انواع مصرف‌ کنندگان کالای ورزشی

روش‌های معتبر و متعددی برای تعریف انواع مصرف‌ کنندگان کالای ورزشی وجود دارد که بیشتر آنها برمبنای شناسایی انواع محصولات ورزشی یا خدمات ورزشی است. با این حال پیش از هر چیز باید مشخص کنیم که بین مصرف‌کننده‌ ی ورزشی و ذی ‌نفعان ورزش تفاوت وجود دارد. مصرف‌کننده، فرد یا گروهی است که با پرداخت مستقیم هزینه (مانند پرداخت پول نقد برای خرید بلیت مسابقه‌ ورزشی یا پرداخت غیرمستقیم، مانند خرید تلویزیونی که در آن ورزش نوعی سرگرمی است) از یک محصول یا خدمت ورزشی یا محصولی مرتبط با ورزش استفاده می‌کند. ذی ‌نفعان افراد یا گروه‌ هایی هستند که از محصول یا خدمات ورزشی خاصی سود می‌برند یا برنامه‌ کاری خاصی در رابطه با آن محصول دارند. به عنوان مثال دولت ها یا شرکت‌های حامی مالی امور ورزشی، ذی ‌نفع به حساب می‌آیند اما مصرف‌ کننده نیستند. مصرف‌کننده‌ های ورزشی کاربران نهایی هستند که به چهار دسته تقسیم می‌شوند.

 

مصرف‌ کنندگان کالای ورزشی

دسته‌ دوم را مصرف‌ کنندگان خدمات ورزشی تشکیل می‌دهند که از خدمات مربوط به ورزش استفاده می‌کنند اما مستقیم در خود فعالیت ورزشی مشارکت ندارند. آموزش، شرط‌بندی، مربی‌گری تخصصی، خدمات پزشکی و خدمات سلامتی و رفاهی، مثل خدماتی که در استخر، ورزشگاه‌ها و مراکز تفریحی ارائه می‌شوند، از این دست به حساب می‌آیند.

 

مصرف ‌کنندگان خدمات ورزشی

دسته‌ دوم را مصرف‌ کنندگان خدمات ورزشی تشکیل می‌دهند که از خدمات مربوط به ورزش استفاده می‌کنند اما مستقیم در خود فعالیت ورزشی مشارکت ندارند. آموزش، شرط‌بندی، مربی‌گری تخصصی، خدمات پزشکی و خدمات سلامتی و رفاهی، مثل خدماتی که در استخر، ورزشگاه‌ها و مراکز تفریحی ارائه می‌شوند، از این دست به حساب می‌آیند.

 

شرکت ‌کنندگان و داوطلبان حضور در فعالیت ‌های ورزشی

دسته‌ی سوم مشتریان، شرکت‌کنندگان و داوطلبان حضور در فعالیت‌های ورزشی هستند. این دسته به عنوان شرکت‌ کننده یا در نقش سازمان ‌دهنده و پشتیبان، بدون دریافت حقوق و به طور فعال در ورزش مشارکت دارند. همه افرادی که در فعالیت ‌های ورزشی مدرسه‌، مراکز تفریحی و باشگاه‌ های ورزشی سازمان‌یافته شرکت دارند در این گروه قرار می ‌گیرند.

 

تماشاگران، حامیان و طرفداران ورزشی

دسته‌ی چهارم تماشاگران، حامیان و طرفداران ورزشی هستند. این گروه به فعالیت‌ های ورزشی علاقمند هستند اما الزاما ورزشکار حرفه‌ ای نیستند. فعالیت‌ های حامیان ورزشی، تماشاچیان و طرفداران شامل حضور در مسابقات ورزشی زنده یا تماشای برنامه‌های ورزشی در تلویزیون، اینترنت یا از روی دی‌وی‌دی است. این گروه از مصرف‌ کنندگان ورزش بسیار پیچیده هستند به این دلیل که نحوه‌ استفاده‌‌ آنها از محصولات و خدمات ورزشی با سایر مصرف ‌کنندگان تفاوت دارد. برای مثال طرفداران ممکن است در اتاق ‌های چت آنلاین ورزشی یا بازی‌ های رایانه‌ ای لیگ حضور داشته باشند. در برخی موارد طرفداران، به‌ ویژه طرفداران وفادار، ممکن است به طرفداران «متعصب» تبدیل شوند، این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که رفتار این گروه از محدوده‌ انتظارات اجتماعی عادی و طبیعی خارج شود. البته اکثر شرکت ‌کنندگان و داوطلبان ورزشی، طرفداران ورزش نیز به حساب می ‌آیند و از انواع کالاهای ورزشی استفاده می کنند. به همین دلیل معتقدیم انگیزه‌ مصرف‌ کنندگان ورزشی پیچیده است.

با این حساب به نظر می ‌رسد دسته ‌بندی نوع مصرف و کاربرد ورزش، از دسته‌ بندی نوع مصرف‌ کنندگان ورزشی آسان‌تر باشد. علاوه بر این با توجه به انواع استفاده از ورزش، مشخص است انگیزه‌های حامیان، تماشاچیان و طرفداران ورزشی نسبت به سایر موارد از همه پیچیده ‌تر است و باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

کالاورزش