آیا انجام ورزش تی آر ایکس برای بانوان ورزشکار مفید است ؟

در این مقاله  به اثرات ورزش تی آر ایکس برای بانوان و همچنین مضرات این ورزش و نکات مهمی که پیش از اقدام به انجام تمرینات تی آر ایکس باید به آنها توجه داشت بیان شده است.

 

1. آیا انجام تمرینات TRX برای بانوان مفید است ؟

2. مضرات ورزش TRX

3. نکاتی که پیش از شروع تمرینات TRX باید به آنها توجه داشت

 

 

آیا انجام تمرینات TRX برای بانوان مفید است ؟

به طور معمول افراد با توجه به شرایط فیزیکی و البته علایق ورزشی خود اقدام به انتخاب ورزش مورد نظر خود می کنند حال این سوال مطرح است که آیا انتخاب و انجام ورزش TRX می تواند برای بانوان مفید باشد ؟  

بانوان معمولا با هدف دستیابی به فرم و اندامی متناسب، ورزش مورد نظر خود را انتخاب می کنند و معمولا انتخاب آنها ورزش هایی که به لاغری و تناسب اندام (TRX ، پیلاتس، ایروبیک، ورزش های هوازی) منتهی می شود است و خیلی کمتر به سراغ ورزش هایی مانند بدنسازی، که در آنها به واسطه کار با وزنه و دستگاههای ورزشی عضلات حجیم می شوند می روند. در این راستا ورزش تی آر ایکس می تواند مفید باشد زیرا تمرینات این ورزش بر روی فرم گیری، تناسب اندام، چربی سوزی و تقویت عضلات متمرکز است.

 بسیاری از بانوان با هدف از بین بردن چربی های اضافه شکم، پهلو، ران ها و بازوها این ورزش را انجام می دهند اما باید این را هم بدانید که TRX  با افزایش میزان مصرف انرژی سبب می شود تا فرد از نظر تعادل فیزیکی و عضلانی در وضعیت خوبی قرار گیرد و با انجام تمرینات منظم و مستمر است که فرد به فیزیک و اندام مناسب و دلخواه خود دست می یابد. از دیگر نکات مفید و مهم ورزش TRX  بهبود و افزایش استقامت عضلات است، زیرا تمرینات این ورزش کوچکترین و عمیق ترین عضلات بدن را نیز به چالش کشیده و موجب تقویت آنها می شوند.

چربی سوزی بالا، تقویت عضلات و رسیدن به تناسب اندام عواملی هستند که ورزش TRX را نسبت به سایر ورزش ها متمایز کرده است.

بیشتر بدانید : آیا TRX باعث لاغری می شود ؟

آیا انجام تمرینات TRX برای بانوان مفید است ؟

مضرات ورزش TRX

همانطور که گفته شد ورزش TRX در چربی سوزی، تقویت عضلات، فرم گیری بدن و تناسب اندام بسیار موثر است اما این ورزش همانند بسیاری از فعالیت های ورزشی چندان بی خطر و عاری از مضرات نیست. از آنجایی که این ورزش در زمره ورزش های قدرتی و حرفه ای قرار دارد به طبع تمرینات حرفه ای این ورزش مناسب ورزشکارانی است که از قدرت بدنی بالایی برخوردارند و ورزشکاران مبتدی بایستی به مرور زمان و با انجام تمرینات سبک آمادگی بدنی خود را برای انجام تمرینات حرفه ای این ورزش افزایش دهند. بنابراین به افرادی که دارای مشکلاتی در مفاصل، عضلات و اندام های خود هستند و یا از قدرت بدنی پائینی برخوردارند انجام تمرینات سنگین این ورزش توصیه نمی شود. اگر فردی هستید که به تازگی به ورزش کردن روی آورده اید و قصد دارید تمرینات TRX  را انجام دهید پیشنهاد می کنیم پیش از شروع این ورزش به کمک سایر ورزش های سبک تر اول قدرت بدنی خود را کمی افزایش دهید، سپس به انجام تمرینات این ورزش بپردازید.

افرادی که از بیماریهای شایع کمر و گردن مانند دیسک، ،آرتروز، و بیماریهای قلبی،ضعف و درد در زانوها و مفاصل رنج می برند، انجام تمرینات این ورزش به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

شاید بتوان مضرات ورزش TRX را در :

احتمال آسیب دیدگی مفاصل در افرادی که از قدرت بدنی پائینی برخوردارند

سخت و سنگین بودن حرکات تمرینی در جهت کاهش وزن و چربی سوزی.

احتمال فشار و آسیب دیدگی به ستون فقرات و مهرهای کمر در صورت انجام غیر اصولی حرکات دانست.

اگر بخواهیم واقع گرایانه به ورزش TRX  نگاه کنیم در اصل این ورزش برای ورزشکاران حرفه ای و افرادی که از قدرت بدنی بالایی برخوردارند طراحی شده است که حرکات تمرینی آن قدرتی و مبتنی بر وزن بدن طراحی شده، حال اگر شخصی قدرت جسمانی و آمادگی لازم برای انجام تمرینات حرفه ای این ورزش را نداشته باشد بدون تردید با آسیب دیدگی و مصدومیت در ناحیه مفاصل، تاندون ها و ستون فقرات مواجه خواهد شد.

بیشتر بدانید : تی آر ایکس، فواید، تمرینات و قیمت خرید آن

مضرات ورزش TRX

نکاتی که پیش از شروع تمرینات TRX باید به آنها توجه داشت

پیش از اقدام به انجام تمرینات TRX بدنتان را به خوبی گرم نمائید زیرا این عمل سبب می شود تا بدن برای انجام تمرینات آماده باشد و در عین حال احتمال مصدومیت در تمرینات تا حد بسیاری زیادی کاهش یابد.

همانطور که میدانید بندهای تی آر ایکس بر روی سقف و یا دیوار برای انجام تمرینات نصب می شوند از این روی اطمینان از نحوه صحیح نصب و محکم بودن آنها امری ضروری است.

در تمرینات TRX بایستی از پوشاک و کفش مناسب استفاده کرد تا در هنگام انجام حرکات ورزشکار بتواند بدون ممانعت حرکت تمرینی را کامل و صحیح اجرا کند.

برای به چالش کشیدن قسمت های مرکزی بدن (کمر ستون فقرات) ابتدا مطمئن شوید که بدنتان در شرایط مطلوب  قرار داشته و از آمادگی لازم برای اجرای حرکات تمرینی مخصوص این قسمت از بدن برخوردار باشد.

در تمرینات بیش از اندازه بدن را تحت فشار قرار ندهید و در هنگام احساس خستگی حتما کمی به بدنتان استراحت دهید.

اگر مقدار سختی تمرین شما را راضی نمی کند می توانید با زیاد نمودن فاصله خود تا نقطه اتکا مقدار شدت تمرین خود را افزایش دهید.

بیشتر بدانید : ورزش پیلاتس یا تی آر ایکس کدام بهترند؟

 نکاتی که پیش از شروع تمرینات TRX باید به آنها توجه داشت

پیشنهاد می کتیم برای آشنایی بیشتر با ورزش TRX و تمرینات آن و همچنین سایر رشته های ورزشی و  مطالعه مقالات روز ورزش و حتی خرید و سفارش لوازم و تجهیزات ورزشی به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش * مراجعه فرمائید.

کالاورزش