فواید و مضرات ورزش پیلاتس برای بانوان

در این مقاله به فواید ورزش پیلاتس برای بانوان و همچنین مضرات این ورزش همچنین لاغری با پیلاتس و پاسخ به این سوال که آیا این ورزش باعث لاغری می شود ؟ بیان شده است.

 

1. پیلاتس چگونه ورزشی است ؟

2. فواید ورزش پیلاتس برای بانوان

3. مضرات ورزش پیلاتس

4. پیلاتس و لاغری

 

 

پیلاتس چگونه ورزشی است ؟

Pilates به بیانی ساده تر ورزشی است که با هدف ایجاد هماهنگی و تناسب بین جسم، ذهن و پرورش روح بنا شده است. تمرینات این ورزش بیشتر بر روی بهبود وضعیت جسمانی و ایجاد توازن بین اندام های بدن متمرکز شده است که پیامد آن استحکام عضلات، بهبود و افزایش انعطاف پذیری و تناسب در بین اندام های بدن است. این ورزش در سال 1920 توسط شخصی آلمانی به نام ژوزف پیلاتس ابداع شد و در حال حاضر به عنوان یکی از رایج ترین ورزش ها در جهان خصوصا در میان بانوان شناخته می شود.

تمرینات ورزش پیلاتس با ایجاد هماهنگی در بین اندام ها، حرکات غیر اصولی بدن را اصلاح و تمرکز ذهن را بهبود، و زمینه ساز پرورش بدن برای رسیدن به اندامی مناسب را فراهم می کند. پیلاتس با ایجاد هماهنگی میان مغز و اندام ها، قدرت و توانایی جسمی را به طور چشمگیری بهبود می بخشد. اما نکته مهمی که باید درباره این ورزش بدانیم این است که، تمرینات ورزش پیلاتس بر روی تمرکز، کنترل، انعطاف پذیری و تنفس صحیح و اصولی پایه ریزی شده و دلالت بر کیفیت تمرینی دارد و همانند بسیاری از ورزش ها دارای حرکات تمرینی تکراری و یکنواخت نمی باشد. پیلاتس ورزشی است که اگر اصول اولیه آن به درستی رعایت و تمرینات آن با دقت انجام شود در مدت زمان کوتاهی شاهد نتایج شگفت انگیز آن بر روی بدن خواهید بود.

بیشتر بدانید : مزایای تمرین با کش پیلاتس

پیلاتس چگونه ورزشی است ؟  ژوزف پیلاتس  ابداع کننده ورزش پیلاتس

فواید ورزش پیلاتس برای بانوان

 Pilates ورزشی است که امروزه در میان بانوان از محبوبیت بسیاری برخوردار است و به نوعی جزوء جدا نشدنی برنامه تمرینی بانوان ورزشکار با هدف فرم دهی به اندام ها، استحکام ماهیچه ها، کاهش وزن، لاغری و رسیدن به تناسب اندام محسوب می شود. بسیاری از بانوان تمرینات پیلاتس را با هدف دستیابی به تناسب اندام انجام میدهند زیرا تمرینات این ورزش علارغم اینکه باعث تقویت عضلات و فرم گیری آنها می شود سبب حجیم شدن آنها نخواهد شد. بسیاری از بانوان از انجام تمرینات وزنه در جهت تقویت عضلات بدن هراس دارند زیرا تصور می کنند که عضلات شان همچون آقایان حجیم خواهد شد که این تصور کاملا اشتباه است اما اگر بر این باور هستید، تمرینات پیلاتس می تواند به تقویت و فرم گیری عضلات شما کمک کند.

تمرینات ورزش پیلاتس تمامی اندام های را به نوعی به چالش می کشد و سبب بهبود و افزایش قدرت و انعطاف بدنی و ماهیچه ها و همچنین بهبود حرکت مفاصل می شود. نتیجه تحقیقات بر روی بانوانی که این ورزش را انجام میدهند بیانگر آن بوده که ناهنجاری های بدنی مانند گودی کمر، افتادگی شانه، ناهنجاری در ستون فقرات و حتی کوتاهی عضلات در میان بانوانی که هفته ای 2 جلسه تمرینات این ورزش را انجام میدهند به طور محسوسی بهبود یافته است. همانطور که گفیم پیلاتس باعث حجیم شدن عضلات مانند آنچه که در تمرین با وزنه شاهد آن هستیم نخواهد شد بلکه کشیده تر شدن عضلات و تقویت آنها و استقامت و انعطاف پذیری بدن دلالت دارد که در نتیجه نواقص غیر طبیعی بدنی مانند کودی کمر و قوز بدنی و الگوهای غیر صحیح قامتی را بهبود می بخشد از این روی شاهد داشتن اندامی کشیده خواهید بود همچنین اگر مبتلا به انحنای غیر طبیعی بدن هستید با انجام این ورزش به طور حتم افزایش قد را تجربه خواهید کرد.

فواید ورزش پیلاتس برای بانوان

Pilates ورزشی است که اثرات آن برای از بین بردن چربی های شکم و پهلو اثبات شده است. حرکات تمرینی این ورزش بر روی ژرف ترین لایه های چربی شکمی تاثیر گذاشته و با تقویت عضلات میانی بدن (شکم ، کمر و پهلوها) موجب سوزاندن چربی های این قسمت از بدن می شود و در عین حال موجب افزایش توده عضلانی در این نواحی از بدن خواهد شد که پیامد آن  دستیابی به اندامی موزون خواهد بود. تمرینات این ورزش به طور قابل توجهی نسبت به تمریناتی که با دستگاههای بدنسازی انجام می شوند بر روی مفاصل آسیب بسیار کمتری دارند و حتی باعث بهبود آنها نیز می شوند زیرا از خود بدن برای ایجاد مقاومت بهره می گیرد به این معنی که قدرت را از مرکز بدن گرفته و تقویت می کند.

به طور کلی فواید ورزش پیلاتس در :

بهبود و افزایش انعطاف پذیری بدن

تقویت عضلات بدن

اصلاح ساختار و استایل بدنی

بهبود حرکت مفاصل

چربی سوزی، کاهش وزن و لاغری

افزایش تمرکز و هماهنگی میان اندام ها

و از بین رفتن درد های شایع کمر و بهبود قدرت ذهن خلاصه می شود.

بیشتر بدانید : پیلاتس یا ایروبیک، کدام بهتر است ؟

فواید ورزش پیلاتس برای بانوان

مضرات ورزش پیلاتس

به طور کلی  پیلاتس ورزشی است که همه افراد می توانند با انجام آن بپردازند اما برای آن دسته افرادی که دچار بیماریهای قلبی و یا عمل جراحی در این ناحیه از بدن داشته اند و یا با مشکل تنگی نفس و یا به انسداد دریچه آئورت مبتلا هستند به هیچ عنوان توصیه نمی شود. همواره توصیه شده است که تمرینات این ورزش باید زیر مربی مخصوص این رشته  و به صورت اصولی صورت گیرد. انجام تمرینات غیر اصولی پیلاتس می تواند موجب کشیدگی عضلات، پارگی تاندونها و قرار گیری ربط ها بر روی یکدیگر و اسپاسم (گرفتگی) عضلات و آسیب به مفاصل شود.

بیشتر بدانید : پیلاتس یا تی آر ایکس؟ کدام بهتر است ؟

مضرات ورزش پیلاتس

پیلاتس و لاغری

همانطور که گفته شد ورزش پیلاتس شامل مجموعه ای از حرکات کششی و قدرتی است که با ایجاد هماهنگی در بین اندام ها، حرکات غیر اصولی بدن را اصلاح و تمرکز ذهن را بهبود، و زمینه ساز پرورش بدن برای رسیدن به اندامی مناسب را فراهم می کند اما بسیاری از افراد بر این باورند که پیلاتس تنها بدن را خوش استایل و منعطف می کند و باعث لاغری در فرد نمی شود. در جواب باید گفت : اگر بخواهیم با سرعت به لاغری و کاهش وزن دست یابیم نه تنها ورزش پیلاتس بلکه هیچ ورزشی قادر به انجام این مهم نخواهد بود ولی اگر بخواهیم یک کاهش وزن متعادل به همراه بهبود استایل بدنی و تقویت عضلات داشته باشیم باید تمرینات پیلاتس را در برنامه داز مدت ورزشی خود قرار دهیم.

حال این سوال مطرح است که آیا پیلاتس باعث لاغری می شود ؟

در جواب باید گفت بله پیلاتس موجب لاغری می شود اما به شرطی که سبک زندگی خود را کمی تغییر، و برنامه تمرینی پیلاتس را در بخشی از زندگی خود قرار دهید. نکته کلیدی اینست که نباید حرکاتی تمرینی شما تنها در راستای کاهش وزن و لاغری باشد زیرا پیلاتس تنها عنوان بخشی از برنامه ورزشی شما باید قرار داشته باشد. انجام تمرینات Pilates میتواند برای رسیدن به کاهش وزن به شما کمک کند. با انجام تمرینات پیلاتس میتوان توده عضلانی بدون چربی را در بدن افزایش دهید و این افزایش بدین معناست که شما بدن شما از سوخت و ساز بیشتری برخوردار است که حتی در هنگامی که ورزش نمی کنید و در حال استراحت هستید بدن همچنان در حال کالری سوزی خواهد بود. کاهش وزن و لاغری با پیلاتس هنگامی پدید خواهد آمد که شما در کنار این ورزش تمرینات کاردیو (قلبی عروقی) به عبارتی تمرینات هوازی مانند، دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری و ... را نیز انجام دهید و از تغذیه و خواب و استراحت مناسب نیز غافل نباشید. در این صورت است که تمرینات پیلاتس به طور چشمگیری موجب کاهش چربی های اضافی بدن و افزایش توده غضلانی آن می شود که پیامد آن استایل و فیزیک بدنی متناسب، اندام کشیده، لاغری و رسیدن به وزن  دلخواه خواهد بود.

پیلاتس و لاغری - آیا پیلاتس باعث لاغری می شود ؟

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با ورزش پیلاتس و لوازم و تجهیزات این ورزش و همچنین سایر ورزش ها به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش)، و مطالعه مقالات ورزشی به قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید. 

کالاورزش