برای خرید اسکی فضایی به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم ؟

در این مقاله به راهنمای خرید اسکی فضایی (الپتیکال) و قیمت ها و برندهای تولید کننده این دستگاه و همچنین سیستم مقاومت بکار رفته در اسکی فضایی بیان شده است.

 

1. اسکی فضایی یا الپتیکال (Eliptical) چیست ؟

2. راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical)

2.1 سیستم مقاومت دستگاه اسکی فضایی

3. قیمت و برند های دستگاه اسکی فضایی (Eliptical)

 

 

اسکی فضایی یا الپتیکال (Eliptical) چیست ؟

اسکی فضایی (Eliptical) از جمله دستگاههای ورزشی هوازی است که با هدف بهبود و تقویت سیستم قلبی – عروقی و افزایش کارایی دستگاه تنفسی، تقویت و پرورش عضلات پائین و بالا تنه و در عین حال سوزاندن چربی های اضافی بدن در جهت کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام طراحی و ساخته شده است. این دستگاه این امکان را برای کاربر مهیا می کند تا بتواند با درگیر کردن قسمت های بالا و پائین تنه خود اندامی زیبا و قوی پدید آورد.

با استفاده از اسکی فضایی میتوان حرکات تمرینی هوازی را در مدت زمان طولانی و با شدت کم در منزل و یا در باشگاه انجام و با کالری سوزی و کاهش وزن به اندامی مناسب رسید. این دستگاه این امکان را فراهم کرده تا اندام های بالا و پائین تنه (شانه ها، بازوها، سینه، کمر، باسن، ران ها، ساق پاها) در هنگام تمرین همزمان شروع به فعالیت کنند. استفاده مداوم از این دستگاه سبب می شود تا توان قلب و دستگاه تنفسی افزایش چشمگیری داشته و تمام بدن شروع به فعالیت نماید.

بیشتر بدانید : مضرات و فواید تمرین با دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی)

اسکی فضایی یا الپتیکال (Eliptical) چیست ؟

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical)

انتخاب و خرید یک دستگاه اسکی فضایی در مقایسه با سایر دستگاه های ورزشی کمی ساده تر است . افرادی که این دستگاه را تهیه می کنند قصد دارند که عضلات بالاتنه و پایین تنه را با هم تقویت و پروش دهند. ممکن است برای بسیاری این سوال مطرح شود که این دستگاه با دوچرخه ثابت چه تفاوتی می تواند داشته باشد در صورتی که هر دو دارای سیستم پدالی هستند؟  در جواب باید گفت که اسکی فضایی نسبت به دستگاه دوچرخه ثابت عضلات بالا تنه  را نیز درگیر کرده و فشار بیشتری به عضلات وارد می کند و در نتیجه تقویت بیشتر عضلات  را در پی خواهد داشت. در ادامه به معرفی قسمت هایی که باید در هنگام انتخاب و خرید یک دستگاه اسکی فضایی (Eliptical) به آنها توجه داشته باشیم خواهیم پرداخت.

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical)

سیستم مقاومت دستگاه اسکی فضایی

بر روی کلیه دستگاههای الپتیکال سیستمی طراحی شده که مقدار سختی و فشار لازم برای به  حرکت درآوردن پدال های دستگاه را مشخس نموده که قابل تنظیم نیز می باشد و با نام سیستم مقاومت شناخته می شود. این سیستم در دو نوع، سیستم مقاومت مکانیکی و سیستم مقاومت نمدی توسط کمپانی های تولید کننده این نوع دستگاهها طراحی، و بر روی اسکی های فضایی قرار گرفته می شود. در ادامه به بررسی هریک از این سیستم ها خواهیم پرداخت.

در سیستم مقاومت نمدی برای ایجاد مقاومت در دستگاه، یک تسمه از جنس نمد تعبیه شده که از یک سمت به قسمت بدنه و قسمت دیگر به درجه تنظیم مقاومت دستگاه متصل شده است که هر چه مقدار مقاومت دستگاه بیشتر شود، تسمه نمدی درگیر و به طبع حرکت پدال ها با مقاومت بیشتری انجام خواهد شد و در نتیجه کالری بیشتری کاربر از دست خواهد داد. در سیستم مقاومت نمدی تسمه بر روی چرخ مدوری از جنس پلاستیک قرار دارد و در کانون آن از بوش به جای بلبرینگ بکار گرفته شده است. تنها مزیت این نوع سیستم مقاومت تنها قیمت اکونومی و ارزان آن است. اما این سیستم دارای معایب عدیده ای است که ارزان بودن آنرا تحت شعاع قرار میدهد که در این راستا میتوان به احتمال خرابی دستگاه به کرارت، استهلاک سریع و ایجاد اصطحکاک و استقامت پائین دستگاه به جهت پلاستیکی بودن چرخ مدور اشاره کرد.

اما در سیستم مقاومت مکانیکی از یک چرخ مدور از جنس چدن استفاده شده که دور تا دور آن با یک آهن ربای بسیار قوی محصور شده است. آهن ربا توسط درجه تنظیم مقاومت به چرخ مدور نزدیک و یا دور می شود و هرگز با دستگاه تماس نخواهد داشت و در نتیجه اصطحکاکی میان این دو اجزا پدید نخواهد آمد. از این روی طول عمر قطعات افزایش و نیازی به تعویض نخواهند داشت. در سیستم مقاومت مکانیکی بر خلاف سیستم نمدی از بلبرینگ به جای بوش استفاده شده است تا حرکت چرخ روانتر صورت گیرد. این سیستم در مقایسه با سیستم نمدی از دوام و عمر بالا، اصطحکاک کم و حرکت نرمی تری برخورار است و تنها عیب آن قیمت گران تر آن نسبت به نوع نمدی است.

بیشتر بدانید : اسکی فضایی (الپتیکال) و استفاده از آن در جهت تناسب اندام

سیستم مقاومت دستگاه اسکی فضایی

صندلی اسکی فضایی (Eliptical)

اسکی های فضایی در دو نوع با صندلی و بدون صندلی طراحی و روانه بازارها می شوند. نمونه های صندلی دار تقریبا شبیه دوچرخه های ثابت هستند و در نمونه های بدون صندلی ، کاربر باید ایستاده پدال بزند. به طور کلی انتخاب هر یک از نمونه های دستگاه (با و یا بدون صندلی) بسته شرایط جسمی افراد خواهد بود.

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical) - صندلی اسکی فضایی (Eliptical)

تنظیم سرعت دستگاه

سرعت تمامی اسکی های فضایی قابل تنظیم است. مسلما هر چه سرعت دستگاه بیشتر باشد فشار بیشتری به عضلات درگیر وارد می شود. بحث تنظیم سرعت در این دستگاه به دو صورت است. یکی به صورت دستی که از طریق یک پیج صورت می گیرد و دیگری به صورت فشار یک دکمه که برقی است انجام می شود. خب معلوم است که کار با مدل برقی بسیار ساده و البته قیمت آن گران تر نیز است.

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical) - تنظیم سرعت دستگاه

نمایشگر دستگاه

تمامی دستگاه های اسکی فضایی دارای صفحه نمایشگر می باشند. و همانند سایر دستگاه ها سرعت، مسافت، کالری سوخته شده و ضربان قلب شما را به نمایش می گذارند. نوع پیشرفته تر آن دمای هوا و قابلیت اتصال به ساعت و یا موبایل شما را دارند.

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical) - نمایشگر دستگاه

دسته‌های اسکی فضایی

مکانیزم دسته های دستگاه الپتیکال به این صورت است وقتی دست راست شما به سمت جلو هست دست چپ شما به سمت عقب می رود و این امر منجر به تقویت عضلات سینه و بازوان شما می شود. یکسری از دستگاه های اسکی فضای وجود دارد که دو جفت دسته وجود دارد که یک جفت آن ثابت است که تنها برای زمانی است که می خواهید عضلات پایین تنه را تقویت کنید و یک جفت آن متحرک است که هم برای عضلات بالاتنه و هم پایین تنه مناسب است. بر روی اکثریت دسته های اسکی فضایی حس گری وجود دارد که ضربان قلب شما را از طریق صفحه نمایشگر نشان می دهد.

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical) - دسته‌های اسکی فضایی

برنامه ورزشی  دستگاه

کالا ورزش به شما توصیه می کند که دستگاه هایی تهیه کنید که در آن برنامه های ورزشی ارائه می شود. این دستگاه ها به صورت برقی سرعت و مقاومت آنها تنظیم شده و طی یک زمان مشخص به شما سرعت و مقاومت متفاوتی را ارئه می دهد. اینگونه شما در منزل یک مربی ورزشی دارید که میزان تمرین با این دستگاه را برای شما مشخص می کند.

بیشتر بدانید : آیا تمرین با اسکی فضایی (الپتیکال) موجب لاغری می شود ؟

راهنمای خرید اسکی فضایی (Eliptical) - برنامه ورزشی  دستگاه

قیمت و برند های دستگاه اسکی فضایی (Eliptical)

کمپانی های بسیاری در زمینه ساخت و تولید دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) صاحب نام هستند که محصولات تولیدی خود با توجه به عواملی همچون نوع نمایشگر دستگاه، سیستم مقاومت، دستگیره ها، صندلی و مقدار تنوع برنامه تمرینی و برند دستگاه، قیمت گذاری و روانه  بازار های ورزشی می کنند که از جمله این برند ها که محصولات شان به بازارهای ورزشی کشورمان عرضه شده است میتوان به  Turbo fitness، Flexi Fit، Stingary، Nordic track، Titan Fitness، Proteus، و .. اشاره کرد. به طور کلی قیمت یک دستگاه اسکی فضایی با توجه به عواملی که گفته شد در مدل های مختلف  بین 2.5 الی 20 میلیون تومان در کشورمان ارزش گذاری و به فروش می رسند. شما میتوانید برای اطلاع از قیمت های انواع دستگاه اسکی فضایی و همچنین سایر لوازم و تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه کالاورزش تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم در خصوص برند، نوع و قیمت دستگاهها را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش و خرید محصول مورد نظر خود نمائید.

قیمت و برند های دستگاه اسکی فضایی (Eliptical)

پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع دستگاههای اسکی فضایی و سایردستگاهها و تجهیزات ورزش های هوازی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * مراجعه فرمائید.

کالاورزش