آیا میدانید ورزش زومبا چه تاثیراتی بر روی سلامت بدن دارد ؟

در این مقاله به تاثیرات ورزش زومبا بر روی بدن از جمله کاهش وزن، لاغری، تناسب اندام، تقویت عضلات، بهبود انعطاف پذیری و افزایش استقامت بدنی، بهبود سلامت و تقویت سیستم قلبی – عروقی پرداخته شده است.

 

1. تمرینات زومبا با چه هدفی انجام می شود ؟

2. کاهش وزن، لاغری و تناسب اندام با زومبا

3. تقویت عضلات با زومبا

4. بهبود انعطاف و افزایش استقامت بدنی با زومبا

5. بهبود سلامت و تقویت سیستم قلبی – عروقی (توان هوازی) با زومبا

 

 

تمرینات زومبا با چه هدفی انجام می شود ؟

امروزه Zumba  و حرکات تمرینی آن یکی از مفرح ترین فعالیت های ورزشی در دنیا محسوب می شود که در میان بانوان از محبوبیت بالایی برخوردار است. همانطور که میدانید حرکات زومبا بر گرفته شده از حرکات موزون کشورهای آمریکای جنوبی و لاتین زبان است که با آهنگ های شاد و پر انرژی صورت می گیرد اما امروزه تمرینات این ورزش با هدف بهبود سلامت جسمی در راستای دستیابی به لاغری و تناسب اندام، بهبود انعطاف بدنی، تقویت عضلات، افزایش استقامت بدنی، بهبود و تقویت سیستم قلبی – عروقی (هوازی) بدن انجام می شود که هریک از این موارد تاثیرات شگرفی در سلامت افراد ایفاء می کنند که در ادامه به هریک از این موارد بیشتر خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : زومبا (Zumba) چگونه ورزشی است؟

تمرینات زومبا با چه هدفی انجام می شود ؟

کاهش وزن، لاغری و تناسب اندام با زومبا

تحقیقات نشان داده که در یک تمرین 45 دقیقه ای زومبا به طور متوسط در هر دقیقه 10 کالری سوزانده می شود بدین معنی که در این زمان چیزی در حدود 450 الی 500 سوزانده خواهد شد. محققان علوم ورزشی به افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند توصیه می کنند، در نوع فعالیت ورزشی که برای رسیدن به این هدف انتخاب می کنند بایستی در یک جلسه تمرینی چیزی در حدود 300 کالری از دست دهند از این روی زومبا میتواند انتخاب مناسبی برای رسیدن کاهش وزن، لاغری و تتناسب اندام برای این افراد باشد. از آنجایی که حرکات تمرینی Zumba موزن و دارای ریتم است سبب می شود تا قسمت های مختلف بدن مانند کمر و ستون فقرات، دست ها، و پاها به چالش کشیده شوند و در عین حال عضلات این قسمت ها فعال شده و علاوه بر چربی سوزی تقویت و استحکام در عضلات پدید آید. حرکات تمرینی زومبا به گونه ای طراحی شده اند که عمل چربی سوزی را افزایش دهند به طوریکه که در یک جلسه تمرینی فرد بتواند چیزی در حدود  1000 کالری بسوزاند.

بیشتر بدانید : ورزش ایروبیک و تاثیرات آن بر لاغری

کاهش وزن، لاغری و تناسب اندام با زومبا

تقویت عضلات با زومبا

مجموعه حرکات متنوع تمرینات Zumba علاوه بر بهبود و افزایش توان هوازی بدن تقویت عضلات پاها، شکم و کمر را به همراه خواهد داشت. این تمرینات با درگیر نمودن عضلات ران پاها، باسن، کمر، و عضلات شکمی تناسب اندام را در ورزشکار بوجود می آورد. زمانی که پیرامون تقویت عضلات و عضله سازی صحبت می شود بی شک نمی توان از تاثیرات انجام ورزش های هوازی در این مهم صحبت نکرد. این ورزش ها از آنجایی که بر روی قسمت های مختلف بدن متمرکز هستند میتوانند جایگزین و یا مکمل تمرینی خوبی برای بدنسازی، تقویت عضلات و دستیابی به بدنی عضلانی باشند.

بیشتر بدانید : ایروبیک یا پیلاتس کدام بهتر است ؟

تقویت عضلات با زومبا

بهبود انعطاف و افزایش استقامت بدنی با زومبا

حرکات تمرینی Zumba در واقع از ترکیب حرکات مفید و جذاب سایر ورزش ها پدید آمده اند از این روی میتواند انعطاف پذیری بدنی را در ورزشکار افزایش دهد. همانطور که میدانید انعطاف بدنی نقش مهمی در سلامت بدنی افراد ایفاء می کند زیرا با افزایش دامنه حرکات تمرینی، سرعت خستگی عضلات بالا می رود از روی برخورداری از انعطاف و استقامت بدنی بالا سرعت خستگی در عضلات را به طور چشمگیری کاهش می دهد. معمولا حرکات تمرینی زومبا چندان شباهتی به حرکات تمرینی سایر ورزش های هوازی ندارند در واقع تمرینات این ورزش با حرکات موزون ترکیب شده اند تا انعطاف پذیری بدن را به راحتی بهبود بخشند.از آنجایی که تمرینات این ورزش با ریتم تندی از موسیقی انجام می شود، حرکت همراه با نوای تند موسیقی میتواند به بهبود استقامت و تحمل بدنی ورزشکار کمک کند.

بیشتر بدانید : بادی پامپ چگونه ورزشی است ؟ آیا این ورزش باعث لاغری می شود ؟

بهبود انعطاف و افزایش استقامت بدنی با زومبا

بهبود سلامت و تقویت سیستم قلبی – عروقی (توان هوازی) با زومبا

Zumba از آن دسته ورزش های هوازی است که در جذب و انتقال اکسیژن به بدن کمک کرده و موجب تقویت و بهبود عملکرد قلب می شود. حرکات تمرینی زومبا سبب می شود تا ضربان قلب به 150 بار در دقیقه برسد. بنا بر گزارش مجله علوم پزشکی ورزش امریکا افرادی که تمایل دارند سلامت قلبی عروقی خود را بهبود دهند بایستی در هنگام انجام تمرینات ورزشی ضربان قلب خود را به 65 الی 95 بار در دقیقه رسانده و مقدار اکسیژن مصرفی آنها در هنگام تمرین بین 50 الی 85 درصد اکسیژن مصرفی باشد. همچنین در این گزارش آمده است که، در طی تحقیقی که بر روی ورزشکاران Zumba در هنگام تمرین انجام شده، همه این ورزشکاران ضربان قلبی در حدود 80 % از حداکثر ضربان قلب، و در حدود 67 % از حداکثر اکسیژن مصرفی را در مدت تمرین زومبا تجربه کرده اند. بنابراین میتوان به این نتیجه رسید که ورزش Zumba علاوه بر اینکه موجب افزایش توان هوازی می شود، میتواند سیستم قلبی – عروقی را به طور چشمگیری بهبود و تقویت کند. اگر به دنبال عضله سازی و بهبود و افزایش استقامت بدنی هستید مطمئن باشید زومبا در دراز مدت می تواند به سیستم قلبی – عروقی شما کمک کند.

بهبود سلامت و تقویت سیستم قلبی – عروقی (توان هوازی) با زومبا

پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در خصوص این ورزش و همچنین سایر ورزش های هوازی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش* مراجعه و با انتخاب قسمت * وبلاگ * و مطالعه مقالات علمی – ورزشی روز اطلاعات خود در خصوص علوم ورزشی اقزایش دهید.

کالاورزش