استپر ورزشی و راهنمای خرید آن

در این مقاله به موضوع استپر(Stepper) ورزشی چیست؟ و راهنمای خرید آن به همراه فواید تمرینی این دستگاه و قیمت استپرهای ورزشی موجود در بازار های ورزشی پرداخته شده است.

 

1. استپر (Stepper) ورزشی چیست ؟

2. فواید تمرین با استپر ورزشی

3. راهنمای خرید استپر ورزشی

3.1 هدف از خرید یک استپر ورزشی

3.2 انواع استپر ورزشی

3.3 استپر برقی یا مکانیکی

4. قیمت دستگاه استپر ورزشی

 

 

استپر (Stepper) ورزشی چیست ؟

همانطور که میدانید ورزش ها و تمرینات هوازی عضلات بزرگ بدن را با شدت و مقاومت معین شده ای در مدت زمان نسبتا طولانی به چالش کشیده و باعث پرورش و تقویت آنها می شود. یکی از وسایل ورزشی که در راستای انجام تمرینات هوازی میتواند بسیار مفید و موثر واقع شود دستگاه استپر (Stepper) ورزشی است. این دستگاه بیشتر با هدف تقویت عضلات پاها و رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن بکار گرفته می شود. در طراحی این دستگاه هوازی دو پدال و دستگیره هایی ثابت برای حفظ تعادل ورزشکار تعبیه شده است و پدال ها در جهت بالا و پائین به حرکت درآمده و به نوعی شبیه سازی کوهنوردی و پله نوردی هستند.

در طراحی و ساخت دستگاه  استپر ورزشی یک مکانیزم و سیستم پیستونی بسیار نیرومند بکار گرفته شده تا با به چالش کشیدن عضلات پاها و افزایش ضربان قلب، کاهش وزن و تقویت  و پروش عضلات پاها را در ورزشکار پدید آورد. در بیشتر Stepper های ورزشی سنسورهایی برای تعین میزان ضربان قلب ورزشکار در حین استفاده از دستگاه تعبیه شده است که از طریق مانیتور دستگاه  این اطلاعات را در اختیار ورزشکار قرار داده تا بتواند هر چه بهتر شدت تمرین خود را مدیریت کند.

بیشتر بدانید : آشنایی با تردمیل (Treadmill) و قطعات آن

استپر (Stepper) ورزشی چیست ؟

فواید تمرین با استپر ورزشی

اگر بخواهیم به طور کلی فواید تمرین با استپرهای ورزشی را بیان کنیم باید عرض کنیم که تمرین با این دستگاه، کاهش وزن و کالری سوزی، تقویت سیستم قلبی – عروقی، تقویت و پرورش عضلات پاها، سهولت در استفاده و همچنین اثرات و آسیب های تمرینی بسیار کمی را در پی خواهد داشت.

کاهش وزن و کالری سوزی : همانطور که میدانید بدن برای رسیدن به کاهش وزن مستلزم آنست که کالری سوزی نماید و برای کالری سوزی باید انرژی مصرف شود. مطالعات و تحقیقات نشان داده که یک فرد 80 کیلوگرمی در 30 دقیقه تمرین با استپر میتواند 265 کالری بسوزاند، همچنین یک شخص 70 کلیوگرمی میتواند در همین زمان چیزی در حدود 225 کالری از دست بدهد و با 1 ساعت تمرین با این دستگاه میتوان تا 400 کالری سوزاند از این روی به جرات میتوان گفت که این دستگاه میتواند کالری سوزی بالایی را پدید آورد.

فواید تمرین با استپر ورزشی - کاهش وزن و کالری سوزی

تقویت سیستم قلبی – عروقی : تمرین با Stepper  ورزشی با افزایش ضربان قلب کارایی سیستم قلبی را بالا برده و باعث تقویت آن می شود. اصولا انجام تمرینات هوازی نیاز بدن به اکسیژن را افزایش و تا حدودی روند تنفس را کمی دشوار می کند، این عمل سبب می شود تا به مرور زمان توان هوازی فرد افزایش یافته و بتواند تمرینات پر شدت تری را انجام دهد. انجام تمرینات هوازی علاوه بر تقویت سیستم قلبی باعث افزایش ظرفیت شش ها (ریه) شده و طول عمر را نیز افزایش میدهد و با تامین اکسیژن و مواد مفید باعث افزایش انرژی در بدن می شود، همچنین در روند رسیدن به تناسب اندام و کاهش وزن بسیار موثرند. در تمرین با دستگاه استپر ورزشی میتوان از فواید تمرینی ورزش های هوازی و همچنین تمرینات قدرتی با هم بهره برد.

فواید تمرین با استپر ورزشی - تقویت سیستم قلبی – عروقی

تقویت و پرورش عضلات : در تمرین با Stepper از وزن بدن برای به حرکت درآوردن پدال های دستگاه  که تدای کننده پله و کوهنوردی است بهره گرفته می شود که این عمل تقویت و پروش عضلات و ماهیچه های پاها را به همراه خواهد داشت. در اکثر مدل های استپر این امکان فراهم شده است که مقدار مقاومت دستگاه قابل تنظیم باشد تا ورزشکار هر مقدار که مایل است عضلات ران ها، ساق ها، باسن و مچ پاها را به چالش بکشد. به طور کلی تمرین با استپر بیشتر عضلات پاها را پروش، تقویت و موجب شکل گیری عضلات پاها می شود.

فواید تمرین با استپر ورزشی - تقویت و پرورش عضلات

سهولت در استفاده : در هنگام تمرین با استپر نیازی به انجام حرکات پیچیده و استفاده از تجهیزات جانبی وجود ندارد و به سهولت میتوان موافق با حرکت پدال ها تمرین را انجام داد، همچنین این وسیله کمترین فشار را به مفاصل وارد می کند و هیچ تاثیر نامطلوبی بر روی مفاصل پاها نخواهد داشت و حتی باعث تقویت استخوانها نیز می شود.

بیشتر بدانید : مزایای تمرین با Treadmill

فواید تمرین با استپر ورزشی - سهولت در استفاده

راهنمای خرید استپر ورزشی

اگر شما قصد خرید استپر کوچک را دارید، برای در نظر گرفتن فضای اختصاص یافته به آن به مشکلی بر نخواهید خورد زیرا ابعاد آن کوجک و قابل حمل می باشد و شما می تواند در هر کجای منزل و یا باشگاه از این دستگاه استفاده کنید. اما اگر قصد خرید مدل های بزرگتر استپر را دارید باید علاوه بر طول و عرض دستگاه به ارتفاع آن تیز توجه کنید. زیرا مدل های همچون StairMaster از ارتفاع بیشتری برخوردارند ا و شما زمانیکه بر روی آن می ایستید باید محدوده ارتفاعی دستگاه را نیز در نظر بگیرید.

راهنمای خرید استپر ورزشی -  StairMaster stepper

هدف از خرید یک استپر ورزشی

قصد شما از تمرین با استپر چیست؟ آیا روند تمرین های قبلی شما مثمر ثمر نبوده است؟ آیا دستگاه استپر نیاز های شما را در از ورزش کردن برطرف می کند؟

اگر به دنبال انجام تمرینات هوازی و تقویت عضلات هستید انواع مختلف استپر میتواند وسیله مناسبی برای شما می باشد ولی کالا ورزش به شما توصیه می کند که در مورد انواع استپر به صورت اختصاصی اطلاعات کسب کنید. در اینجا به صورت مختصر در مورد انواع استپر توضیح می دهیم.

 

انواع استپر ورزشی

StairStepper: این نوع عموما دستگاه های بزرگی هستند که به علت سایزشان در باشگاه های ورزشی یافت می شوند. آنها نسبت به مینی استپر ها استقامت بیشتری دارند. این مدل دستگاه در دو مدل موتوری و دستی یافت می شوند.

انواع استپر ورزشی - StairStepper

MiniStepper: نسخه کوچک و قابل حمل مدل های دیگر خود است. بعضی از آنها دارای بندهای مقاومتی است که به شما این امکان را می دهد در تمرین های خود تنوع بیشتری را اعمال کنید. برخی دیگر از مینی استپر ها حرکت های جانبی ای دارد که عضلات متفاوتی از پای شما را درگیر می کند.

انواع استپر ورزشی - MiniStepper

StairMasterStepper: با کیفیت تربن و گرانترین مدل استپر است دارای طول عمر بالا که هم به صورت پله ای و هم به صورت پدالی یافت می شود. مدل پله ای برای شما در واقع بالا رفتن از پله را تداعی می کند و فضا ی بیشتری ار اشغال می کند.

 تنها مدل های Stair Master دارای صفحه نمایشگر می باشد که :

روند تمرین

میزان کالری سوخته شده

زمان

مسافت

میزان ضربان قلب

و برنامه های انتخابی را به کاربر نشان می دهند.

انواع استپر ورزشی - StairMasterStepper

استپر برقی یا مکانیکی

استپر های برقی دامنه حرکت بیشتری دارند و به طبع کار کردن با این دستگاه نسبت به مدل مکانیکی آن بسیار ساده تر است. اما مدل مکانیکی قیمت ارزانتر و سر و صدای کمتری را ایجاد می کنند. مدل های برقی دارای صفحه نمایشگر، و قابلیت های مختلفی همچون بلوتوث، پخش موسیقی و اینترنت نیز در آنها بکار رفته است.

بیشتر بدانید : آیا ورزش با اسکی فضایی (Eliptical) باعث لاغری می شود ؟

استپر برقی یا مکانیکی

قیمت دستگاه استپر ورزشی

امروزه کمپانی های بسیاری درعرصه تولید تجهیزات و دستگاههای ورزشی هوازی مانند Stepper، Treadmill، Eliptical و ..  فعال هستند و محصولات خود را در مدل های متنوع و قابلیت های متفاوت روانه بازار های ورزشی می کنند. یک استپر ورزشی بر اساس قابلیت های دستگاه ، برند، مدل و نوع دستگاه، همانند بسیاری از تجهیزات با قیمت های متفاوتی از 300 هزار الی 10 میلیون  در بازارهای ورزشی یافت می شوند که از رایج ترین این برندها میتوان به توبیت اند شیپ، Azimuth ، jkexer، Flexi Fit، Robimax، Olympia و .. اشاره کرد. شما میتوانید پیش از اقدام به خرید استپر و حتی سایر تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه کالاورزش تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاهها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش محصول مورد نظر خود نمائید.

بیشتر بدانید : راهنمای خرید تردمیل (Treadmill) ارزان و با کیفیت

قیمت دستگاه استپر ورزشی

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع Stepper  های ورزشی و همچنین سایردستگاهها و تجهیزات ورزش های هوازی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * مراجعه فرمائید.

کالاورزش