چگونه با ورزش مشکلات روحی روانی خود را حل کنیم ؟

در این مقاله ورزش هایی که میتوانند ما را در شرایط های مختلف روحیروانی مانند استرس، عصبانیت، افسردگی،نگرانی، پریشانی، خستگی و شتابزدگی به حالت طبیعی بازگردانند معرفی شده است.

 

1. عصبانی، خشمگین و تندخو هستید ؟

2. آیا سریع دچار استرس می شوید ؟

3. آیا به سرعت ناراحت و افسرده می شوید ؟

4. آیا زود خسته و کم انرژی می شوید ؟

5. آیا پریشان و سردرگم هستید ؟

6. آیا فردی عجول هستید و دوست دارید هر کاری را سریع انجام دهید ؟

7. آیا هر موضوعی سریع شما را نگران می کند ؟

8. آیا احساس می کنید فردی پر انرژی هستید ؟

 

 

ما انسانها به طور طبیعی موجوداتی عاطفی و احساسی آفریده شده ایم و در میان همه احساساتی که در وجود ما نهادینه شده در هنگام بروز، کنش ها، و واکنش های روحی - روانی تمایل داشته باشیم که شاد و خوشحال، و درعین هیجانات، طبیعی به نظر برسیم اما همیشه همه چیز آن طور که باب مایل است اتفاق نخواهد افتاد.

 حتما برای شما هم پیش آمده که گاهی پریشان، مضطرب، نگران، عصبانی، هیجان زده، و یا استرس داشته باشید و یا گاهی پر انرژی بودن را احساس کرده اید. حال این سوال مطرح می شود که در هنگام بروز این حالات آیا ورزش کردن می تواند ما را به حالت طبیعی بازگرداند ؟ جواب مثبت است.

 در ادامه ورزش هایی که میتوانند ما را در شرایط های مختلف روحیروانی به حالت طبیعی بازگردانند معرفی خواهیم کرد با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : ورزش و درمان بیماریها

چگونه با ورزش مشکلات روحی روانی خود را حل کنیم ؟

عصبانی، خشمگین و تندخو هستید ؟

هنگامی که از چیزی خشمگین هستید می توانید با ورزش کیک بوکسینگ عصبانیت خود را با سوزاندن مقداری کالری برطرف کنید.

خانم والترز مربی حرفه ای ورزش کیک بوکسینگ بر این عقیده است که : کیک بوکسینگ یکی از بهترین ورزش ها برای برون رفت از حالت عصبانیت و تخلیه خشم است وی اظهار می کند ما میتوانیم تمام خشم خود را در هنگام عصبانیت بر روی یک کیسه بوکس تخلیه کنیم راهکار این مربی این است که با تهیه یک کیسه بوکس و یا با تماشا فیلم های آموزشی این ورزش و انجام تمرینات آن و یا حضور در باشگاههای رزمی میتوان این ورزش را انجام داد و در عین حال که خود را از خشم خالی می کنیم تمرینی موثر در بهبود تقویت جسم و سیستم عصبی بدن نیز انجام داده ایم.

بیشتر بدانید : فواید و مضرات ورزش بوکس

عصبانی، خشمگین و تندخو هستید ؟ کیک بوکسینگ کار کنید.

آیا سریع دچار استرس می شوید ؟

وقتی دچار استرس می شود باید آندروفین خود افزایش دهید و به خود مجال دهید که درست فکر کنید تا با این کار با موفقیت از استرس خارج شوید. پیشنهاد ما به شما در این راستا دوچرخه سواری است.

بر روی دوچرخه سوار شوید و با هر رکابی که می زنید استرس را بیشتر از خود دور خواهید کرد. شما میتوانید در باشگاه، خیابان، و یا حتی در منزل با دوچرخه های ثابت خانگی رکاب بزنید و به موسیقی دلخواه تان گوش دهید. اطمینان داشته باشید پس از پایان ورزش حالت روحی شما بسیار بهتر خواهد شد. مطمئن باشید بالا رفتن از یک تپه با دوچرخه و یا با سرعت رکاب زدن اعتماد به نفس و توانایی بر طرف کردن فشارهای روحیروانی را در شما افزایش میدهد و احساس قدرت و توانمندی را در شما پدید می آورد. 

بیشتر بدانید : 10 فواید شگفت انگیز دوچرخه ثابت برای سلامتی

آیا سریع دچار استرس می شوید ؟ دوچرخه سواری کنید

آیا به سرعت ناراحت و افسرده می شوید ؟

نوای موسیقی و آندروفین حاصل از ورزش به شما کمک می کند تا بر ناراحتی و افسردگی چیره شوید.

هرگاه افسرده و ناراحت بودید موسیقی گوش کنید و حرکات موزون انجام دهید. ممکن است هنگامی که ناراحتید حوصله انجام این کار را نداشته باشید اما دقیقا به این دلیل است که باید این عمل را انجام دهید، نیازی نیست که به کلاس بروید حتی بهتر است که این عمل (حرکات موزون) را به تنهایی انجام دهید و به درستی و نادرستی حرکات موزون تان هم فکر نکنید، فقط انجام دهید و از حرکت و موزیک لذت ببرید در این صورت است که فکر کردن به ناراحتی ها و مشکلات دیگر برایتان سخت خواهد شد. 

بیشتر بدانید : اثرات مثبت گوش دادن به موسیقی در انجام فعالیت ورزشی

آیا به سرعت ناراحت و افسرده می شوید ؟ حرکات موزون انجام دهید

آیا زود خسته و کم انرژی می شوید ؟

در زمان هایی که احساس خسته گی و بی انرژی بودن بر شما غلبه می کند انجام ورزش های قدرتی را فراموش کنید و به جای آن با انجام تمرینات تای چی (Tai chi) که بر تمرکز ذهن و در کنار آن تقویت بدن دلالت دارد به تجدید قوا بپردازید. مطالعات نشان داده این ورزش در بهبود کیفیت خواب بسیار موثر است و باعث کاهش استرس می شود. همه این عوامل به شما کمک خواهد کرد برای روز بعد دیگر احساس خستگی و کلافگی نداشته باشید.

بیشتر بدانید : آشنایی با ورزش تکواندو و فواید این ورزش رزمی

آیا زود خسته و کم انرژی می شوید ؟ تمرینات تای چی را انجام دهید.

آیا پریشان و سردرگم هستید ؟

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که بخواهید درباره موضوعی تصمیم گیری کنید و در انجام آن مردد باشید ما به شما پیشنهاد می کنیم در برخورد با این حالت تمرینات قدرتی را امتحان کنید. تحقیقات نشان داده انجام ورزش های قدرتی می تواند در بهبود حالت روحی و تمرکز ذهنی موثر واقع شود. با انجام تمرینات قدرتی شما احساس ثبات خواهید داشت و علاوه بر این انجام این ورزش ها از نکته نظر احساسی تاثیری شگفت انگیزی بر روح و روان انسان دارند.

بیشتر بدانید : لاغری با کراس فیت و چند نمونه از تمرینات آن برای بانوان

آیا پریشان و سردرگم هستید ؟ تمرینات قدرتی انجام دهید .

آیا فردی عجول هستید و دوست دارید هر کاری را سریع انجام دهید ؟

اگر فردی عجول هستید و سرعت و زمان برایتان از اهمیت بالایی برخوردار است پیشنهاد می کنیم ورزش های سرعتی و پر شدت را امتحان کنید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن ورزش کنید و کالری بسوزانید. پس از گرم کردن بدنتان برای 3 دقیقه در حالت ثابت و با سرعت درجا تمرین کنید و پس از آن تمرینات هوازی مورد علاقه خود را انجام دهید این تمرین ها میتواند دویدن بر روی تردمیل،دوچرخه سواری و .. باشد و به این نکته توجه داشته باشید که تمرینات تان با سرعت و شدت همراه باشد با این عمل در کمترین زمان ممکن ورزش کرده اید و در عین حال انرژی عجول بودنتان را هم تخلیه نموده اید.

بیشتر بدانید : چگونه اثربخشی تمرین با تردمیل را دو برابر کنیم؟

آیا فردی عجول هستید و دوست دارید هر کاری را سریع انجام دهید ؟ بر روی تردمیل بدوید.

آیا هر موضوعی سریع شما را نگران می کند ؟

اگر احساس نگرانی سریع در شما هویدا می شود بهتر است ورزش یوگا (Yoga) را امتحان کنید.این ورزش بر روی ذهن و بدن تاثیر شگفت انگیزی دارد و کمک می کند تا به حالت طبیعی برگردید. تمرینات یوگا علاوه بر اینکه بدن را درگیر می کند ذهن را نیز آرام و به حالت سکون باز می گرداند  و احساس نگرانی را در طول تمرین برطرف می کند. نفس کشیدن در هنگام اجرای حرکات کمک می کند تا بر روی زمان حاضر تمرکز، و نگرانی ها را از خود دور کنید. اگر علاقه ندارید که به باشگاه یوگا بروید و تمرین گروهی انجام دهید می توانید فیلم های آموزشی این ورزش را تهیه و تمرینات آنرا به صورت انفرادی انجام دهید.

بیشتر بدانید : فواید و مضرات ورزش پیلاتس برای بانوان

آیا هر موضوعی سریع شما را نگران می کند ؟ یوگا و یا پیلاتس کار کنید.

آیا احساس می کنید فردی پر انرژی هستید ؟

اگر فردی پر انرژی هستید و مایلید انرژی خود را بهینه تخلیه کنید پیشنهاد می کنیم انرژی تان را در ورزش زومبا (ZUMBA) تخلیه کنید. همانطور که میدانید تمرینات این ورزش نوعی حرکات موزون و شاد است که با انرژی بالایی انجام می شود و از کالری سوزی بالایی برخوردار است و در عین حال که انرژی خود را تخلیه می کنید به تناسب اندام نیز خواهید رسید. پیشنهاد می کنیم در کلاس های این ورزش شرکت کنید و به صورت گروهی حرکات این ورزش را انجام دهید.

بیشتر بدانید : آیا میدانید ورزش زومبا چه تاثیراتی بر روی سلامت بدن دارد ؟

آیا احساس می کنید فردی پر انرژی هستید ؟ ورزش زومبا را انجام دهید.

ما در این مقاله ورزش هایی را که در شرایط های مختلف روحی روانی می توانند کمک کنند که به حالت طبیعی خود بازگردیم را بیان کردیم. پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر در این خصوص و سایر موضوعات علمی ورزشی به صفحه اصلی سایت ما (کالاورزش)، و قسمت * وبلاگ * مراجعه فرمائید.

کالاورزش