ورزش بیلیارد

بیلیارد ورزشی است که در یک میز به همراه چندین توپ و یک چوب برای ضربه زدن به آنها گفته می شود.تعداد توپ های آن بستگی به نوع سبک بازی دارد اما در نوع مرسوم آن از 15 توپ همراه 1 توپ سفید استفاده میشود. در مورد تاریخ این بازی اطلاعات کاملی در دست نیست اما این بازی در اصل به فرانسوی ها تعلق دارد که در قرن 14 میلادی آن را کشف نمودن و در ابتدا آن را روی زمین بازی می کردند. اهمیت ورزش بیلیارد امروزه بسیار بالا می باشد تا حدی که این ورزش را المپیکی نیز کرده است و قرار است در المپیک 2020 شرکت داده شود. شاید اسم بیلیارد به گوشتان بخورد یاد افراد مرفع بیفتید زیرا از قدیم بیلیارد را ورزش افراد مرفع می نامیدن اما حال این ورزش فراگیر شده است و اکثر قشرهای جامعه با این ورزش آگاهی کامل دارند. در ادامه توضیحات بیشتری از  این ورزش در اختیار شما قرار میدهیم.

 

1. ورزش بیلیارد

2. ابعاد میز بیلیارد

3. لوازم جانبی بیلیارد

   3.1. توپ بیلیارد

   3.2. چوب بیلیارد

   3.3. راک

   3.4. گچ 

4. بازی بیلیارد

5. اسنوکر

   5.1. روش بازی و قوانین اسنوکر

6. اصطلاحات رایج در بیلیارد

7. خرید میز بیلیارد

 

ابعاد میز بیلیارد

اگر بدنبال خرید میز بیلیارد باشید یا در فروشگاه ها به چشمتان خورده باشد می توانید ابعاد مختلفی از این میز را ببینید علت تولید این میز در ابعاد مختلف از سمت تولید کنندگان  تنها می تواند یک دلیل داشته باشد. مشخص ترین جواب میزان ابعاد اتاقی است که خریدار در اختیار دارد از این سوء تولیدکنندگان این میز ها را در ابعاد متفاوت ولید می کنند اما ابعاد استاندارد میز بیلیارد برابرست 138 سانتیمتر عرض و 275 سانتیمتر طول و معمولا یک رویه سبز رنگ برای پوشش روی میز که معمولا از جنس پلی استر که با پشم روی آن را می پوشانند و دارای 6 کیسه است که 4 تای آنها در گوشه ها و دوتای آنها در طرفین میز قرار گرفته است.

بیشتر بدانید : آشنایی با انواع بازی بیلیارد و قوانین بازی بیلیارد 8

میز بیلیارد و ابعاد آن

لوازم جانبی بیلیارد

اگر بخواهید بیلیارد بازی کنید حتما به لوازمی همچون توپ بیلیارد ، چوب بیلیارد ، راک، گچ  نیاز خواهید داشت در ادامه  مورد استفاده هر کدام را توضیح می دهیم.

   توپ بیلیارد

زمانی توپ ها از جنس عاج همراه با ترکیبات دیگر ساخته می شدند اما امروزه توپ ها از رزین های پلی استری ساخته می شوند و این باعث می شود که قیمت ارزان تری نیز داشته باشند.

   توپ بیلیارد

   چوب بیلیارد

     این چوب ها که با استانداری به طول47 سانتیمتر  تشکیل شده از سه بخش نوک ، بدنه ، دسته می باشد وزن معمول این چوب ها حداقل 520 گرم می باشد.

   چوب بیلیارد

   راک

     شیء سه گوش است که برای مرتب توپ ها برای شروع بازی استفاده میشود.

   راک بیلیارد

   گچ 

    استفاده از گچ در بازی بیلیارد بسیار اهمیت دارد گچ را بر روی نوک چوب میزنند تا هنگام ضربه چوب به خوبی به توپ بچسبد.

گچ بیلیارد

بازی بیلیارد

 برای بازی بیلیارد می توان سبک های مختلفی همچون  Fifteen-Ball Pool ، Continuous Pool ، Eight Ball ، Nine Ball  ، اسنوکر  اشاره کرد

در سبک بازی Fifteen-Ball Pool با 15 توپ بازی انجام میگیرد بر روی هر توپ یک عدد از 1 تا 15 نوشته شده است که هر بازیکنی بر اساس هر توپی که داخل حفره می اندازد امتیاز میگیرد مجموعه امتیاز ها 120 می باشد که هر کس بیشترین امتیاز را کسب کند برنده میشود

در سبک Continuous Pool مانند Fifteen-Ball Pool بازی انجام میگیرد با این تفاوت که در این سبک تعداد توپ های هر فرد که بیشتر داخل حفره قرار گرفته باشد برنده می شود. امروزه سبک عامیانه Eight Ball ، Nine Ball  دنبال می شود.

 

اسنوکر

اسنوکر را می توان نوعی دیگر از بازی بیلیارد دانست با تفاوت های منحصر به فرد در بازی اسنوکر از چوب های مخصوص دیگر استفاده می شود که نوک های باریک تری نسبت به چوب بیلیارد دارند همچنین از 21 توپ استفاده می شود که 15 عدد از آنها قرمز رنگ، یک توپ صورتی، یک توپ آبی، یک توپ قهوه ای، یک توپ سبز و یک توپ زرد. هر توپ قرمز یک امتیاز دارد سایر توپ ها به ترتیب: توپ مشکی 7، توپ صورتی 6، توپ آبی 5، توپ قهوه ای 4، توپ سبز 3 و توپ زرد 2 امتیاز دارند. ابعاد این میز با بیلیارد متفاوت می باشد و اندازه استاندارد آن 370 سانتی متر طول و 180 سانتی متر عرض دارد.

بازی اسنوکر

 روش بازی و قوانین اسنوکر

برای شروع بازی اسنوکر ابتدا باید با توپ قرمز شروع کنید زمانی که اولین توپ قرمز را وارد حلقه کردید شما صاحب 1 امتیاز می شودید امتیاز هر توپ قرمز 1 می باشد پس از توپ قرمز شما می توانید هر توپ دیگر را که می خواهید انتخاب نمایید و به حلقه ها بیندازید با ارزش ترین توپ های زمین به ترتیب امتیاز ابتدا مشکی با 7 امتیاز، صورتی با 6، آبی با 5، قهوه ای با 4، سبز با 3 و زرد با 2 می باشد.به یاد داشته باشید تا زمانی که توپ قرمزی به داخل حلقه نرفته باشد نمی توانید به سراغ توپ های رنگی بروید پس از آن که بازیکن یکی از توپ های رنگی را به داخل حلقه انداخت دوباره باید به سراغ توپ قرمز برود این سیکل انقدر ادامه پیدا می کند تا زمانی که توپ قرمزی داخل میز نمانده باشد. به یاد داشته باشید زمانی که توپهای رنگی داخل حلقه قرار می گیرند دوباره به زمین باز گردانده می شوند تا زمانی که توپ قرمز داخل زمین باشد پس از آن که تمام توپ های قرمز تمام شد به ترتیب امتیاز توپ های رنگی از امتیاز کم به زیاد توپ ها را باید وارد حلقه شود یعنی ابتدا: زرد، سبز، قهوه ای، آبی، صورتی پس از آن که داخل میز توپی قرار نداشت امتیاز ها را شمارش می شود و صاحب بیشترین امتیاز برنده بازی است.

 روش بازی و قوانین اسنوکر

اصطلاحات رایج در بیلیارد

پیتوک : برای ضربه زدن به توپ های دیگر از یک توپ سفید استفاده می کنند این توپ هیچگاه نباید به داخل حلقه ها بیفتد زمانی که این توپ وارد حلقه شود خطای پیتوک اتفاق می افتد

توپ هدف: اولین توپی که در طول بازی، پیتوک به آن ضربه می زند.

Pocketing a ball :  وقتی یک توپ داخل پاکت برود به این عمل Sinking نیز گفته می شود.

 :Scratchهنگامی که شما هرگز نمی توانید پیتوک یا توپ طرف مخالف را در پاکت کنید، در غیر اینصورت شما Scratch می گیرید و جریمه می شوید.

Frozen : وقتی که توپ هدف به توپ دیگری یا به دیواره میز چسبیده باشد. ضربه زدن به این توپ مقداری دشوار است.

 

خرید میز بیلیارد

برای خرید میز بیلیارد همانطور که در بالا گفته شد باید به ابعاد جای خود توجه نمایید میز بیلیارد شما به نحوی باید قرار بگیرد که از هر چهار طرفش قابلیت رفت و آمد باشد و شعاعی به اندازه 2 متر فاصله تا دیوار داشته باشد پس ابتدا فضای خود را بسنجید و سپس اقدام به خرید نمایید. نکته دیگر نور کافی برای میز می باشد بهترین نور فلورسنت می باشد این نور چشم را کمتر نسبت به نور های دیگر خسته می کند و از نظر اقتصادی نیز بصرفه می باشد برای خرید میز بیلیارد و اسنوکر نیز می توانید به سایت کالا ورزش مراجعه نمائید  در این سایت انواع میز های بیلیارد و اسنوکر را می توانید با قیمت های متفاوت مشاهده و خریداری نمایید. تلاش شده است برترین برندهای با کیفیت را مشاهده نمایید.

کالاورزش