توپ فوتسال (Futsal Ball) را بهتر بشناسیم.

در این مقاله به راهنمای خرید توپ فوتسال (Futsal Ball) و قیمت و برندهای مطرح این توپ و ویژگی ها و عملکرد یک توپ استاندارد فوتسال بیان شده است.

 

1. توپ فوتسال (Futsal Ball)

2. راهنمای خرید توپ فوتسال

2.1 ساختار توپ فوتسال

2.2 ویژگی هایی که توپ فوتسال را استاندارد می کند

2.3 عملکرد یک توپ استاندارد فوتسال

3. قیمت و برندهای مطرح توپ فوتسال

 

 

توپ فوتسال (Futsal Ball)

همه ما میدانیم که فوتسال (Futsal) یک بازی تیمی است که بر پایه مهارت فردی (تکنیک)، کار تیمی (تاکتیک) و واکنش های خلاقانه استوار است. حال این سوال مطح است که یک توپ فوتسال چگونه می تواند عملکرد ما را تحت شعاع قرار داده و بر روی بازی ما تاثیر گذار باشد ؟

توپ های فوتسال مخصوص بازی در در داخل سالن و سطوح سخت طراحی و ساخته می شوند از این روی از مقدار چسبندگی بالاتر و جهندگی کمتری نسبت به توپ های مخصوص فوتبال برخوردارند و در میان فوتبالیست ها به توپ تنبل مشهور هستند. کمپانی ها تولید کننده این نوع توپ ها عمدا توپ فوتسال را کمی تنبل می سازند تا در هنگام بازی از مقدار جهش و پرش کمتری برخوردار باشد تا بازیکن بتواند در فضاهای کوچک بازی مسلط تر مهارت های فردی (حرکت تکنیکی) خود را اجرا کند. همچنین برای پیشگیری از تغییر شکل کروی توپ در هنگام اصابت با دیواره های زمین فوتسال، لایه بیرونی توپ را از جنس PVC یا پلی اورتان (Polyurethane) که از نرمی و مقاومت بالایی برخوردارند در ساخت توپ بکار می گیرند.

بیشتر بدانید : مشخصات انواع توپ های فوتبال

توپ فوتسال (Futsal Ball)

راهنمای خرید توپ فوتسال

توپ اصلی ترین ابزار یک بازی فوتسال است پس اگر میخواهید سطح مهارت و توانایی خود را برای بازی بالا ببرید باید با توپی مناسب، در جهت افزایش مهارت های خود تمرین کنید. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید باید کاملا با ساختار، طراحی و اجزای تشکیل دهنده یک توپ فوتسال آشنا باشید.

 

ساختار توپ فوتسال

توپ های فوتسال دارای 4 ساختار می باشند که عبارتند از:

کاور و یا محافظ : قسمت خارجی توپ است که از جنس pvc  و یا Polyurethane تهیه وبه وسیله کوک زنی و یا چسب به یکدیگر متصل می شوند.

اتصالات(کوک زنی) : سه روش برای اتصال تیکه ها بروی توپ انجام می شود . کوک زنی ، چسب، و قالبی

آستر توپ : در یک توپ فوتسال بیش از 4 لایه آستر از جنس پلی استر بکار می رود تا مقاومت، حرکت و ظاهر توپ فوتسال شکیل تر باشد.

بادکنک و یا تیوپ : داخلی ترین قسمت یک توپ فوتسال است که هوا را در خود جای داده و معمولا از لاستیک تهیه می شوند.

به هنگامی که توپ فوتسال را به زمین می زنید، پرش زیادی ندارد و این امکان را برای شما فراهم می کند که در فضای کوچک زمین فوتسال حرکاتی تکنیکی زیادی انجام دهید و مانوور داشته باشید.  شکل توپ فوتسال کروی است و برای حفظ این شکل در برابر ضربه های سنگین و برخورد با اجسام سخت، لایه بیرونی آن نرم وبسیار مقاوم است.

کالا ورزش به شما توصیه می کند که توپ را از برند های معروف خریداری کنید که از کیفیت و دوام آن اطمینان داشته باشید. 

بیشتر بدانید : نحوه انتخاب بهترین کفش فوتبال برای بازی بر روی چمن طبیعی

راهنمای خرید توپ فوتسال

ویژگی هایی که توپ فوتسال را استاندارد می کند

ابعاد قطعات پوشاننده رویه توپ باید کاملا یکسان باشد. به صورتی این قطعات به صورت منظم کنار هم قرار بگیرند.

اتصال قطعه عبور هوا باید به صورت مناسبی قرار گرفته باشد.

چسبی که برای چسابندن قطعات رویه استفاده می شود اصلا نباید نمای بیرونی داشته باشد.

کیفیت قطعات و سالم بودن تکه های رویه نشان دهنده زیبایی و کیفیت توپ است.

وزن توپ بین 400 تا 440 گرم و محیط توپ بین 62 الی 64 سانتی متر باشد.

میزان پرش توپ باید  بین 50 تا 65 سانتی مترباشد.

میزان خارج شدن از شکل کروی ( حداقل 1.5، حداکثر2%)، میزان درصد کاهش فشار حداکثر تا 20 درصد، و میزان انحراف از خط مستقیم حداکثر تا 5 درجه باشد.

جنس بکار رفته در یک توپ فوتسال استاندارد بسته به نوع مصرف آن متفاوت است از این روی توپ ساخته شده از  PVC برای تمرین، پلی اورتان (Polyurethane)  برای مسابقات و برای تمرین کودکان توپ ساخته شده از فوم و لاستیک مناسب است.

توپ های فوتسالی که دارای پوشش و کاور هستند عمر بیشتری داشته و کار با آن لذت بخش تر است.

بیشتر بدانید : ساختار و طراحی های انواع توپ فوتبال

ویژگی هایی که توپ فوتسال را استاندارد می کند

عملکرد یک توپ استاندارد فوتسال

به هنگام خرید یک توپ فوتسال تنها به ظاهر آن توجه نفرمایید. چیزی که مهم است عملکرد توپ در حین بازی است و شما چه حسی از توپ می گیرید. هنگام خرید توپ، توپ را در هوا بچرخانید . توپ استاندارد با یک اشاره به نرمی در هوا می چرخد. علاوه بر آن چندین بار بر روی زمین به آن لگد بزنید تا بتوانید از کروی بودن و روانی توپ اطمینان حاصل فرمایید. یک توپ فوتسال علاوه بر راحتی و و نرم بودن، باید اتصالات رویه آن محکم باشد. پلی اورتان مرغوب ترین جنس رویه توپ فوتسال است که در مسابقات بین المللی از آن استفاده می شود. سعی کنید به هنگام خرید ظاهر توپ شما را گمراه نکند و از فروشنده حتما بخواهید که ضمانت نامه توپ را ارئه کنند.

بیشتر بدانید : بهترین کفش استوک فوتبال 

عملکرد یک توپ استاندارد فوتسال

قیمت و برندهای مطرح توپ فوتسال

امروزه کمپانی های بسیار مطرحی در زمینه طراحی و ساخت توپ های فوتسال فعال هستند که تولیدات خود را با توجه به ساختار و مواد بکار رفته در ساخت محصول، جنس و اندازه و برند خود با قیمت های متفاوتی روانه بازارهای ورزشی می کنند. از جمله برندهایی که محصولات آنها به وفور در بازارهای ورزشی مان یافت می شود میتوان به ، adidas، molten، Nike، Umbro، Beta، Uhlsport، Mikasa، Star، و .. اشاره کرد که با میانگین قیمتی 50 الی 700 هزار تومان ارزش گذاری و در اختیار خریداران قرار می گیرد. یکی از مواردی که در خرید یک توپ فوتسال و یا هر محصول ورزشی دیگر بسیار مهم است، اینست که کالای مورد نظر را حتما از فروشگاه و یا سایت معتبری خریداری شود تا هم از اصالت و گارنتی محصول اطمینان خاطر داشته باشید.

شما میتوانید برای اطلاع از قیمت انواع برند های توپ فوتسال و سایر توپ های رشته های ورزشی و همچنین سایر لوازم و تجهیزات ورزشی با کارشناسان متخصص ما در فروشگاه کالاورزش تماس، و مشاوره و اطلاعات  لازم در خصوص برند، نوع و قیمت و گارانتی محصول را کسب و در صورت نیاز اقدام به سفارش و خرید کالای مورد نظر خود نمائید.

قیمت و برندهای مطرح توپ فوتسال

کالاورزش