آشنایی با انواع کلاه شنا و نحوه پوشیدن آن

در این مقاله به آشنایی با کلاه شنا و انواع آن از جمله کلاه شنا سیلیکونی، لاتکس، لایکرا و نئوپرن و همچنین آموزش نحوه صحیح پوشیدن کلاه شنا پرداخته شده است.

 

1. کلاه شنا (Swim Cap)

2. انواع کلاه شنا (Swim Cap)

2.1 کلاه شنا لاتکس (Latex Swim Cap)

2.2 کلاه شنا سیلیکونی (Silicone Swim Cap)

2.3 کلاه شنا لایکرا (Lycra Swim Cap)

2.4 کلاه شنا نئوپرن (Neoprene Swim Cap)

2.5 کلاه شنا لایکرا سیلیکون (Lycra Silicone Swim Cap)

3. نحوه پوشیدن کلاه شنا (How to Wear Swimming Cap)

 

 

کلاه شنا (Swim Cap)

با شروع فصل تابستان و به تبع آن گرم شدن هوا تنها گزینه ای که برای خلاصی از گرما و ریلکس کردن به ذهن مان می رسد به طور حتم  شنا و آب تنی کردن در استخر است. همانطور که میدانید در فصول گرم سال تعداد استفاده کنندگان از استخر و اماکن تفریحات آبی به چند برابر حد معمول خود می رسد اما نکته ای که در این میان بسیار حائز اهمیت است حفظ سلامتی و ایمنی در برابر خطرات و آسیب های احتمالی که ما را تهدید می کنند است.

همانطور که میدانید برای شنا کردن نیازمند استفاده از لوازم و تجهیزاتی هستیم تا بتوانیم هر چه بهتر سلامت خود را حفظ کنیم از این روی یکی از لوازمی که میتواند به حفظ سلامتی ما در هنگام شنا کردن کمک کند بی شک کلاه شنا (Swim Cap) است. امروزه استفاده از کلاه شنا در استخر امری ضروری در جهت بهداشت و ایمنی سر و همینطور بهداشت استخر محسوب می شود که شناگران الخصوص بانوان بایستی حتما از آن استفاده کنند از این جهت که بتوانند از پوست و مو سر خود در برابر کلر و املاح (برای ضد عفونی کردن آب استخر) موجود در آب محافظت نمایند، همچنین حفظ بهداشت استخر در برابر ریزش مو. اما کلاه های شنا کاربرد حرفه ای تری هم دارند و آن اینست که شناگران حرفه ای در مسابقات شنا برای کاهش اصطحکاک و سرعت بخشیدن به شنای خود در مسابقه از آن استفاده می کنند. در ادامه به معرفی انواع کلاه های شنا خواهی پرداخت.

بیشتر بدانید : فواید شنا کردن و اثرات آن بر لاغری

کلاه شنا (Swim Cap)

انواع کلاه شنا (Swim Cap)

به طور کلی کلاه های مخصوص شنا در دو دسته ، کودکان و بزرگسالان طراحی و ساخته می شوند. نوع بزرگسال Swimming Cap در دو طرح مخصوص مو های بلند و کوتاه تولید می شوند زیرا مقدار بلندی موها در انتخاب و استفاده از کلاه بسیار مهم است. نوعی کلاه شنا نیز طراحی و ساخته شده به کلاه های حبابی معروف هستند. این نوع از کلاه شنا بسیار مناسب برای موهای خیلی بلند است زیرا در طراحی این کلاه حباب هایی گنجانده شده تا موها به راحتی درون آنها قرار گیرد تا کلاه در هنگام شنا از سر شناگر لیز و خارج نشود. در ادامه به جنس بکار رفته در ساخت انواع کلاه های شنا خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : آشنایی با لوازم کمک آموزشی ورزش شنا

 

کلاه شنا لاتکس (Latex Swim Cap)

کلاه شنا ساخته شده از جنس لاتکس یکی از رایج ترین کلاه شنا است که از 100 سال گذشته تا کنون توسط شناگران مورد استفاده قرار گرفته است. این نوع کلاه از دوام، استقامت و انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و به آسانی بر روی سر فیکس می شود. پوشش این نوع کلاه به قدری محکم است که تا حد زیادی از خیس شدن موها ممانعت می کند. این کلاه محبوب شناگران حرفه ای است که در مسابقات مورد استفاده قرار می دهند اما تنها عیب این کلاه را میتوان در ایجاد حساسیت برای آن دسته افرادی که آلرژی به جنس لاتکس دارند دانست.

انواع کلاه شنا - کلاه شنا لاتکس (Latex Swim Cap)

کلاه شنا سیلیکونی (Silicone Swim Cap)

کلاه های سیلیکونی دومین کلاه های پر مصرف شنا محسوب می شوند و در رنگ بندی های متنوعی تولید و روانه بازارهای ورزشی می شوند. این نوع کلاه شنا از مقامت بالایی در برابر کلر موجود در آب استخر برخوردار است. از مزیت های این کلاه میتوان به سهولت پوشیدن و خارج نمودن آن از سر اشاره کرد و برای افرادی که نسبت به نوع جنس کلاه لاتکس حساسیت دارند میتواند گزینه مناسبی باشد. کلاه های سیلیکونی نسبت به نوع لاتکس از قیمت بالاتری برخوردار هستند زیرا انعطاف پذیری این کلاه نسبت به نوع لاتکس بیشتر است و از مرغوبیت بالایی نسب به نوع دیگر برخوردار است.

انواع کلاه شنا - کلاه شنا سیلیکونی (Silicone Swim Cap)

کلاه شنا لایکرا (Lycra Swim Cap)

کلاه شنا ساخته شده از جنس لایکرا نسبت به دو نوع کلاه قبلی بسیار سبک و با داوم تر است و جنسی شبیه به لباس ورزشی دارد. تنها مزیت این کلاه نسبت به کلاه قبلی در سهولت بهتر پوشیدن و خارج نمودن آن خلاصه می شود اما نکته ای که در مورد این کلاه نظر را جلب می کند در غیر ضد آب بودن این کلاه است زیرا قابلیت حفاظت از پوست سر و موها را در مقابله با کلر موجود درد آب استخر را دارا نمی باشد و از قیمت بسیار بالاتری نیز نسبت به دو کلاه قبلی برخوردار است. اما بدلیل سبکی و مقاومت بالا معمولا مورد استفاده شناگران حرفه ای تنها در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع کلاه شنا - کلاه شنا لایکرا (Lycra Swim Cap)

کلاه شنا نئوپرن (Neoprene Swim Cap)

کلاه شنا نئوپرن بیشتر مناسب برای شنا کردن در آب های باز مانند دریا و استخر روباز است زیرا جنس بکار رفته در ساخته آن از نوعی لاستیک مصنوعی است که در برابر گرما و نور از مقاومت بالایی برخوردار است و سر را در هنگام شنا به طور غیر قابل باوری گرم نگه می دارد. این کلاه نسبت به سایر کلاه ها از ضخامت بیشتری برخوردار است و از نکته نظر قیمت نسبت به سایر کلاه های شنا دارای قیمت بالاتری است و اغلب به رنگ مشکی تولید و در بازارهای ورزشی یافت می شود.

انواع کلاه شنا - کلاه شنا نئوپرن (Neoprene Swim Cap)

کلاه شنا لایکرا سیلیکون (Lycra Silicone Swim Cap)

این نوع کلاه از ترکیب دو جنس لایکرا و سیلیکون ساخته می شود و بسیارسبک بوده و از قابلیت خشک شدن سریع برخوردار است. طراحی این کلاه به گونه ای است که موهای بلند را به خوبی پوشش داده و ضد آب نیز است. این کلاه بسیار مناسب جهت استفاده شناگران حرفه ای و همینطور آماتور ها است در واقع این کلاه را میتوان یکی از بهترین کلاه های شنا دانست زیرا تمامی مزایای کلاه های لایکرا و سیلیکونی را یک جا دارا است.

بیشتر بدانید : تخته شنا (Swimming board) چیست و چه کاربردی در شنا دارد ؟

انواع کلاه شنا - کلاه شنا لایکرا سیلیکون (Lycra Silicone Swim Cap)

نحوه پوشیدن کلاه شنا (How to Wear Swimming Cap)

بسیاری از افراد خصوصا بانوان در پوشیدن کلاه شنا با مشکل مواجه می شوند و گاها به سختی موفق به پوشیدن آن می شوند اما آن طور که باید و شاید از پوشش راضی نیستند از این روی در این قسمت نحوه صحیح پوشیدن کلاه را بیان خواهیم کرد.

چنانچه دارای مو های بلندی هستید مناسب است که در ابتدا موهای خود را به سمت بالا جمع نموده و با یک کش مو محکم بندید، سپس برای خیس کردن موهایتان برای چند ثانیه زیر دوش قرار بگیرد تا موهایتان کمی خیس شود زیرا خیس شدن موها موجب جلوگیری سایده شدن موها و چسبندگی بهتر مو در داخل کلاه و همچنین جلوگیری از کشیده شدن مو در داخل کلاه هنگام پوشیدن می شود. حتی میتوانید برای سهولت در پوشیدن کلاه مقدار کمی مواد نرم کننده مو بر روی سر خود قرار دهید تا کلاه آسانتر بر روی سر قرار گیرد.

نحوه پوشیدن کلاه شنا (How to Wear Swimming Cap)

در مرحله بعد درون کلاه را با دستانتان کمی خیس کنید سپس دست ها را به شکل نیم دایره در داخلکلاه قرار داده و بکشید تا کلاه به طور کامل باز شود، خط کلاه را در راستای فرق سر خود قرار داده، سر را مقداری پائین آورده و کلاه را به کمک هر دو دست بر روی سر خود بکشید. پیشنهاد می شود قسمت جلوی کلاه را دقیقا وسط پیشانی قرار داده و سپس به سمت پشت سر بکشید و پس از آن دست ها را به آرامی از دو سمت کلاه خارج نمائید. توجه داشته باشید که نحوه استقرار گوش هایتان ( زیر – بیرون ) از کلاه کاملا سلیقه ای است. در قسمت آخر کلاه را روی سر تان تنظیم کنید و قسمت های بیرون مانده از موها را به زیر کلاه هدایت کنید. به این نکته توجه داشته باشید که ناخن هایتان را به داخل کلاه فشار ندهید زیرا ممکن است باعث سوراخ شدن و یا پارگی کلاه شود. به همین آسانی میتوانید بدون هیچ مشکلی کلاه شنا را سرتان کنید.

بیشتر بدانید : فواید انجام ورزش های آبی

نحوه پوشیدن کلاه شنا (How to Wear Swimming Cap)

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با لوازم وتجهیزات  شنا و سایر ورزش ها و مطالعه مقالات مرتبط با تجهیزات ورزشی به صحفه اصلی ما (کالاورزش) مراجعه فرمائید.

کالاورزش