آشنایی با انواع سبک های یوگا و فلسفه آنها

در این مقاله به انواع یوگا و سبک های آن از جمله هاتا، ساتیاندا، شیواناندا، آشتانگا، اینگار، بیکرام و فلسفه هر یک از این سبک ها بیان شده است.

 

1. انواع سبک های یوگا

2. سبک هاتا (HATHA) یوگا

3. سبک ساتیاندا (SATYANDA) یوگا

4. سبک شیواناندا (SIVANANDA) یوگا

5. سبک آشتانگا (ASHTANGA) یوگا

6. سبک اینگار(IYENGAR) یوگا

7. سبک بیکرام (BIKRAM) یوگا

 

انواع سبک های یوگا

ورزش یوگا بین 8 الی 15 سبک اصلی و شناخته شده در جهان دارد اما هدف و فلسفه وجودی همه سبک های یوگا یک چیز است یکی شدن جسم، ذهن و روح. ما هیچ گاه نمی توانیم بگوییم که این سبک از آن سبک بهتر است چون تنها یک یوگا وجود دارد. سبک های مختلف ورزش یوگا تنها از راههای متفاوتی به سوی هدف که همان یگانگی جسم، روح، و ذهن است در حرکت هستند. هدف از معرفی انواع سبک های یوگا تنها آشنایی شما با انواع سبک های این ورزش در جهت رسیدن اهداف این ورزش است تا بتوانید به آسانی سبکی از این ورزش را انتخاب و انجام دهید که با شرایط فیزیکی و روحی و روانی شما هماهنگی بیشتری دارد. در ادامه به معرفی چند سبک مهم و اصلی این ورزش که در جهان از محبوبیت بالایی برخوردارند خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید : یوگا چیست ؟ چگونه این ورزش را آغاز کنیم ؟

انواع سبک های یوگا

سبک هاتا (HATHA) یوگا

این سبک به نوعی پایه تمامی سبک های یوگا است. سبک هاتا ترکیبی از حرکات (ASANA)، تنفس منظم (PRANAYAMA)، مراقبت (DARRANA) و لایا یوگا است که هدف و نتیجه این سبک رسیدن خود واقع بینی و روشنگری است. در کشورمان این سبک از یوگا طرفدارن بسیاری دارد. در غرب از این سبک به عنوان یکی از روش های کنترل استرس و نرمش دادن بدن استفاده می شود. بهترین روش تمرین حرکات این سبک، حالتی آرام و متمرکز است.

انواع سبک های یوگا - سبک هاتا (HATHA)

سبک ساتیاندا (SATYANDA) یوگا

این سبک بر کیفیت و بهبود هوش، احساس، و عمل یا به بیانی ساده تر بهبود عملکرد سر، قلب و حرکت دست ها دلالت دارد تا جنبه های فیزیکی، روانی و معنوی ورزش یوگا را در هر تمرین به ورزشکار القاء کند. این سبک از یوگا نسبت به سایر سبک ها ملایم و آرام تر است و تاکید آن بر رسیدن به خودآگاهی (شناخت از بدن در هنگام تمرین و پس از پایان تمرین شناخت و کنترل هیجانات)، شناخت از تنفس، رهایی و آزادی آگاهانه جسم و ذهن و توجه به حال است که پیامد آن گسترش آگاهی در همه زمینه های زندگی است.

در این سبک شخص تمایل پیدا می کند تا پیرامون همه زوایای شخصیتی خود آگاهی کسب کند. این سبک بر این عقیده است که تغییر، عملی است که به صورت طبیعی و به عنوان نتیجه تمرینی منظم با دانش کامل به وقوع خواهد پیوست نه با فشار بیش از حد به ذهن و بدن.

بیشتر بدانید : بادی پامپ چگونه ورزشی است ؟ آیا این ورزش موجب لاغری می شود ؟

انواع سبک های یوگا - سبک ساتیاندا (SATYANDA) یوگا

سبک شیواناندا (SIVANANDA) یوگا

این سبک از یوگا بیش از آنکه تمرینی بدنی باشد، تمرینی معنوی است. شیواناندا تمرینی آرام است که بر روی 12 حرکت (ASANA) پایه متنوع، تمرینات تنفسی وآرامش دلالت دارد. این سبک دارای یک فلسفه پنج مرحله ای شامل تنفس صحیح، آرامش، تغذیه مناسب، انجام درست تمرین و مثبت اندیشی است تا یک زندگی سالم را پدید آورد. در این سبک حرکات همراه با تمرین های رها سازی و تمرین های تنفسی همراه با تکرار صداها و کلمات خاصی انجام می شود و تغذیه مناسب و مثبت اندیشی از آموزش های کلیدی این سبک بشمار می آیند.

انواع سبک های یوگا - سبک شیواناندا (SIVANANDA)

سبک آشتانگا (ASHTANGA) یوگا

این سبک برای افرادی که تمایل دارند تمرینات بدنی سنگین و سخت داشته باشند مناسب است. تمرینات آشتانگا بسیار سنگین است و تمرکز آن بر روی یکسان سازی تنفس با مجموعه ای از حرکات مداوم که مرحله به مرحله سنگین تر شده و سبب می شود تا دمای درونی بدن افزایش یافته و در نتیجه عمل تعریق و سم زدایی از عضلات و اعضای اصلی بدن صورت گیرد. پیامد تمرینات آشتانگا گردش خون بالا، افزایش انعطاف بدنی، ذهنی آرام جسمی نیرومند و در عین حال بدنی سبک است در واقع این سبک یک یوگا حرفه ای است که انجام تمرینات آن برای افراد تازه کار توصیه نمی شود.

بیشتر بدانید : بادی بالانس چگونه ورزشی است و آیا موجب لاغری می شود ؟

انواع سبک های یوگا - سبک آشتانگا (ASHTANGA)

سبک اینگار (IYENGAR) یوگا

اساس کار این سبک یوگا بر بهبود مقاومت بدنی، انعطاف پذیری، افزایش قدرت و بهبود تعادل بدنی متمرکز است که این مهم به روش یکسان کردن عمل تنفس با تعادل دقیق بدنی صورت می گیرد. در تمرینات اینگار(IYENGAR) بدن در هنگام تمرین مدت زمان بیشتری نسبت به تمرینات سایر سبک ها در اجرای حرکات نگه داشته می شود. در اینگار حرکات به آرامی انجام می شوند و ورزشکار برای مدت زمان یک دقیقه و یا بیشتر در حالت حرکت مکث می کند و به اندازه چند تنفس عمیق استراحت کرده و سپس حرکت بعدی را انجام میدهد.

افرادی که از انعطاف بدنی پائینی برخوردارند با استفاده از لوازمی همچون مت تمرینی، کوسن، و بند، آجر و .. می توانند به راحتی تمرینات این سبک را انجام دهند البته این تجهیزات از لازمه های اجرای حرکات تمرینی سبک اینگار است. تمرینات این سبک ترکیبی از حرکات سنتی یوگا  است که با توجه به تجهیزاتی که در آن بکار برده می شود در میان افراد محبوبیت بیشتری نسبت به سبک هاتا (HATHA) یافته است تا جایی که حتی افراد کهنسال، بیمار و افرادی که از ناتوانی جسمی رنج می برند هم می توانند به راحتی حرکات تمرینی این سبک را انجام دهند. با توجه به سرعت پائین انجام حرکات و تجهیزات کمک تمرینی، تمرینات اینگار در بهبودی مصدومیت ها میتواند بسیار موثر باشد از این رو است که امروزه این سبک را به یکی از محبوب و پرطرفدار ترین سبک های ورزش یوگا در دنیا مبدل ساخته است.

بیشتر بدانید : راهنمای انتخاب و خرید یک مت استاندارد یوگا

انواع سبک های یوگا - سبک اینگار (IYENGAR)

سبک بیکرام (BIKRAM) یوگا

بیکرام به سبک یوگا داغ مشهور است. بنیانگذار این سبک معتقد است که اجرای 26 حرکت (ASANA) در مدت زمان تمرینی 90 دقیقه در محیطی با دمای 45 درجه سانتیگراد سبب می شود تا بدن سم زدایی و متعاقب آن کاهش وزن قابل توجهی داشته باشد. حرکات تمرینی این سبک به نوعی تمام تمرینات بدنسازی مانند تقویت ماهیچه ها، افزایش استقامت عضلانی، بهبود انعطاف پذیری بدن، کاهش وزن و لاغری و همچنین تقویت و  بهبود سیستم هوازی (قلبی – عروقی( را در بر می گیرد. تنها سبکی از ورزش یوگا که در فضای گرم انجام می شود و می تواند سودمند نیز باشد بیکرام است.

انواع سبک های یوگا - سبک بیکرام (BIKRAM)

پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر در خصوص ورزش یوگا و سایر رشته های ورزشی و مطالعه مقالات روز ورزشی به * وبلاگ کالاورزش* و همچنین برای سفارش و خرید لوازم و تجهیزات این ورزش و سایر رشته های ورزشی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * مراجعه فرمائید.

کالاورزش