وارد شده به مچ را بین 5 الی 30 کیلوگرم تنظیم و برای تعداد دفعات بیشتری انجام داده شود.

بیشتر بدانید :  تمرین با دمبل چه فوایدی برای بانوان دارد ؟

فنر (قیچی) تقویت مچ دست (Hand Grip)

توپ تقویت مچ دست (Power Ball)

Power Ball (توپ تقویت مچ) یکی از آسانترین روش ها برای تقویت مچ ها است. برای تمرین با این ابزار تنها کافی است که توپ را در کف دست خود گرفته و با مشت کردن دست به آن نیرو وارد نمائید انجام این حرکت به مرور زمان تقویت عضلات ساعد و مچ دست را به همراه خواهد داشت. با استفاده از Power Ball علاوه بر تقویت عضلات ساعد میتوان عضلات پیرامون کف دست و مچ را نیز تقویت نمود تا جایی که دامنه ی قدرتی آنها را به طور چشمگیری افزایش داد. 

توپ های تقویت مچ با رنگ ها و طراحی های متنوع از جنس پلاستیک نرم (TPR) و سیلیکون، معمولا به قطر 6 الی 7 سانتی متر به وزن 150 الی 250 گرم طراحی و تولید می شوند و از دوام و کیفیت بالایی برخوردار هستند و به آسانی در کف دست قرار گرفته و ابزاری تاثیر گذار برای تقویت مچ و انگشتان دست محسوب می شوند.

بیشتر بدانید : توپ جیم بال چیست و چه کاربردی دارد ؟

توپ تقویت مچ دست (Power Ball)

حلقه تقویت مچ دست (Power Ring) و فواید آن

Power Ring (حلقه تقویت مچ) از جمله ابزارهای ورزشی است که علاوه بر حجم کم و سبک بودن از کارایی بالایی برای تقویت عضلات مچ دست ها و ایجاد طراوت و تمرکز برخوردار است.  با بهره گیری از حلقه تقویت مچ میتوان به آسانی عضلات پیرامون مچ دست ها نیرومند ساخت و توان دست ها را در ورزش هایی همچون بدنسازی، بارفیکس و حتی ورزش های رزمی مانند بوکس، کشتی و ... بهبود بخشید.

 شاید بتوان مهمترین ویژگی حلقه تقویت مچ را در قیمت، تنوع، و سادگی این ابزار دانست. امروزه این وسیله یکی از ساده ترین ابزارهای تقویت مچ و ساعد محسوب می شود که در رنگ بندی های متنوع، به قطر 5 الی 8 سانتیمتر با طراحی های شکیل از جنس پلاستیک نرم تولید و روانه بازارهای ورزشی می شود و قابلیت ایجاد فشار به مچ دست با توجه به نوع حلقه بین 10 الی 50 کیلوگرم را نیز دارا هستند.

بیشتر بدانید : مزایای ورزش با حلقه لاغری (هولاهوپ)

حلقه تقویت مچ دست (Power Ring) و فواید آن

چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه

بدون بهره گیری از ابزارهای تقویت مچ همچون فنر (قیچی) تقویت مچ (Hand Grip)، حلقه (Power Ring) و توپ (Power Ball) نیز میتوان با انجام تمریناتی عضلات مچ و ساعد دست ها را نیز تقویت نمود اما تنها راه رسیدن به مهم انجام مستمر تمرینات است. در چند نمونه از حرکات تمرینی در جهت تقویت مچ دست ها را که میتوان در خانه انجام داد معرفی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : آشنایی با 12 حرکت تمرینی بتل روپ در جهت تقویت عضلات بدن

 

حرکت چرخش مچ دست

برای انجام این حرکت تمرینی دست ها روبه روی بدن به صورت کشیده نگه دارید به طوریکه کف دستان رو به زمین باشند. سپس به صورت دایره وار مچ دست ها را به سمت راست به گردش درآورید و سپس جهت گردش دست ها را تغییر دهید، حتی میتوان در هنگام اجرای حرکت مچ دس تها را نیز باز و بسته نمائید. این حرکت توسط فیزیوتراپیست ها به بیمارانی که دچار ناتوانی در حرکت دست های خود هستند تمرین داده می شود.

چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه - حرکت چرخش مچ دست

حرکت سطل شن

به طور حتم تمرین تقویت مچ دست ها در شن را در فیلم های رزمی و یا تمرینات ورزش های رزمی دیده اید. برای لانجام این حرکت به یک سطل و مقداری شن نیاز دارید. ابتدا شن را درون سطل ریخته و دست ها را تا جایی که مچ ها به داخل شن فرو روند درون سطل قرار دهید، سپس دستهای خود را در داخل شن باز و بسته کنید و حرکت چرخش مچ را در داخل شن به مراتب تکرار کنید.

بیشتر بدانید : آشنایی با ورزش تکواندو این هنر رزمی کره ای

 

حرکت ایستادن بر روی دست ها

برای انجام این حرکت پاها را بر روی دیوار قرار داده تا بتوانید تعادل خود را بهتر حفظ کنید و تلاش کنید که مچ دست های خود را ثابت نگه دارید و در این حالت ساکن بمانید و نیازی ندارید که حرکتی انجام دهید زیرا این حرکت به تنهایی فشار بسیار زیادی را به بدن الخصوص مچ دست ها وارد می آورد. لازم به ذکر است که در هنگام انجام این حرکت نبایستی مچ ها حرکتی داشته باشند زیرا حرکت مچ ها ممکن است باعث برهم خوردن تعادل و متعاقب آن پیچ خوردگی و آسیب آنها شود.

بیشتر بدانید : آشنایی با ول اسلاید و تمرینات آن

چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه - حرکت ایستادن بر روی دست ها

حرکت شنا بر روی دیوار

برای انجام این حرکت در فاصله 150 سانتیمتری از دیوار قرار گرفته، سپس بدن خود را به سمت دیوار متمایل کنید در نظر داشته باشید که وزن بدنتان را بایستی دستها بر روی دیوار کنترل کنند، سپس بدن را به سمت دیوار متمایل کرده، توجه داشته باشید که وزن بدن بایستی توسط دست ها کنترل شود، با کمک نوک انگشتان از دیوار فاصله گرفته و حرکت را مجددا تکرار کنید. برای دشوار نمودن تمرین میتوانید فاصله خود را از دیوار بیشتر کنید.

چند نمونه از تمرینات تقویت مچ در خانه - حرکت شنا بر روی دیوار

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با ابزار و تجهیزات ورزشی و نحوه استفاده و تمرین با آنها به صفحه اصلی سایت کالاورزش، و قسمت * وبلاگ * مراجعه، و با مطالعه مقالات روز دانش ورزشی خود را افزایش دهید.

کالاورزش