درمان پای پرانتزی با ورزش

در این مقاله حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی و چند روش برای اصلاح و درمان درجه خفیف این عارضه، همچنین عواملی که منجر به پرانتزی شدن پاها می شود به همراه شیوه های درمانی این عارضه در کودکان و بزرگسالان با ورزش بیان شده است.

 

1. پای پرانتزی و عواملی که منجر به پرانتزی شدن پاها می شود چیست ؟

2. درمان پای پرانتزی خفیف در کودکان و بزرگسالان با ورزش

2.1 چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف

3. حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی

3.1 حرکت اصلاحی اسکوات

3.2  مجموعه حرکات اصلاحی legup

3.3 مجموعه حرکات کششی داخل ران و ساق پاها

 

 

پای پرانتزی و عواملی که منجر به پرانتزی شدن پاها می شود چیست ؟

عارضه Genu Varum (ژنوواروم) که در اصطلاح عامیانه پای پرانتزی شناخته می شود حالتی است که در هنگام ایستادن با زانوهای صاف، در زمانی که قوزک پاها کاملا در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و به هر دلیلی فاصله ای در میان زانوها پدید آید به جهت کمانی و یا قوس دار شدن پاها در اصطلاح به این عارضه پا پرانتزی گفته می شود. که در این حالت ساق پاها به سمت داخل انحراف پیدا می کند. در واقع پای پرانتزی تغییر شکل استخوان است که به طور معمول در کودکی بروز می کند و تا سالها و در هنگام بزرگسالی ادامه خواهد داشت.

اما به عواملی که منجر به پرانتزی شدن پاها (Genu Varum) می گردد می توان به :

عدم هماهنگی در صفحه رشد در دوران کودکی

ابتلاء به بیماریهایی همچون راشیتیسم، استئومالاسی که موجب کم شدن مواد معدنی موجود در استخوان ها می شوند

ضربات احتمالی وارد شده به پاها به خصوص در صفحه رشد

پاره شدن رباط های زانو و آرتروز

ابتلاء به بیماریهایی همچون آرتریت و پاژه

شکستگی در قسمت انتهایی استخوان ران و استخوان درشت نی که به دلیل جوش خوردن غیر اصولی منجر به پرانتزی شدن پاها می شوند اشاره کرد.

پای پرانتزی و عواملی که منجر به پرانتزی شدن پاها می شود چیست ؟

درمان پای پرانتزی خفیف در کودکان و بزرگسالان با ورزش

پرانتزی شدن پاها در کودکان نو پا که راه رفتن را یاد می گیرند عمدتأ به خودی خود اصلاح می شود و معمولا تا 18 ماهگی کودک، شکل پرانتزی پاها رفع می شود و نیازی به بکار گیری شیوه های خاص درمانی وجود ندارد به طور کلی پرانتزی شدن خفیف پاها در کودکان امری شایع است اما چنانچه تغییر شکل ایجاد شده در پاها (پرانتزی) تا پایان دوره کودکی اصلاح نشود، کودک حتما نیاز به درمان خواهد داشت. به طور کلی درجات پای پرانتزی در در سه نوع، خفیف، متوسط، و شدید دسته بندی می شوند. که در نوع خفیف پزشک برای کودک استفاده از کفش طبی را تجویز می کند. اما در موارد متوسط معمولا پزشکان استفاده از کفش طبی و بستن بریس (نوعی زانوبند که تمام زانو و ساق پاها را پوشش میدهد) را تجویز می کنند، اما در موارد شدید، هنگامی که روش های گفته شده عملکرد قابل قبولی نداشته باشند عمل جراحی آخرین راهکار می باشد.

معمولا جراحی بعد از بسته شدن صفحه رشد در موارد شدید و افراد بزرگسال صورت می گیرد که در صورت عدم درمان Genu Varum (پای پرانتزی) با بالا رفتن سن احتمال آسیب دیدگی مفاصل زانوها که می تواند منجر به بروز آرتروز زانو شود افزایش خواهد یافت که در این موارد به دلیل Genu Varum شدید که آرتروز زانو را پدید آورده احتمال انجام جراحی تعویض مفصل زانو وجود خواهد داشت.  

Genu Varum یا پای پرانتزی معمولا با استفاده به موقع از بریس در ادوار مناسب اصلاح می شود اما درمان قطعی این عارضه مستلزم اصلاح ساختار اسکلتی است که تنها در موارد حاد است که پزشکان عمل جراحی را برای اصلاح Genu Varum تجویز می کنند. انجام حرکات ورزشی در اصلاح پای پرانتزی بسیار موثر هستند، انجام حرکت ورزشی در راستای تقویت عضلات جانبی و خارجی ساق و رانها، همچنین انجام حرکات کششی برای کپسول های داخل زانو، اصلاح گام برداشتن به شکلی که پنجه ها به صورت مستقیم در راستای یک خط حرکت کنند، و استفاده از کفش های مناسب و اجتناب از نشستن در حالت چهار زانو در اصلاح و درمان این عارضه بسیار است.

بیشتر بدانید : درمان بیماریها با ورزش

درمان پای پرانتزی خفیف در کودکان و بزرگسالان با ورزش

چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف

ورزش های یوگا و پیلاتس و حرکات تمرینی آنها می تواند در اصلاح ژنوواروم (پای پرانتزی) موثر باشند. شاید اگر عارضه در مرحله شدید قرار داشته باشد انجام این ورزش ها برای فرد کمی دشوار به نظر برسد اما می توان با بهره گیری از لوازم و تجهیزات جانبی یوگا و پیلاتس بر این مشکل فائق آمد. وضعیت های مختلف تمرینی این ورزش ها مانند خم شدن ها می تواند به اصلاح شکل پاها کمک کند، همچنین حرکات کششی پیلاتس ویوگا نقش غیر قابل انکاری در تقویت ماهیچه های اطراف زانو و پاها ایفاء می کنند و برای اصلاح این عارضه بسیار موثر هستند.

بیشتر بدانید : یوگا و لاغری ! از شایعه تا واقعیت / فواید و مضرات یوگا

چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف - ورزش های یوگا و پیلاتس

ماساژ تراپی نیز بعنوان یکی از شیوه های درمانی برای اصلاح Genu Varum شناخته می شود که برای درمان  کودکان و بزرگسالان مفید است. این روش درمانی می تواند به تدریج منجر به تغییر فرم پاها شود در این روش پزشک مربوطه علاوه بر اینکه پا را به صورت اصولی ماساژ میدهدد به فرد (کودک – بزرگسال) در انجام چند حرکت کششی مخصوص پاها کمک می کند این حرکات تخصصی ماساژ تراپی می تواند در بهبود فرم پاها بسیار موثر باشد.

بیشتر بدانید : آشنایی 5 نوع ماساژ در جهت بهبود بدن پس از تمرین

چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف - ماساژ تراپی

کمبود ویتامین D در بدن در دوران خردسالی می تواند یکی از دلایل ابتلاء به راشیتیسم و متعاقب آن بروز Genu Varum شود از این رو استفاده از ویتامین D برای کودکان می تواند از بروز این عارضه تا حد چشمگیری جلوگیری کند و استفاده از این ویتامین در بزرگسالان می تواند باعث بهبود استخوانها شود.

چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف - کمبود ویتامین D

فیزیوتراپی یکی از شیوه های متداول درمان ژنوواروم است که فیزیوتراپ متخصص برای بازیابی دامنه حرکت پاها و باز توانی عضلات پا بر روی بیمار کار و به اصلاح شکل پاها کمک می کند.

چند روش برای اصلاح و درمان پای پرانتزی خفیف - فیزیوتراپی

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی

انجام حرکات ورزشی در راستای اصلاح پای پرانتزی از جمله حرکات تمرینی اسکوات بدون وزنه، حرکات ابداکتور، حرکات متنوع لگاپ، حرکات کششی داخل ران ها و ساق ها و ..  می تواند با افزایش انعطاف پذیری پاها و همچنین تقویت ماهیچه های اطراف زانو در رفع پرانتزی پا مفید باشد. بسیاری از افراد بر این باورند که تنها روش برای اصلاح این عارضه جراحی است اما باید در نظر داشت که حرکات ورزشی بسیاری وجود دارد که می تواند به اصلاح این عارضه کمک کند مگر در مواردی که Genu Varum در مرحله شدیدی قرار داشته باشد که راهی جز عمل جراحی برای درمان و اصلاح آن وجود نخواهد داشت.

آیا میدانستید که چاقی و اضافه وزن یکی از علت های بروز Genu Varum است ؟ ضعف ماهیچه های پاها، نشستن و ایستادن غیر اصولی و همانطور که قبلا گفته شد ابتلاء به بیماریهایی همچون رماتیسم و راشیتیسم و جنبه های موروثی می توانند سبب پدید آمدن این عارضه در افراد شوند. اما با انجام حرکات و  تمرینات ورزشی می توان به بهبود و اصلاح این عارضه پرداخت. در ادامه به مجموعه حرکات ورزشی که می تواند به درمان و بهبود این عارضه کمک کند خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : آشنایی با چند نمونه از حرکات تمرینی چربی سوزی با استپ ایروبیک

 

حرکت اصلاحی اسکوات

اسکوات بدون وزنه یکی از موثر ترین حرکات برای اصلاح Genu Varum است که بر پایه وزن بدن انجام می شود. برای انجام این حرکت پاها را به مقدار عرض شانه باز کرده، سپس کمر صاف، و باسن را به سمت پشت و پائین به حرکت درآورید، باسن باید تا جایی پائین آورده شود که در زانوها زاویه 90 درجه پدید آید، سپس به حالت شروع باز گشته و تمرین را چند مرتبه تکرار کنید.

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی - حرکت اصلاحی اسکوات

 مجموعه حرکات اصلاحی leg up

مجموعه متنوع از حرکات تمرینی leg up ، خصوصأ حرکت لگاپ اوریب از موثرترین حرکات اصلاحی پای پرانتزی محسوب می شوند. برای انجام این حرکت ابتدا بر روی زمین به یک پهلو دراز بکشید، یکی از دست ها را به حالت بالش بر زیر گردن قرار داده و پای بالایی را به سمت داخل آورده و کف پا بر روی زمین قرار دهید، حال پای دیگر که در زیر قرار گرفته را به سمت جلو تا جایی که می توانید کشیده و به آرامی به سمت بالا بیاورید، پس از کمی مکث و وضعیت را حفظ و مجددأ به وضعیت شروع حرکت بازگشته و حرکت را انجام دهید. این حرکت را بایستی بر روی هر دو پا انجام دهید.

حرکت leg up را می توانید در نوع ساده نیز انجام دهید بدین صورت که مانند حرکت اوریب به پهلو خوابیده و پای زیرین را ثابت نگه داشته و تنها به عنوان تکیه گاه و حفظ تعادل از آن بهره بگیرید، سپس پای بالایی را به سمت بالا و در زاویه 45 درجه کشیده و نگه دارید، سپس پا را به آهستگی پائین آورده و مجددأ حرکت را چندین بار تکرار کنید.

حرکت leg up را می توانید به صورت عمودی نیز انجام دهید بدین صورت که، بر روی زمین و به پهلو دراز کشیده به نحوی که یکی از پاها صاف و پای دیگر به صورت خم شده از زانو که تداعی کننده ستون باشد را در کنار پای خود قرار دهید، سپس به آهستگی پای صاف را بالا برده و تا هنگامی که کشش را در در داخل ران خود احساس کردید  بین  ثانیه 30 الی 1 دقیقه نگه دارید. حرکت را به همین صورت در همین مدت زمان بر روی پای دیگر خود انجام دهید.

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی -  مجموعه حرکات اصلاحی leg up

مجموعه حرکات کششی داخل ران و ساق پاها

برای انجام حرکت کششی داخل ران ابتدا بر روی زمین نشسته و هر دو پا را صاف و کشیده بر روی زمین قرار دهید، حال یکی از پاها را به صورت ضربدری در بیرون ران پای دیگر خود گذاشته دست مخالف پای خود را دور زانو پیچیده و به سمت خود بکشید و تا 30 الی 1 دقیقه در این حالت نگه دارید، سپس زانو را رها کرده و حرکت را بر روی پای دیگر به همین روش انجام دهید.

برای انجام حرکت کششی ساق پاها ابتدا بر روی یک صندلی نشسته یکی از پاها را به دلخواه بالا آورده و صاف نگه دارید، سپس مچ پا را چندین بار به سمت عقب و جلو خم کرده و حرکت دهید و همین کار بر روی پای دیگر نیز انجام دهید.

بیشتر بدانید :حرکات کششی ورزش پیلاتس چه تاثیراتی بر روی بدن دارند ؟

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی - مجموعه حرکات کششی داخل ران و ساق پاها

همچنین می توانید با قرار دادن یک توپ کوچک در میان پای خود، به این صورت که بر روی زمین دراز کشیده زانوها را خم کرده به طوریکه کف هر دو پا بر روی زمین قرار داشته باشند، توپ را بین زانوی دو پا قرار داده و فشار دهید و تلاش کنید که فشارها محکم و طولانی مدت باشد، حرکت اصلاحی ابداکتور را نیز در جهت بهبود و درمان Genu Varum انجام دهید.

حرکات ورزشی مناسب برای درمان پای پرانتزی - حرکت اصلاحی ابداکتور

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه مقالات علمی ورزشی روز و همچنین آشنایی با لوازم و تجهیزات ورزشی و نحوه کارکرد و تاثیرات آنها بر روی بدن و حتی سفارش و خرید آنها به صفحه اصلی سایت ما * کالاورزش* مراجعه فرمائید.

کالاورزش