ترامپولین و فواید آن برای لاغری

اگر به ژیمناستیک علاقه مند باشید و آن را دنبال کنید حتما با ترامپولین و ورزش جامپینگ فیتنس آشنا می باشید این ورزش بر پایه جهش و پرش می باشد ترامپولین در لغت به معنایی بلند و محکم پریدن است و در عام با نام تشک پرش نیز شناخته می شود. این ورزش به تنهایی می تواند باعث بالا رفتن انعطاف بدنی ورزشکار بشود این وسیله که در سال 1971 توسط جورج نیسن اختراع گردید به عنوان یک وسیله تخصصی در ورزش ژیمناستیک شناخته شد.

 

1. فضای مورد نیاز برای خرید ترامپولین

2. نحوه استفاده از ترامپولین

3. تحقیقات درباره ترامپولین

4. فواید ترامپولین

 4.1 بهبود عملکرد  قلب

 4.2 تقویت بافت های عضلانی

 4.3 کاهش وزن موثر

 4.4 افزایش انعطاف‌پذیری

 4.5 ضد افسردگی

 4.6 افزایش انرژی

5. تاثیر ترامپولین

 

فضای مورد نیاز برای خرید ترامپولین

هنگام خرید ترامپولین باید به میزان گنجایش فضای خود حتما توجه نمایید اندازه تشک شما هر چه باشد فضای اطراف باید 2 متر بیشتر باشد یعنی برای یک تشک 15*15 نیاز به یک فضای 17*17 می باشد.

 

نحوه استفاده از ترامپولین

  1. ابتدا بر روی تشک رفته و بر روی آن ایستاده و پاهای خود را اندازه شانه ای خود باز نمایید
  2. کمی  دست های خود را خم کرده و ساعد را روی دستگیره ترامپولین بگذارید.
  3. کمی زانو های خود را خم کرده و به بالا و پایین بپرید. سعی نمایید پاهای خود را بیشتر از نیم متر از ترامپولین جدا نکنید.
  4. به حرکت خود سرعت نمایید و 20 مرتبه این کار را انجام دهید.

نحوه استفاده از ترامپولین

تحقیقات درباره ترامپولین

محققان طی تحقیقاتی توسط شورای امریکا به این نتیجه دست یافتن که ورزش جامپینگ فیتنس همانند ورزش دو بسیار موثر در سوزاند کالری می باشد این محققان به هر یک از گروه 20 نفری یک ترامپولین کوچک دادند و 20 دقیقه از فعالیت آنها فیلم برداری انجام دادند و طی این فعالیت ضربان قلب و میزان مصرف اکسیژن آنها را در هر دقیقه بررسی کردند . و تاثیر مشابهی چون دویدن، دوچرخه سواری و یا بازی کردن فوتبال و بسکتبال را به آن دادند. با این حال هنگامی که از مردم درخواست شد که راجع به احساسشان در این مورد نظر بدهند ، بیشتر نظراتی شامل سبک تا متوسط بودن شدت این ورزش دادند.

تحقیقات درباره ترامپولین

فواید ترامپولین

اگر آمادگی جسمانی خود را  در ژیمناستیک می خواهید افزایش دهید می توانید از ترامپولین استفاده نمایید. این وسیله که در جهت افزایش قدرت بدنی و جسمانی فضانوردان ناسا مورد استفاده قرار می گیرد دارای اثر پذیری بسیار بالایی می باشد. اثر پذیری این ورزش به گونه ای می باشد که انجمن جهانی سلامت و ورزش ترامپولین را به عنوان موثر ترین حرکت ورزشی و اصلاحی طراحی شده توسط بشر معرفی کرد این وسیله مورد استفاده ورزشکاران در رشته های مختلف ورزش هوازی مانند ایروبیک، پیلاتس، زومبا  وهمچنین توانبخشی به سالمندان در مراکز فیزیوتراپی نیز  استفاده میشود. بزرگ ترین مزایای استفاده از ترامپولین موارد زیر می باشد.

 

بهبود عملکرد قلب

پرش بر روی ترامپولین موجب افزایش ضربان قلب می گردد و این افزایش باعث افزایش گردش خون و تقویت قلب می شود و خود تمرینی عالی برای اعضای مهم بدن است.

 

تقویت بافت های عضلانی

پرش های مداوم بر روی تشک ترامپولین باعث تقویت بافت های عضلانی پا، شکم و پشت می گردد تمرین تنها چند دقیقه در روز موجب تغییراتی چشمگیر که خود شاهد آن خواهید بود می شود.

 

کاهش وزن موثر

پریدن مداوم همانند ورزش های چون شنا و دویدن باعث سوزاندن کالری می شود. با پرش می توانید سیستم لنفاوی خود را تحریک نمایید و به راحتی سمومی که در اثر تحریک سوخت وساز بدن به وجود آمده اند،خیلی ساده تر از بدن دفع می شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده 15 دقیقه استفاده از ترامپولین معادل 40 دقیقه دویدن با سرعت معمولی کالری صرف میکند.

فواید ترامپولین: بهبود عملکرد قلب، تقویت بافت های عضلانی، کاهش وزن موثر

افزایش انعطاف‌پذیری

پرش روی ترامپولین باعث افزایش طول عضلات، می گردد و آنها را تقویت می نمایید و شاهد بهبود انعطاف‌پذیری خواهید بود. این وسیله به کلی آسیب های ناشی از ورزش بر روی سطح سخت را از بین می برد و عملا انجام حرکات انفجاری و دشوار را برای دوستداران ورزش با سنین بالا را ممکن می سازد.

 

ضد افسردگی

با پرش بر روی ترامپولین باعث ترشح اندروفین و سروتونین در بدن می شوید این دو هورمون وظیفه نشاط و شادابی را بر عهده دارند در نتیجه هیچگاه نمی گذارند فرد دچار افسردگی گردد.

 

افزایش انرژی

همانطور که در بالا گفته شد پرش باعث افزایش ضربان قلب،گردش خون و بکار افتادن عضلات می گردد این عمر موجب میگردد مواد معدنی به خوبی به سلول ها برسد و باعث افزایش انرژی در بدن  گردد

فواید ترامپولین: افزایش انعطاف‌پذیری، ضد افسردگی، افزایش انرژی

تاثیر ترامپولین

استفاده از ترامپولین به افراد هماهنگی عظلات را آموزش می دهد. کودکان و بزرگسالان با استفاده این ابزار می توانندتوانایی حرکتی خود را افزایش دهند. مهارت در ترامپولین با گذر زمان همراه است و کمی طول می کشد افراد بتوانند در آن مهارت کسب نمایید. کودکان در این دوره از زندگی خود انرژی زیادی دارند و این انرژی را برای بازی، استفاده میکنند. با افزایش سن در کودکان این شوق از بین می رود و جای خود را به فعالیت های مثل تماشای تلویزیون ،بازی های کامپیوتری و در کل فعالیت های نشستنی می دهد اما استفاده از ترامپولین می تواند کودکان را به استفاده دوباره از فعالیت های بدنی ترغیب کند و به آن ها شور دوباره ای بدهد

تاثیر  ترامپولین بر بدن

کالاورزش