ورزش اسکیت و تاریخچه آن در جهان و ایران

در این مقاله به ورزش  اسکیت و تاریخچه اسکیت در جهان و ایران به همراه معرفی رشته اسکیت سرعت و سایر رشته های اسکیت رایج رایج در ایران را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

 

1. تاریخچه اسکیت در جهان

2. تاریخچه اسکیت در ایران

3. رشته های اسکیت در ایران

 

 

تاریخچه اسکیت در جهان

اختراع کفش اسکیت در سال 1763 توسط یک بلژیکی به نام ژوزف مرلین به ثبت رسید. وی که با سوار شدن بر کفش های جدید خود به یک مهمانی در لندن رفته بود به ناگاه با آیینه ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آن را خورد نمود. به غیر از مرلین، مخترعین دیگری هم کفش های اسکیت با مدل های مختلف ساختند که اکثر این کفش ها دارای چرخ های خطی بودند و کفش ها دارای چرخ های خطی بودند و کفش های تیغ دار پاتیناژ را تداعی می کردند .57 سال بعد موسیو پتیبلد فرانسوی نوع دیگری از کفش های اسکیت را به ثبت رساند. وی ادعا میکرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفش های اسکیت نیز می توان انجام داد اما در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفش های پتیبلد یا غیر ممکن و یا بسیار دشوار است.

تاریخچه اسکیت در جهان

همگام با افزایش اجتماع اسکیت در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ورزش هایی که با اسکیت مرتبط بودند گسترش پیدا کرد. در سال 1985 تولید کنندگان شروع به ساخت نوع دیگر از کفش های اسکیت به نام این لاین برای علاقمندان به حفظ سلامتی کردند. هنگامی که این اسکیت در دهه  91 در بازار عمومی توزیع گردید، بازی های تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره و جدید شد به طوری که در اواسط دهه 90 این ورزش به یکی از پرطرفدار ترین ورزش ها در آمریکا تبدیل شد. ورزش این لاین اسکیت از حدود سال 1985 آغاز شد که تا به امروز از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است سازمان بین المللی ناظر بر این ورزش برآورد نمود این ورزش از سال 1991 تا کنون حدود 512 درصد رشد داشته و اینک یکی از ورزش های بیست گانه مطرح دنیا به حساب می آید.

لوئیس لگرانج در سال 1849 یک جفت کفش اسکیت این لاین ساخت تا در اپرای فرانسوی نمایش اسکیت را روی یخ شبیه سازی کند. این اولین باری بود که این لاین اسکیت به طور موفقیت آمیز مورد استفاده قرار گرفت اما به علت این که این وسیله توانایی دور زدن و ترمز گرفتن را نداشت به عنوان یک اختراع علمی یا وسیله کاربردی به حساب نیامد تا این که در اوایل 1860 در مینیسوتای آمریکا یک گروه از بازیکنان هاکی روی یخ از این وسیله با کفشی از پوسته سخت و چرخ های جدید از املاح آلی اسید کربنیک برای تمرین در خارج از پیست استفاده کردند. تا کنون رشته های زیادی از دل ورزش اسکیت بیرون آمده اند که در سطح جهان شاهد برگزاری رقابت های آن ها هستیم. این ورزش به بازی های آسیایی راه یافته و انتظار می رود به المپیک نیز راه یابد.

تاریخچه اسکیت در جهان . بازی هاکی با اسکیت

تاریخچه اسکیت در ایران

اسکیت ورزشی آمیخته از هنر و مهارت فردی سات. این رشته با دارا بودن زیر شاخه های مختلف و تنوع حرکتی بسیار دارای محبوبیت خاصی در بین جوانان است و هر روز بر مخاطبین این رشته مفرح افزوده می شود. اسکیت با داشتن آمادگی جسمانی بالا و انعطاف پذیری شرایط مطلوبی دارد. در دنیای امروز انسان ها به دنبال ورزش هایی می روند که در آن علاوه بر سلامت جسم و روان، زیبایی و هنر هم وجود داشته باشد تا بتوانند از لحظات خود لذت ببرند. رشته اسکیت در سطح مفرح ترین، زیباترین و جذاب ترین و همگانی ترین ورزش ها محسوب میشود. این رشته می تواند به رشته ای پر مدال تبدیل شود و در آینده نزدیک یکی از ورزش هایی خواهد بود که در سطح اول ورزش کشور خود نمایی کند.

تاریخچه اسکیت در ایران

در 20 سال گذشته اسکیت به عنوان یک ورزش خارجی محسوب میشد و در بطن فدراسیون ورزش همگانی به عنوان انجمن، به فعالیت خود ادامه می داد. در شهریور ماه سال 1384 کارشناسان وقت سازمان ترتیب بدنی به این نتیجه رسیدند که اسکیت را باید در قالب یک فدراسیون اداره کرد. این مهم در زمان مهندس مهرعلیزاده (رییس اسبق سازمان تربیت بدنی) محقق شد و جمشید وزیری به عنوان اولین رئیس فدراسیون جمهوری اسلامی ایران انتخاب گردید. بعد از وی حلیم شرعی به عنوان سرپرست و خانواده اسکیت پیوست و مدتی این فدراسیون تحت سرپرستی او بود. بعد از وی نیز دکتر فریبا محمدیان با حکم وزیر وقت دکتر عباسی سرپرستی اسکیت را بر عهده گرفت و در نهایت با برگزاری مجمع انتخابی در سال 1392 وی به عنوان اولین بانوی ایرانی سکان هدایت فدراسیون را در اختیار گرفت.

تاریخچه اسکیت در ایران : فدراسیون اسکیت جمهوری اسلامی ایران

رشته های اسکیت در ایران

رشته اسکیت در کشور صاحب جایگاه ویژه ای شده است. زیر شاخه های اسکیت که در کشورمان فعال است عبارتند از:

  • اسکیت سرعت که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار میشود.
  • اسکیت هاکی که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار میشود.
  • اسکیت هنری که هم روی کفپوش های متنوع و هم روی یخ برگزار میشود.
  • اسکیت بورد و اگرسیو
  • اسکیت فری استایل
  • رول بال

در سالیان گذشته اسکیت ایران پیشرفت بسیار کرده و در حال حاضر در تمام استان های کشور پیست های متعدد آماده خدمت رسانی به علاقمندان به این ورزش هستند. در فصل تابستان نیز مدارس، آموزشگاه ها و فضاهای خالی تبدیل به آموزشگاه اسکیت میشوند و می توان اقشار مختلف از پیر و جوان را در بین ورزشکاران مشاهده کرد.

اسکیت سرعت بر روی یخ

کالاورزش