هاکی روی یخ (Ice Hockey) چگونه ورزشی است ؟

در این مقاله به ورزش هاکی روی یخ (Ice Hockey) و تعداد ست ها، زمان و زمین بازی هاکی به همراه معرفی بهترین تیم های هاکی روی یخ جهان و قوانین، تاریخچه و تجهیزات مورد نیاز این ورزش پرداخته شده است.

 

1. هاکی روی یخ (Ice Hockey)

2. تاریخچه ورزش هاکی روی یخ

3. تجهیزات مورد نیاز بازی هاکی روی یخ

4. تعداد ست ها، زمان و زمین بازی هاکی روی یخ

5. قوانین بازی هاکی روی یخ

6. بهترین تیم های هاکی روی یخ جهان

 

 

هاکی روی یخ (Ice Hockey)

Ice Hockey یکی از ورزش های محبوب دنیا است که بیشتر در کشورهای امریکای شمالی (امریکا – کانادا) و کشورهای حوزه اسکاندیناوی (فنلاند- سوئد- دانمارک) و کشورهای سردسیر اروپا همچون روسیه ، چک، اسلواکی و ... از محبوبیت بسیاری برخوردار است که هریک از این کشورها دارای لیگ های حرفه ای این ورزش هستند. رقابت های حرفه ای هاکی جهان در بخش آقایان با عنوان NHL (لیگ ملی هاکی) و در بخش بانوان NWHL (لیگ ملی هاکی بانوان) شناخته می شوند و تعداد 64 کشور به طور رسمی عضو IIHF (فدراسیون جهانی هاکی روی یخ) می باشند. این ورزش در  کشور کانادا به عنوان ورزش ملی، و به عنوان محبوب ترین ورزش در کشور فنلاند شناخته می شود. در ورزش Ice Hockey سه عامل تکنیک، سرعت و قدرت جسمانی نقشی کلیدی را ایفاء می کنند.

بیشتر بدانید : هاکی روی چمن چگونه ورزشی است ؟

هاکی روی یخ (Ice Hockey)

تاریخچه ورزش هاکی روی یخ

ورزش هاکی روی یخ به طور حتم به کانادایی ها تعلق دارد زیرا این ورزش در این کشور ابداع شده است. در سال 1875 برای نخستین بار بود که بازی Ice Hockey در شهر مونترال (Montreal) کانادا برگزار شد. شرایط اقلیمی و آب و هوای سرد این کشور دلیلی بر علاقه مردم این سرزمین به ورزش های برفی مانند اسکی، پاتیناژ و سرسره بازی بر روی یخ است. پاتیناژ خود از ورزشها و تفریحات کانادایی ها از قدیم الایام محسوب می شد آنها در بازی پاتیناژ پوک (توپ مخصوص بازی هاکی) را اضافه کردند و ورزش نوین و جذابی با نام هاکی روی یخ را ابداع نمودند. در آن دوران این ورزش جدید چنان مورد توجه مردم واقع شد که در بیشتر ایالت ها و شهرهای این کشور به انجام این بازی می پرداختند. در دهه 1890 میلادی این ورزش به کشور امریکا ورود پیدا کرد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و پس از آن در اوایل قرن نوزدهم بود که بریتانیایی ها نیز با این ورزش آشنا شدند و پس از آن در سراسر اروپا به خصوص کشورهای حوزه اسکاندیناوی و سردسیر این قاره رواج یافت و تا جایی که امروز محبوبیت خود را در این قاره و کشور های روسیه، کانادا و امریکا حفظ نموده و همواره در مسابقات جهانی این ورزش رقابت نفس گیری میان کشورهای حوزه اسکاندیناوی، روسیه، امریکا و کانادا برقرار بوده است و همیشه یکی از این کشورها فاتح مسابقات بوده است.

بیشتر بدانید : آشنایی با تاریخچه ورزش اسکی

تاریخچه ورزش هاکی روی یخ

تجهیزات مورد نیاز بازی هاکی روی یخ

Ice Hockey ورزشی گروهی است که در قالب دو تیم انجام می شود و بازیکنان تلاش می کنند که پوک (توپ مخصوص این ورزش) که از جنس کائوچو به ضخامت2.54 سانتی متر (1 اینچ) و قطر 7.62 سانتی متر (3 اینچ) و وزن 150 گرم را داراست وارد دروازه تیم حریف کنند . از این روی که هاکی ورزش پر تنش و خطرناکی به حساب می آید استفاده از وسایل و تجهیزات حمایتی امری ضروری در این ورزش محسوب می شود در ادامه به معرفی این تجهیزات خواهیم پرداخت.

 

کلاه هاکی (Helmet)

این کلاه دارای بند های از جنس چرم است که در برخی از آنها از محفظه هایی از جنس فلز برای حمایت از سر، صورت و دندان ها قرار داده شده است. این کلاه در سایز های متفاوتی طراحی و تلید می شود.

کلاه هاکی (Helmet)

محافظ شانه (Shoulder Pads)

این پوشش محافظتی ترکیبی از یک جلیقه و قطعاتی قسمت پشت و جلو است که توسط بندهای قوی بر روی قسمت بالا تنه بازیکن بسته می شود. این وسیله حمایتی در قسمت شانه دارای محافظی از جنس سخت و نرم است تا مانع وارد شدن ضربات سنگین در حین بازی به بازیکن شود که سختی و نرمی آن بسته به انتخاب بازیکن است.

محافظ شانه (Shoulder Pads)

محافظ گردن (Neck Guard)

این ابزار حمایتی از جنس پلاستیک سخت و فشرده شده ساخته می شود و درون آن فوم نرم بکار رفته است و جهت پیشگیری از آسیب به گردن بازیکن در اثراصابت تیغه اسکیت و چوب هاکی مورد استفاده قرار می گیرد.

محافظ گردن (Neck Guard)

پیراهن هاکی

پیراهن هاکی در زیر جلیقه حمایتی پوشیده می شود و معمولا از پارچه اتی نازک با قابلیت کشسانی ساخته می شود که در پشت آن نام و شماره بازیکن جهت شناسایی در بازی درج شده است.

پیراهن هاکی

شلوار هاکی (Hockey Pants)

اندازه این شلوار تا زانوی بازیکنان است و درواقع نقش حمایتی از لگن بازیکن را ایفاء می کند. این شلوار دارای صفحاتی است تا از مفاصل بازیکن در هنگام بازی حمایت لازم را به عمل آورد.

شلوار هاکی (Hockey Pants)

محافظ آرنج (Elbow Guard)

این ابزار حمایتی از ساعد و بازوهای بازیکن در برابر برخور پوک و ضربات احتمالی بازی مانند تنه زدن و برخود بازیکن با دیواره محیط بازی  و ... محافظت می کند.

محافظ آرنج (Elbow Guard)

دستکش هاکی (Hockey Gloves)

این دستکش از قسمت داخلی با لایه بسیار نازکی از جنس چرم برای پوشاندن انگشتان و کف دست بازیکن، و در قسمت بیرونی آن با ضخامت زیادی برای حمایت از انگشتان و پیشگیری از آسیب در برابر ضربه احتمالی به پشت دست در هنگام بازی مورد استفاده قرار گرفته می شود.

دستکش هاکی (Hockey Gloves)

محافظ ساق پاها (Shain)

این ابزار حمایتی از جنس پلاستیک بسیار سخت و فشرده ساخته می شود و در زیر جوراب برای محافظت از ساق پای ورزشکار مورد استفاده قرار می گیرد.

محافظ ساق پاها (Shain)

جوراب مخصوص هاکی (Hockey Socks)

این جوراب با سایر جوراب های ورزشی بسیار متفاوت است و از جنس پشم با قابلیت کشسانی ساخته می شود. جوراب هاکی روی زانو تا مچ پاها را پوشش می دهد و بر روی آن لوگو تیم و پست بازیکن در زمین بازی درج شده است.

جوراب مخصوص هاکی (Hockey Socks)

چوب هاکی (Hockey Stick)

چوب های مخصوص Ice Hockey از کامپوزیت در انازه و ابعاد متفاوت ساخته می شوند و برای پیشگیری از شکستگی در حین بازی در ساخت آنها قابلیت انعطاف پذیری لحاظ شده است. نوع حرفه ای این چوب ها از جنس گرافیت تولید می شوند که از قابلیت دقت بالایی در هنگام وارد کردن ضربه به پوک برخوردارند اما به جهت قیمت بالای آنها برای مقاصد تمرینی مورد استفاده قرار گرفته نمی شوند.

چوب هاکی (Hockey Stick)

اسکیت هاکی (Skating Hockey)

مناسب با سایز پای بازیکنان ساخته می شود و در ساخت آن از محافظ بسیار مقاوم و سخت که با مش فلزی تقویت شده بکار رفته است. قسمت مهم اسکیت بوت درونی آن است که  احساس راحتی در هنگام بازی را برای بازیکن فراهم می کند و قسمت خارجی آن تیغه اسکیت است که از اهمیت بالایی برای بهبود سرخوردن بازیکن در حین بازی برخوردار است. طراحی اسکیت هاکی به کونه ای است که از ساق تا نوک پنجه پاها را مورد حمایت و پوشش قرار می دهد.

بیشتر بدانید : آشنایی با لوازم و تجهیزات ورزش اسکی

اسکیت هاکی (Skating Hockey)

تعداد ست ها، زمان و زمین بازی هاکی روی یخ

بازی هاکی روی یخ در زمینی به طول 60 متر و عرض 30 متر، انجام می شود. هر تیم متشکل از 6 بازیکن اصلی و 14 بازیکن ذخیره است و تعداد تعویض در این ورزش نامحدود است و تنها  برای دروازه بانان تعویض انجام نمی شود. قضاوت بازی را 4 داور برعهده دارند به این صورت که 2 داور خط در میانه زمین قرار می گیرند و 2 داور اصلی در داخل زمین قضاوت بازی را انجام می دهند. مدت زمانی بازی 60 دقیقه است که در 3 ست 20 دقیقه ای انجام می شود و مادامی که پوک (توپ هاکی) در جریان باشد زمان محاسبه می شود و صورتیکه تپوک از جریان بازی خارج باشد زمان نگه داشته خواهد شد.

تعداد ست ها، زمان و زمین بازی هاکی روی یخ

قوانین بازی هاکی روی یخ

در ورزش Ice Hockey تیجه ای به عنوان مساوی معنی ندارد و باید بازی یک برنده داشته باشد، چنانچه در طول مدت قانونی بازی دو تیم به نتیجه مساوی رسیده باشند یک زمان 5 دقیقه ای منظور می شود که در این حالت هر تیم باید با یک دروازه بان و 3 بازیکن بازی را ادامه دهد و اگر دوباره در این زمان بازی مساوی باشد برنده بازی با 3 ضربه پنالتی و یا بیشتر مشخص خواهد شد. البته لازم به ذکر است که قوانین این ورزش در مسابقات NHL (لیگ ملی هاکی) در طول فصل مسابقات گاهی متفاوت خواهد بود به این صورت که در 5 دقیقه وقت اضافی گل طلایی برنده بازی را تعین می کند و در صورت تساوی در وقت اضافی این ضربات پنالتی است که تعیین کننده پیروز میدان خواهد بود.

سرعت بازی، بازیکنان و پوک در این ورزش به قدری بالاست که گاهی سرعت بازیکن به 50 کیلومتر، و سرعت پوک تا 200 کیلومتر در ساعت می رسد از این روی همواره درگیری میان بازیکنان در این ورزش اجتناب ناپذیر است و گاها داوران بازیکنان خاطی را که مرتکب دعوا و زد و خورد در بازی شده اند تا مدت 10 دقیقه از زمین بازی اخراج می کنند و در این مدت بازیکن باید در قسمت تنبیه یا مجازات که در کنار زمین بازی مشخص شده است نشسته تا زمان اخراج و محرومیت او از حضوردر بازی تمام شود.

در این بازی حتی قانون آفساید نیز وجود دارد به این معنی که گل زده در هر شرایطی مورد قبول قرار نمی گیرد. خط آبی رنگ قبل از دروازه خطی است که بازیکن مهاجم حریف باید پیش از گل زدن به آن توجه داشته باشد، زیرا اگر هر دو اسکیت بازیکن از روی این خط عبور کند توسط داور آفساید اعلام خواهد شد. هنگامی که بازیکنی در آفساید قرار گیرد بدین معناست که کل نفرات تیم در آفساید هستند و اگر بازیکنی از پشت خط آبی پاس ارسال کند مجددا این حرکت خطای آفساید خواهد بود.

بیشتر بدانید : قوانین ورزش اسکی

قوانین بازی هاکی روی یخ

بهترین تیم های هاکی روی یخ جهان

در بین 64 کشور عضو فدراسیون جانی هاکی روی یخ (IIHF) و مسابقات لیگ ملی هاکی (NHL) همواره کشورهای روسیه، امریکا، کانادا چک و فنلاند مدعیان اصلی قهرمانی بوده اند. اما اگر بخواهیم بهترین تیم هاکی روی یخ را معرفی کنیم بی شک باید روسیه را بهترین تیم معرفی کنیم.

روسیه با احتساب عناوین کسب شده در دوران اتحاد جماهیر شوری سابق با 26 قهرمانی، 9 نایب قهرمانی و 7 مقام سومی رکودار تعداد قهرمانی این ورزش در جهان است و در پی آن کشور کانادا با 24 قهرمانی، 13 مقام دومی و 9 سومی جهان در مقام دوم و کشور چک با احتساب عناوین کسب شده با نام چکسلواکی سابق با کسب 12 قهرمانی، 13 نایب قهرمانی و 21 مقام سومی در رده بهترین تیم های هاکی روی یخ جهان قرار دارند.

بیشتر بدانید : ورزش اسکیت 

بهترین تیم های هاکی روی یخ جهان

در این مقاله به طور کامل به ورزش هاکی روی یخ (Ice Hockey) پرداختیم .

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این ورزش و سایر ورزش ها به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش)، قسمت * وبلاگ * مراجعه و با مطالعه مقالات روز ورزشی سطح آگاهی خود را افزایش دهید.

کالاورزش