صندلی ماساژ و راهنمای خرید آن

در این مقاله به صندلی ماساژ(massage chair) و راهنمای خرید آن و قطعات کلیدی صندلی ماساژ، همچنین تکنیک هایی که یک صندلی ماساژور مانند تکنیک ماساژ شیاتسو و سوئدی و پاسخ به این سوال که چه افرادی از صندلی ماساژ استفاده می کنند ؟ بیان شده است.

 

1. صندلی ماساژ (massage chair) چیست ؟

2. راهنمای خرید صندلی ماساژ

2.1 قطعات کلیدی یک صندلی ماساژ

2.2 تکنیک های ماساژ یک صندلی ماساژور

2.3 محل استقرار صندلی ماساژ

3. چه افرادی از صندلی ماساژ استفاده می کنند ؟

 

 

صندلی ماساژ (massage chair) چیست ؟

massage chair (صندلی ماساژ) برای نخستین بار در اوایل دهه 90 میلادی با هدف کاهش درد، رفع استرس و تنش های عصبی و ماساژ نقاط مختلف بدن مانند گردن، دست ها، پاها و کمر طراحی و به بازارهای جهانی عرضه شدند. این صندلی ها در واقع دستگاههای برقی هستند که بوسیله غلطک های مخصوص و کیسه هوا قسمت های مختلف بدن را ماساژ میدهد. امروزه صندلی های ماساژور با تکیه بر مدرن ترین تکنولوژی ها میتواند حرکات انگشتان دست یک ماساژور را شبیه سازی کنند و از نقطه نظر طراحی، ساختاری کاملا شبیه به مبلمان و صندلی های راحتی منزل را دارند با این تفاوت که میتوانند افراد را نیز ماساژ دهند. 
امروزه این صندلی ها جزوء برترین، تکمیل ترین و کاربردی ترین دستگاههای ماساژوری که به دست بشر طراحی و ساخته شده اند محسوب می شوند زیرا در عین حال که تمامی قسمت های بدن را ماساژ می دهند با قابلیت های که در ساخت آنها بکار رفته میتوانند بر احساسات افراد مانند کاهش استرس، درد،  .. و آرامش روح و جسم تاثیر بسزایی داشته باشند.

بیشتر بدانید : آشنایی با فواید ماساژ و صندلی های ماساژور

صندلی ماساژ (massage chair) چیست ؟

راهنمای خرید صندلی ماساژ

 صندلی ماساژ (massage chair) به عنوان کالای ورزشی در منزل و یا باشگاه می تواند سرمایه گذاری عظیمی باشد و شما می بایست قبل از خرید آن تحقیقات لازم را انجام دهید و با توجه به بودجه، انتظارات و نیازهای که از دستگاه دارید تحقیق کنید تا  بتوانید بهترین صندلی را برای برطرف نمودن نیازهای خود تهیه فرمایید. در ادامه برای آگاهی بیشتر شما عزیزان نسبت صندلی های ماساژور اجرا و قطعات کلیدی این دستگاهها را به شما معرفی خواهیم نمود. با ما همراه باشید. 

 

قطعات کلیدی یک صندلی ماساژ

تمامی صندلی های ماساژور با سه قطعه موتور، غلطک و یک سیستم رایانه ای طراحی و تجهیز شده اند تا حرکت آنها سرحد ممکن به تکنیک های ماساژ دستی نزدیک باشد.
وظیفه موتور صندلی ماساژور در واقع به حرکت درآوردن غلطک های دستگاه است. همانطور که میدانید تکان ها و لرزش های مکانیکی جزء ی از فعالیت های یک صندلی ماساژور است که به واسطه موتور انجام می شود. همچنین این موتورها وظیفه تنظیمات صندلی دستگاه را نیز به عهده دارند. به طور کلی بیشتر صندلی های ماساژور دارای برنامه های پیش فرضی هستند که بوسیله موتور و از طریق پنل کنترل دستگاه حرکت غلطک ها تغییر می دهند. اکثر دستگاههای massage chair بر روی حرکات کمر و ستون فقرات متمرکز شده اند تا به طریق ورز دادن، ضربه و حرکت غلطک ها بدن افراد را ماساژ دهند.
وظیفه غلطک ها در صندلی ماساژور حرکت و ماساژ دادن نواحی مختلف بدن است که در اشکال مختلف و در سایز های متفاوت (بزرگکوچک) وجود دارند و حتی برخی از این غلطک ها برای ماساژ انگشتان کوچک و بزرگ دست و پا نیز بر روی برخی دستگاهها طراحی می شوند. به طور کلی صندلی ماساژورهایی که دارای غلطک های بزرگ هستند در واقع وضعیت یک ماساژ کلی را برای بدن ایجاد می کنند در مقابل دستگاههایی که دارای غلطک های کوچک هستند برای انجام ماساژ بر روی برخی نقاط خاص بدن بکار گرفته می شوند. 
نقش رایانه دستگاه نظارت بر فعالیت سایر اجزاء و تنظیم خودکار دستگاه بر مبنای وزن، قد، و عرض فرد استفاده کننده است که با اندازه گیری و تنظیم فشار وارد از وزن کاربر بر صندلی ارتفاع و روند حرکت غلطک دستگاه را برای استفاده بهینه تنظیم و کنترل کی کند. 

راهنمای خرید صندلی ماساژ

تکنیک های ماساژ یک صندلی ماساژور

امروزه صندلی های ماساژ به گونه ای طراحی می شوند که غالبا تکنیک دو نوع ماساژ از جمله shiatsu massage (ماساژ شیاتسو) و Swedish massage (ماساژ سوئدی) در آنها قرار داده شده است. 
shiatsu massage نوعی ماساژ ژاپنی ملایم و آرامش بخش است که با فشار ملایم به بدن رگ های بدن را تحریک و با افزایش جریان خون در بدن  بهبود درد و آرامش را برای فرد به ارمغان می آورد. اما تکنیک ماساژ شیاتسو بوسیله صندلی ماساژور بدین گونه است که به روش فشار ملایم و حرکت غلطک ها در جهت های مختلف و چرخشی بدن را ماساژ و التهابات عضلانی  و درد را در بدن کاهش و بهبود می بخشد.
Swedish massage که با نام ماساژ کلاسیک نیز شناخته می شود نی نوعی ماساژ ملایم است که با انجام حرکات نرم بر روی قسمت های ظریف و حساس بدن و همچنین حرکت های قدرتی بر روی عضلات بزرگ مانند کمر، پاها، .. باعث تسکین درد و بهبود گردش خون و ایجاد آرامش در فرد می شود. تکنیک ماساژ سوئدی بوسیله صندلی ماساژور با فشار ملایم بر روی قسمت های ظریف و فشار قوی تر بر روی غضلات بزرگ و حرکت غلطک های دستگاه در نقاط مختلف بدن سبب افزایش گردش خون شده و در نتیجه دردها و اسپاسم های عضلانی فرد را کاهش و برطرف می کند. 
برندهای معتبر تولیدکننده صندلی های ماساژور این دو تکنیک ماساژ را بر روی برنامه های محصولات تولیدی خود لحاظ می کنند. 

بیشتر بدانید : 5 نوع ماساژ در جهت بهبود بدن پس از تمرین

تکنیک های ماساژ یک صندلی ماساژور - shiatsu massage

محل استقرار صندلی ماساژ

اولین نکته در مورد خرید صندلی ماساژ این است که آیا برای آن در منزل و یا باشگاه فضای کافی را دارید؟ این دستگاه حجم زیادی را اشغال می کند و این امر از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. این دستگاه عموما در اتاق خواب و یا پذیرایی منزل شما قرار می گیرد و به دلیل تفاوت دیزاین آن با سایر مبلمان منزل کمی مسئله ساز می شود، اما مهمانان شما تجربه به یادماندنی ای از استفاده با این دستگاه در منزل شما خواهند داشت. 
قبل از خرید صندلی ماساژور باید از فروشنداه ابعاد صندلی را جویا شوید و امکانات مورد نظر را ذکر کنید تا بتوانید اندازه مناسب را برای محل مورد نظر خود خریداری نمایید. برخی از این صندلی ها قابل حمل هستند به این معنا که در زیر آنها چرخ تعبیه شده است که شما بتوانید به راحتی مکان آن را تغییر دهید. اگر در انتها متوجه شدید که فضای کافی برای استقرار صندلی ندارید می توانید یک پشتی ماساژور که قابل حمل می باشد تهیه فرمایید. 

محل استقرار صندلی ماساژ

چه افرادی از صندلی ماساژ استفاده می کنند ؟

اگر صندلی ماساژ را برای خود تهیه می کنید، حتما به خوبی نسبت به ابعاد بدن و هدف از استفاده از دستگاه را می دانید. اما اگر قصد هدیه دادن و یا خرید برای کسی را دارید باید نکاتی را در نظر بگیرید. اگر شما صندلی ماساژ را برای راحتی و رفع خستگی آن فرد تهیه کرده اید، اگر ابعاد بدنی آن فرد از صندلی کوچکتر باشد، صندلی به هیج عنوان کارایی نخواهد داشت. حتما در مورد توده و ابعاد بدنی فردی که برایش قصد خرید را دارید را با فروشنده مشورت نمایید. فروشنده با توجه به ابعاد و هدف شما از خرید صندلی مناسب را پیشنهاد خواهد داد. صندلی ماساژور مناسب برای استفاده کودکان نمی باشد. حتما به نکات ایمنی توجه فرمایید و دور از دسترس آنها قرار دهید.
برخی از نوع های پیشرفته صندلی ماساژور امکان گرانش صفر (Gravity Zero) دارد. شما همانند فضانوردان می توانید حالت بی وزنی را تجربه نمایید. افراد مبتلا به دردهای مزمن مفصلی و اسکلتی عضلانی خیلی خوب می توانند ازین امکان استفاده نمایند. اگر فردی از اعضای خانواده شما به این اختلال مبتلا می باشد، حتما این تکنولوژی را برای دستگاه خود در نظر بگیرید.

چه افرادی از صندلی ماساژ استفاده می کنند ؟
 

پیشنهاد می کنیم پیش از اقدام به خرید صندلی ماساژور و یا سایر لوازم و تجهیزات ورزشی با کارشناسان ما در گروه کالاورزش تماس و نسبت به قابلیت های دستگاهها، برند، قیمت، گارانتی، ضمانت اصالت کالاها و تجهیزات اطلاعات و مشاوره های لازم را دریافت و در صورت تمایل اقدام به سفارش و خرید محصول مورد نظر خود فرمائید. 
 

کالاورزش